Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Primarii PSD boicotează campania prezidențială a Vioricăi Dăncilă

În Ialomița

Primarii PSD boicotează campania prezidențială a Vioricăi Dăncilă

Căderea Guvernului Dăncilă accelerează disoluția PSD Ialomița. Deși, în aparență, nimic nu s-a schimbat, apele politice locale au devenit tulburi și mâloase. Oficial, susține senatorul Marian Pavel, PSD este în Opoziție, iar suflarea social-democrată din Ialomița se pregătește de Alegeri Prezidențiale. În realitate, primarii PSD caută alternative de supraviețuire și se pregătesc să boicoteze campania electorală.

Vorbe de clacă La o zi după Moțiune, pre­ședintele PSD Ialomița, senatorul Marian Pavel, declara că a intrat în Opoziție și pregătește Ialomița de Alegerile Prezidențiale din no­iembrie 2019. «Noi nu ne tră­dăm electoratul!» declara el necon­vingător și lipsit de alternative. Dincolo de declarații însă, PSD Ialomița se află în pragul celei mai mari crize prin care a trecut vreodată. Înzestrați cu instinct gregar și, prin urmare, incapabili să gândească independent, primarii PSD din Ialomița caută soluții de supraviețuire politică. În plus, nu pot uita că la Congresul Național din 29 iunie 2019, când Viorica Dăncilă a fost aleasă oficial în funcție, senatorul Marian Pavel le-a «confiscat» buletinele de vot și le-a ștampilat de unul singur, ca să nu aibă vreo surpriză. Gregari, gregari, dar au și primarii social-democrați mândria lor! Iar când partidul nu le mai poate garanta un nou mandat, declarațiile președintelui, oricare ar fi el, nu mai valorează nici cât o ceapă degerată...

Boicot la firul ierbii Sătui de declarații și promisiuni, primarii PSD au decis la unison să nu se implice în susținerea campaniei prezidențiale a Vioricăi Dăncilă. Semne ale acestei decizii catastrofale sunt peste tot. La Slobozia, în lipsa ex-primarului Alexandru Stoica, abia de mai ies pe stradă o duzină de amețiți cu flayere, iar în județ, oriunde întorci capul, de-abia de găsești unul-două bannere din care Viorica anunță că este alături de fiecare român... În rest, liniște și pace! Primarii care au latifundii își văd de pământul lor, cei care au afaceri și le securi­zează convinși că vremurile bune s-au terminat, iar cei care n-au nici una, nici alta, ciocănesc sfioși la ușile partidelor care trâmbițează că vin la Putere. Cei din Vestul județului, confirmă surse din cadrul PRO România, au semnat deja adeziunile și așteaptă doar semnalul de luptă al lui Marian Neacșu. Ceilalți iau în calcul PNL, căci deputatul Gheorghe Tinel nu are principii când e vorba despre conservat propriul scaun.

Scenarii de avarie Lipsa de siguranță a vieții politice generează scenarii impredictibile anterior. Conform unuia dintre ele, Marian Pavel va fi obligat să se repoziționeze politic și să candideze pentru fotoliul de președinte al Consiliului Județean Ialomița. Prin acest «sacrificiu», coroborat cu eliminarea definitivă a președintelui Victor Moraru din PSD, șansele de supraviețuire ale filialei la alegerile din 2020 ar crește... Dar nimeni și nimic nu le garantează! Un alt scenariu vehi­culat cu insistență este cel al identificării unui înlocuitor pentru primarul Adrian Mocioniu. În locul lui ar fi pregătiți, pentru Alegerile Locale din 2020, Alexandru Potor, ajuns secretar de stat și, ca «re­zervă la rezervă», deputatul Ștefan Mușoiu. În timp ce scena politică social-democrată se reconfigu­rează, ascensiunea PRO România devine tot mai evidentă, iar triumviratul Neacșu-Pop-Moraru pare de neoprit...

16 Octombrie 2019, 16:05 (2703 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
«Dublu standard pentru COVID-19 în Ialomița!»
Apa din puțurile subterane poate fi utilizată gratuit de către fermieri
«Nu putem aplica orbește măsurile de carantinare!»

Comentariile cititorilor:


groparul:
(21 Octombrie 2019, 09:49)
Veorica trebuia asteptata in Groapa lui stoica si servita cu un pahar de apa Evian, de la robinet, apoi dusa (cu pluta) prin cartierul de tineri, ca sa-i pupe si tinerii mana, multumiti fiind de gogosile conducerii pesediste. Doar astea sunt realizarile marete ale conducerii pesede. A avut insa grija stoica sa adune pensionarii indoctrinati de pisedeu. Din pacate, cunosc pensionari care, desi au toti copiii plecati la munca in strainatate, voteaza tot rosu pana la moarte, acuzandu-si copiii ca au plecat in alte tari, desi o duceau foarte bine si aici (chiar daca lucrau pe un salariu minim, sau erau "casnici"). Cam asta este nivelul de intelegere al multor batrani, dresati in 45 de ani de comunism, obisnuiti sa adune umili firmiturile aruncate in scarba de imbuibatii zilelor noastre. Nu au avut si nu vor avea curajul sa lase jugul deoparte si sa ridice capul din pamant. S-au multumit sa strige lozinci comuniste si sa ovationeze capii PCRului. Sfat pentru o parte dintre seniorii descrisi mai sus: Ati hotarat pana acum viitorul copiilor si nepotilor vostri, ati votat doar rosu si ne-ati condamnat la saracie; lasati-i si pe copii/nepoti sa voteze cum vor, mai ales ca viitorul e al lor, iar ei va intretin de acolo de unde sunt, nu pesedeul care v-a mai dat precum ceausescu 100 lei la pensie, dar scumpind toate cele si per total scazand nivelul de trai. Veorica si primarul gropar, zis si "hai sictir", combinatie mortala, la propriu si la figura(n)t.
Angajat dar nu bugetar:
(18 Octombrie 2019, 07:05)
Ne am convins!veorica,avand alaturi un pavel s-un morar,au descalecat in lumea pesedeului:parcul E14,fief al pensionarilor ce se repezeau sa-i pupe mana.Ca semn al respectului??Că ce?? Pentru indatorarea tarii?? Pentru copiii nostri plecati in strainatate numiti de presa"diaspora"??Noi vrem copiii in casele noastre goale,noi nu am vrut diaspora si nici nu vrem!Voi,pesedistilor ati aprobat pensii si venituri golanesti pentru unii iar altora nu le gasiti nici loc in tara lor,ce sa vorbim de pensii decente.Peste 30 de ani de munca si au pensii de 12 - 17milioane.Iar derbedeii ce v-au slujit depasesc lunar venituri de 70 limioane lunar,chiar 300 milioane.Ati indobitocit pensionarii!Ati prostit elevii in banci!Ati rupt tara in doua!Combinate inttegi vandute pe 1 leu,ca vor fi retehnologizate!Milioane de salariati trimisi acasa,obligati la pensii medicale,pensii anticipate,fara grupa,femei alungate spre Italia,Spania,Germamia,pentru ca veorici, pavelici sau morarici au fost la guvernare.Bine a spus acel om:"Lasati-ne ca jucam sah". Ati intervenit in viata poporului cu poante ieftine,cu reactii de genul"Da'cine nu va lasa domne sa jucati? ". Poporul este sarul de voi si de pupaciosii de maini de veorică sau pacaleli de genul pavel tragea de laurenti,secretar de stat sa il convinga pe ala cu combinatul ca va fi bine.... Bă pavele,esti depasit,sti ca nu va fi bine,de ce esti ipocrit ,dracu te intelege.Romani!Lasati pupatul de moaste si palme ca ,din politete,ca ne-au distrus pesedistii cu zambetele false si vrajelile anuale!
veorica ratacita:
(17 Octombrie 2019, 06:38)
Astia sunt la fel de prosti ca atunci cnd s au pus pe listele cu candidati.Romanii ar fi votat psd chiar daca iesea primar groparul satului.Ulei,zahar,70 lei in plus la pensie,un mic si-o bascalie - gata! Aveau primar.Ieri veorica a avut dispozitiv de paza de parca venea Papa!Ca avea ea informatii ca nu va fi primita bine.Ca vor da romanii spre ea cu oua,rosii...Cine te ar baga in seama,simpatico??Este lumea satula de tine si nici nu ar da pe tine cineva macar un mar stricat,sau un corn amarat,de care dati voi scolarilor.Cine esti sa arunce ialomitenii cu laturi in tine?Nu se va deranja nimeni sa te vada iar cei ce au venit sunt"bugetarii"si politistii in civil.
Dani:
(17 Octombrie 2019, 06:03)
Cea ce inseamna ca incep fetele sa migreze, un lucru bun se schmba blana @ Mai sunt primari centuristi ca sa nu zic pe sleau curve! Centuristi care in trecut mancau din palma PSD in 2016 ca a trecut la PNL acum el si acolitisai injura oe la toate colturile PSD. Traseiste din nascare. Stiti cum este curva curva pana moare. Dar nu sun curvele ca au profitat si siau angajat toate traseistele prin prinarii