Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița luptă zadarnic împotriva cancerului de col uterin

Ialomița luptă zadarnic împotriva cancerului de col uterin

Prevenția cancerului de col uterin este un eșec la nivelul județului Ialomița. Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia, unitate medicală care coordonează Programul Național de Screening pentru Cancerul de Col Uterin, atrag atenția că adresabilitatea pacientelor către cabinetele în care se realizează testările este scăzută. Principala problemă o reprezintă neimplicarea medicilor de familie care evită să recomande astfel de investigații medicale. În același timp, numărul femeilor care suferă de afecțiuni oncologice depistate în zona genitală este într-o continuă creștere.

Un program ratat În 2012, Ministerul Sănătății a lansat la nivel național Programul Național de Screening pentru Cancerul de Col Uterin. Inițiativa a reprezentat o formă de prevenire și depistare timpurie a acestui tip de afecțiune oncologică. La nivelul județului Ialomița, coordonatorul Programului a fost desemnat Spitalul Județean de Urgență Slobozia, prin Secția Obstetrică-Ginecologie. La 7 ani de la lansarea acestei inițiative, medicii specialiști în Obstetrică-Ginecologie ai Spitalului Slobozia evidențiază disfuncționalitățile cu care se confruntă Programul Ministerului Sănătății. Specialiștii vorbesc despre faptul că adresabilitatea pacientelor către cabinetele unde se realizează investigațiile medicale specifice identificării cancerului de col uterin este foarte mică. «Avem un Program Național pentru combaterea acestei maladii, însă el prezintă multe disfuncționalități... Femeile nu sunt informate cu privire la această oportunitate de a beneficia de consultații și investigații prin intermediul nostru. Este mare păcat că s-a ajuns într-o asemenea situație!» atrage atenția Ion Dărăbanu, medic primar în Obstetrică-Ginecologie la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Numărul scăzut al pacientelor care se adresează medicilor ginecologi este generat de faptul că medicii de familie nu le recomandă pacientelor să meargă către cabinetele de specialitate pentru a beneficia de investigațiile medicale. Analizele se efectuează în mod gratuit, potrivit directivelor stabilite de Ministerul Sănătății. Anual, la Spitalul Slobozia, se pot efectua 200 de analize gratuite în cadrul Programului Național de Screening pentru Cancerul de Col Uterin. Medicii unității medicale atrag atenția că, de la începutul anului curent și până la sfârșitul lunii septembrie, au realizat cel mult 70 de testări.

Situație îngrijorătoare Între timp, medicii oncologi atrag atenția cu privire la creșterile pe care le înregistrează cazurile de afecțiuni oncologice din sfera ginecologică. Estimativ, în Ialomița, 4 femei din 10 prezintă risc de a dezvolta o astfel de boală. Multe dintre paciente ajung prea târziu la medic, când afecțiunea se află într-un stadiu avansat, reducându-se astfel șansele de a răspunde la tratament. Situația este cu atât mai îngrijorătoare având în vedere că în Ialomița, în fiecare lună, sunt diagnosticate 100 de noi cazuri de persoane care suferă de afecțiuni oncologice. Totodată tratarea afecțiunilor oncologice costă bu­getul sănătății aproximativ 1 mi­lion de lei în fiecare an, arată o situație financiară a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița. «Prevenția este mult mai eficientă chiar și din punct de vedere al sumelor cheltuite. Sperăm ca mesajul nostru să fie înțeles și situația să se re­dreseze!» a adăugat medicul Ion Dărăbanu.

15 Octombrie 2019, 17:05 (2301 vizualizări - 17 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Elena F.:
(27 Octombrie 2019, 14:42)
Din păcate în acest spital nu toți doctorii sunt dedicați meseriei și pacienților.
Acest program a dezamăgit multe paciente care se prezentau la recoltări în speranța că în spital nu ar fi costat nimic intervenția,dar ....nu a fost așa.
Asta înseamnă lipsa de omenie și seriozitate, asta înseamnă să pui câștigul personal înaintea pacientului, și din păcate nu numai doctorul din articol ci  majoritatea din spital, urmăresc acest lucru.A fi om e lucru mare!
Rodica:
(24 Octombrie 2019, 22:39)
Trebuia mers la minister și reclamat cine a cerut bani s_au s_a făcut că nu poate să recolteze,ca să te duci la privat.Ei au luat banii și pacientele au fost mințite.Bataie de joc.
Ionela:
(22 Octombrie 2019, 14:05)
,,Speram ca mesajul nostru sa fie inteles si situatia sa se redreseze''....S-a redresat lumea a inteles ca nu trebuie sa mai vina la voi si se duce pe unde apuca din cauza voastra.
Florina:
(22 Octombrie 2019, 14:01)
Sunt de acord cu toate comentariile, care sunt adevarate...pacat ca nu se face o ancheta adevarata si vinovatii sa plateasca.Singurul loc unde era gratis era la planing familial, la doctora T. si unde nu dadeai nimic, dar la cabinetul de obstetrica totul se platea.
De necrezut:
(18 Octombrie 2019, 20:46)
Știți cum era cu programul asta???
Veniți să faceți teste ca să vedeți dacă sunteți bolnave.Dar vă costă, că nimic nu e gratis.
Și decât să dai bani pentru ceva ce ar fi trebuit să fie gratis mai bine te duci la București și nu  te mai complici.
Ina:
(17 Octombrie 2019, 17:14)
Medicii de familie nu dau trimiteri pentru astfel de investigatii spun ca nu au voie,ca nu le da voie casa de asigurari si mergem la centrele de recoltare cu bani 40 -60 de lei.
Romanca:
(17 Octombrie 2019, 16:15)
Eu o sa vin la ziarul vostru sa vad cine a scris acest articol, fara sa se informeze cum trebuie si in care citim numai aberatii.Trebuia intai sa intrebati pacientele, sa aflati cati bani au dat pentru acest program gratis.ESTE UN PROGRAM GRATIS..pe langa faptul ca ei erau platiti de stat, i-am mai platit si noi inca o data si consistent.
Adica noi femeile suntem acuzate ca nu ne prezentam la cabinet???Pai cine mai vine la voi???
Chiar nu va e rusine???
Adica noi acum nu mai avem niciun ziar serios, ca erati singurii care ne informau corect???
Evelina:
(17 Octombrie 2019, 14:08)
Macar daca taiati chitanta pentru banii ce i ati luat.dar i ati bagat in buzunar.poate acum de cand sint puse camere in cabinete nu mai luati bani dar gasiti voi o cale.
Si daca te duci la privat nici acolo nu da chitanta.si noi platim impozite la orice.
Emilia:
(17 Octombrie 2019, 14:02)
Asta e o gluma de articol.
Cum sa vina femeile la recoltat daca voi n-aveti ce trebuie.cel putin asa ne spunea  asistenta ca nu are cu ce sa ne recolteze.Si ne chema la cabinet la privat la domnul ce l ati pomenit in articol ca sa platim.si instrumentele de recoltat le lua gratis din spital si noi plateam. de aia moare lumea, de aia nu merge nimic in tara asta.
De la tara:
(17 Octombrie 2019, 10:41)
Voi care ati scris articolul va pasa de femeile care se imbolnavesc din Ialomita??
Nu cred,ca daca va pasa nu scriati asemenea minciuni.Voi trebuie sa intelegeti ca noi pacientele de la tara nu avem bani sa mergem la privat sa platim si deaia mergem la spital de stat.dar acolo te trimit tot la privat ca sa ia ei banii..mai ales persoana la care ati luat interviu in articol.
Nici ca va pasa si noi suferim.
Viorica:
(17 Octombrie 2019, 10:33)
Stiti ca e o vorba;,, Pestele de la cap se-impute''...Cum e managera asa sunt si doctorii..niste mincinosi..
Lenuta:
(17 Octombrie 2019, 10:10)
Nu e gratis deloc.Nu mai au de unde sa ciupeasca bani doctorii si fac campanie?Femeile nu sunt informate???Sunt foarte informate si cand vin la voi sunt mintite si trimise la privat.,,E mare pacat ca s a ajuns in asemenea situatie???''Pai voi ati creat situatia asta.
Voi de la Independent vreti adevarul ???
Maria:
(17 Octombrie 2019, 08:50)
De ce ati sters primul comentariu de ieri?  Ce nu va convenit? TOATE analizele se platesc pentru aceasta boala, iar medicii te cheama doar la cabinetele particulare! Va credeam un ziar impartial.
Gina:
(16 Octombrie 2019, 21:22)
 În ce sens gratis?Că s a plătit mereu.    
Chiar acolo în cabinetul gineco.Chiar așa minciuni pe față?????
Și vă întrebați de ce nu vin femeile.
Nicoleta:
(16 Octombrie 2019, 21:12)
Acum vreo 4 ani era gratis doar pe hârtie.cand ajungeai la recoltare ba n-aveau lame ba instrumente și te chemau la privat că mergea mai repede că dădeai bani.