Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Apel către cetățenii județului Ialomița

PLUS Ialomița

Apel către cetățenii județului Ialomița

PLUS Ialomița consideră că moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă a adus primul semn de normalitate după ce timp de 3 ani de zile am trăit într-o zonă crepusculară a democrației românești. Ea a apărut începând cu OUG 13 și atacul concertat al lui Liviu Dragnea și acoliților lui asupra Justiției, mo­țiunea de cenzură prin care PSD-ul și-a dărâmat propriul guvern, intervenția brutală a jandarmilor din 10 August... Și când credeam că mai rău nu se poate, PSD-ul a scos-o la rampă pe Viorica Dăncilă, cel mai slab și incompetent prim-ministru și guvern post-decembrist.
Moțiunea de cenzură va aduce și primele rezultate imediate prin faptul că Justiția a scăpat, cel puțin pentru moment, de asaltul unui adversar foarte hotărât și vom avea, cel puțin teoretic, șansa unui guvern format din oameni capabili care să încerce să ia măsuri economice reale.
Suntem foarte îngrijorați pentru perioada ce urmează. Credem că cine va ajunge la Palatul Victoria ne va furniza niște cifre reale și dureroase privind finanțele statului și moștenirea lăsată de guvernele PSD și va avea o mare problemă în men­ținerea bugetului pe linia de plutire.
Revenind la Ialomița și la pro­blemele noastre de acasă trebuie să fim conștienți că la moțiune nu a căzut PSD-ul, a căzut doar guvernul său. Avem în continuare un președinte de Consiliu Județean PSD care după 3 ani se laudă cu inaugurarea unor toalete la o școală din mediul rural, un primar PSD la Slobozia care ne-a promis acum 3 ani: pod peste Ialomița, Sală Polivalentă, sens giratoriu la intrarea dinspre Constanța... și multe altele! Dar nu a realizat nimic. Suntem de 30 de ani sub umbrela PSD-ului în acest județ și, ca toate județele roșii, suntem la coada tuturor clasamentelor privind bunăstarea populației.
Acesta poate fi un moment de cotitură pe care suntem obligați să nu îl ratăm și lansăm cu această ocazie un dublu apel. Primul este către societatea civilă, schimbarea în bine la care visăm nu va veni decât dacă ne implicăm, cât mai mulți dintre noi, activ în viața satului, orașului și a județului nostru. Pentru asta vă așteptăm alături de noi în PLUS Ialomița sau USR Ialomița. Vă punem la dispoziție prin aceste două construcții politice noi cadre perfect democra­tice prin care vă puteți manifesta abilitățile și transmite ideile.
Al doilea apel este către PNL, singurul partid politic cu care Alianța USR-PLUS va colabora pe plan local și împreună cu care cred că trebuie să începem să purtăm un dialog real privind viitorul administrativ al județului nostru.
Semnat: PLUS Ialomița

16 Octombrie 2019, 16:20 (2372 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Alianța USR-PLUS oferă ialomițenilor o alternativă
«Alianța USR-PLUS reprezintă alternativa politică de care Slobozia are nevoie azi!»
Alianța USR-PLUS are candidați pentru jumătate dintre primăriile județului

Comentariile cititorilor:


Vasi58:
(18 Octombrie 2019, 22:49)
Spre surprinderea unora, eu i-am vazut facand campanie pe strada, de multe ori chiar. Sunt niste copii buni. Le urez mult succes. Votez USR
agronom veterinar:
(17 Octombrie 2019, 12:45)
e clara treaba, viseaza la CJ sa se apuce de agriculturit "terenurili" Judetului. Adicalea, sa-mi vand mie produse pt a le baga in pamantul luat moca de la CJ. Vrabia Mihai Viteazu ! 
plus minus usere:
(17 Octombrie 2019, 11:13)
Facem si noi cetatenii apel la plus si usere: Nu mai acceptati /cooptati in randurile voastre traseisti politici, indiferent de "valoarea" lor. Altfel veti fi doar unul din partidele care s-au perindat de 30 de ani pe la putere si au facut numai nenorociri. Toti au fost in toate combinatiile posibile, de aceea consider ca sunt aproape la fel. Oamenii asteapta ca voi sa faceti administratie nu politica! Politica am vazut-o timp de 30 de ani, iar inainte de `89, ne-am intoxicat de atata politica si dictatura. Asteptam de la un partid nou, care nu a mai facut politica pana acum, cinste, demnitate, onoare, corectitudine, sa nu furati si sa fiti in permanenta in dialog cu cetatenii pentru a fi la curent cu nevoile lor pe acestia le au, sa nu urmariti interese personale si sa explicati ceea ce vreti sa faceti si mai ales, daca este legal si posibil. Fara minciuni si demagogie! Pare greu, irealizabil? Acceptand traseisti politici, de pe la PD, PNL, PSD, PRO, ALDE, veti fi la fel ca ei! Puteti sa confirmati/dezmintiti ca (nu) primiti in partid de ex. un fost militian, politruc si posibil candidat la Primaria Amara? Nu va taiati singuri craca de sub picioare!
Lazarica:
(17 Octombrie 2019, 08:31)
Bunica avea o vorba, din zdente facem presuri pentru calcat pe ele si de pus la usa sa stergem gumarii de noroi. Ciorapul rupt il cosi dar tot carpeala se numeste, il mai folosesti odata dupa care, la carpe pentru presuri. Reforma inseamna sa iei tot la purificat, nu carpeala. Este prea tarziu pentru a mai putea reforma ceva pentru ca tot este distrus ! Nimeni nu are cum sa mai indrepte situatia din Romania, dar mai ales in Ialomita, nu ai cum efectiv. Exista cineva care sa spuna care este posibilitatea de a reforma, cum.....? Solutia ar putea fii dar extrema, cea ce momentan nu se poate pentru ca niciun caine de la macelarie nu pleaca de buna voie. Solutia este, dar asta inseamna sa va impingeti si rudele in inchisori pentru multi ani. Judet cu 200 mii locuitori, majoritatea formant pe clanuri.
Cetatea:
(17 Octombrie 2019, 07:34)
Hai baieti ca este tare, chestia cu constructia democratica, noile valori, mai saptamanile trecute citeam un articol in ziarul Independent despre un tataie ramolit, rosu pana in maduva oaselor care si-a dat demisia pe motiv ca nu mai poate din cauza sanatatii si a matrapazlacurilor impuse de la centru. Care este centrul tau tataie ? Acum demisionatul are de gand sa candideze pentru postul de primar la Amara din partea Uniunea Salvati Romania, adica USR. Pai cum sa salvezi ma Romania cu un tataie care a fost militian comunist si care la cativa ani dupa lovitura de stat din 1989 sa transformat in mare jurist al teritoriului Ialomitean, ocupand posturi cheie de mare sef prefect sub prefect si tartor necontestat al juridicului prin prefectura. Cum a papat acest mare salvator al Romaniei pensie de militian si salariu de la stat atatia ani. Bai tataie comunist troglodit de ce nu te duci in privat sa vezi cei munca ? Nu va ganditi ca ar fi facut o munca adevarata la un agent economic privat. Bani de la bugetul statului, pensie plus salariu ! Vreti voi chipurile sa reformati ? Cu cine bai, cu sobolanii comunisti care fug din corabia numita ciuma rosie dupa ce si-au angajat in functi cheie, toate amantele si neamurile ? Asa inseamna reforma la # PLUS si USR ? Voi vreti reforma cu unul ca tataie Gheorghisor demisionat de la prefectura ori ca primarul XXL care a fugit de la PSD la PNL pentru a nu pierde ciolanul, care acum el cu acoliti sai injura si musca pe unde poate, mana care i-a dat ani de zile protectie si de mancare. Asta inseamna reforma ? Reforma inseamna sa eliminati instant tot incepand de jos pana sus. Capatanile rupte, arestati imediat dupa fapte, toti dati afara, ca sunt locuri la sapa in agricultura. Au distrus viitorul copiilor si nepotilor nostrii. Copii buni nu au locuri de munca din cauza cumetriilor si clanurilor formate in institutiile statului. Ialomita este toata la stapani care sunt votati de voi. Altfel o dati iar in prosteala pentru propriul buzunar
anonymus:
(16 Octombrie 2019, 21:36)
Bai COCEAN, poate nu se pricepe omul asta la politica, dar macar e bine intentionat, vrea sa schimbe ceva intr-un loc nenorocit de ciuma rosie zeci de ani. Vezi mai bine de scroafa ta analfabeta, ca se plimba prin parcul din centru in seara asta...
Usere:
(16 Octombrie 2019, 20:38)
Care USR IL? EXISTA? Au atras atenția cu ceva pana acum? Cadea cortul de la IL pe ei, nu i-am vazut pana acum pe strada, nu fac campanie electorala? Barna who? Cine-i presedinte la ei? Vor avea pretentia sa dea vreun primar sau se vor dori consilieri?
Bau bau:
(16 Octombrie 2019, 18:47)
Mai usor cu constructiile democratice ca au aia de la USR IL niste probleme si niste specimene la conducere...numai la ciolan le e gandul.
CETACEAN:
(16 Octombrie 2019, 18:16)
Se pricepe si oparitul acesta la politica ?