Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost reacreditat

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost reacreditat

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit o nouă acredi­tare din partea Autorității Naționale de Management al Calității în Sănătate. Unitatea medicală a fost încadrată în categoria a III-a, mai având de pus la punct unele deficiențe minore. Reprezentanții Spitalului Slobozia au precizat faptul că oficialii ANMCS au fost impresionați de proiectele de investiții care se vor derula în perioada următoare.

Un demers îndeplinit Procedura de reacreditare a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a început cu aproximativ un an în urmă. În toată această perioadă de timp, Comisia de Acreditare din cadrul Autorității Naționale de Management al Calității în Sănătate (ANMCS) a verificat în amănunt întreaga activitate care se desfășoară în cadrul celui mai mare spital din județul Ialomița. În urmă cu o săptămână, reprezentanții Spitalului Slobozia au anunțat oficial, în cadrul unei conferințe de presă, faptul că au reușit să obțină o nouă acreditare din partea ANMCS. «Suntem foarte bucuroși și mulțumiți de faptul că am trecut cu bine această etapă a procesului de acreditare. A fost un demers complicat, pentru care s-a muncit enorm... Fiecare angajat al spitalului nostru, și pe această cale le mulțumesc tuturor celor care s-au implicat, a făcut eforturi pentru ca această misiune să aibă un rezultat favorabil. Și, iată că l-a avut! Obținerea noii acreditări înseamnă enorm pentru colectivul de cadre me­dicale al Spitalului Județean de Urgență Slobozia...» a precizat Mariana Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Potrivit acre­ditării pe care a obținut-o, Spitalul Slobozia a fost încadrat în categoria a III-a, acreditarea fiind însă una cu «rezerve», după cum se arată în documentul pe care ANMCS l-a transmis unității medicale o dată cu Ordinul privind acordarea acreditării. În pri­vința «rezervei» enunțată de ANMCS, oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au explicat faptul că nu se referă la calitatea serviciilor medicale pe care le oferă pacienților sau la organizarea administrativă. Este vorba despre o serie de deficiențe ce țin de structura circuitelor din spitale. «Noi am îndeplinit 74% din indicatorii pe care ANMCS ni i-a stabilit în urma verificărilor pe care le-a făcut în cadrul spitalului. Restul de 30% pe care nu i-am putut îndeplini se referă la aspecte ce țin de structura spitalului. Clădirea spitalului este una veche, așa că ea nu mai corespunde cu actualele norme în domeniu. Totuși, avem toate documentele în regulă!» a mai spus Mariana Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Investiții majore Ceea ce a contat în procesul de acreditare al Spitalului Județean de Urgență Slobozia sunt proiectele de investiții care se vor demara în perioada următoare. În valoare de peste 30 mili­oane de euro, proiectele au fost concepute pentru a schimba imaginea unității medicale. Cele mai importante dintre aceste proiecte vizează moder­nizarea Ambulatoriului și extinderea și dotarea cu aparatură medicală performantă a Unității de Primiri Urgențe. De asemenea, oficialii Spitalului Slobozia au reușit să creeze o Stație de Transfuzii în incinta secției de Anestezie și Terapie Intensivă. «Aveam infrastructura necesară pentru a pune pe picioare această stație. Acum avem posibilitatea de a monitoriza permanent sângele folosit la transfuzii în cadrul spitalului. Cei la ANMCS au fost im­presionați de ceea ce am reușit să facem!» a explicat medicul Victor Baciu, șeful Secției Anestezie și Terapie Intensivă a Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

15 Octombrie 2019, 11:40 (1156 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, 30% dintre diagnostice au fost eronate
În sfârșit, doamna Mariana are diplomă!
Investigații medicale «prin corespondență» la Spitalul Slobozia
Acreditarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia bate pasul pe loc

Comentariile cititorilor:


misu:
(19 Octombrie 2019, 09:50)
Dar cucoana director mai vinde aur prin spital? Sa interziceti doamna manager bijuteriile, ca sunt pline la maini de aur de la maturatoare pana la asistente
un om:
(17 Octombrie 2019, 08:07)
Doamna, va chinuti sa faceti ceva, dar personalul lasa de dorit . Brancardierii putorosi, abia daca misca , pun bolnavul sa se traga singur pe pat, sa nu le crape lor burtile grase, sunt obraznici, mai destepti decat doctorii. Am fost intr-o sectie, unde e motorasul spitalului. Venea o doamna dimineata, parea sefa, se aseza in capul mesei, si impreuna cu asistentele incepeau sa discute alti medici, sau ce s-a mai intamplat peste noapte. Doamna asta, mai rau, le si invata pe asistente, sa faca numai rau. Plus ca balamucul era f mare,nu puteai sa te odihnesti. Asa parsonalitati ca aici eu nu am mai vazut. Sper sa reusiti ce va propuneti, se vede ca ati muncit , dar cu oamenii astia nu stiu ce sa faceti, ca nu mai puteti sa ii educati la varsta asta.
ION:
(17 Octombrie 2019, 06:26)
Acreditare?? pentru ce ? ce hal de spital judetean e asta nene? nasterile sunt trimise la bucuresti ca nu au neonat, fracturi, orice chestie mai complicata tot la bucuresti ca nu au competente bla bla. Spitalul asta e degeaba
gogu:
(16 Octombrie 2019, 11:20)
Inchideti abatorul! Acreditare data de PSD pentru pesedisti . La fel ca si cu apa, toate analizele arata ca-i potabila cand voi vedem si simtim evident ca este salcie, maro si miroase . Plecati !
George:
(15 Octombrie 2019, 17:10)
Bucurie mare, pt cei de teapa ta ne tine Dumnezeu pe pământ. Îți doresc sanatate, ca minte nu ai deloc.
Bucurie mare:
(15 Octombrie 2019, 12:31)
Abatorul a primit acreditare! Oficialii ANMCS impresionati de proiectele de investitii, printre ele, extinderea cimitirului orasului si schimbarea halatelor si uniformelor personalului medical(aveau buzunare mici si erau vechi, precum structura spitalului..).