Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița a primit 16,99 milioane de lei

Rectificare bugetară

Ialomița a primit 16,99 milioane de lei

Luni, 14 octombrie 2019, Guvernul Dăncilă a aprobat prin Hotărâre de Guvern o ultimă rectificare bugetară de 1,4 miliarde de lei. Pentru Ialomița au fost repartizate 16,99 milioane de lei. Fondurile au fost alocate, cu precădere, către ad­ministrațiile controlate de PSD. Pe listă figurează un număr de 29 de localități. Cele mai mari sume le-au primit ora­șele Slobozia (2,56 mili­oane lei), Fetești (2,29 milioane de lei), Amara (2,13 milioane de lei), Țăndărei (1,36 mi­lioane de lei) ­și Urziceni (1,3 milioane de lei). Sume considerabil mai mari față de rectificarea bugetară anterioară au primit și localitățile din mediul rural. Astfel, în fruntea listei figurează Bărcănești (893 mii de lei), Perieți (830 mii de lei), Ciochina (640 mii de lei), Movila (548 mii de lei) și Ciulnița (422 mii de lei). Sume conside­rabil mai mici au primit localitățile rurale controlate de PNL. Printre acestea se numără Făcăeni (118 mii de lei), Andrășești (112 mii de lei) și Mihail Kogăl­niceanu (100 mii de lei). O surpriză în această listă o reprezintă comuna Sfântu Gheorghe, căreia i-a fost alocată suma de de 405 mii lei.

17 Octombrie 2019, 14:40 (1341 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Ultima pomană bugetară a Guvernului Dăncilă
Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară
Dezastru financiar administrativ în Ialomița

Comentariile cititorilor:


Necunoscut:
(21 Octombrie 2019, 09:02)
Bai Huo , esti un incompetent spui de amara ca este comuna de 2 lei cand in fiecare vara mii de oameni vin la amara pentru tratament cu bai de namol vin mii de turisti la plaja sa se relaxeze, la amara sunt parcuri sunt hoteluri sunt locuri de recreere , la urziceni ce este ? Aveti noroc ca trece lumea pe acolo ca sunteti pe tronsonul bucuresti ca in rest nu stia nimeni de voi ! Parlitilor
mar:
(20 Octombrie 2019, 20:51)
Dati la Tandarei, ca trebuie sa mai puna petricele colorate in locul spatiului verde, altfel strazile sunt pline de gropi si denivelari de zici ca suntem in off-road. Apoi ce dracu o avea Movila, de a primit bani mereu, si nu are Saveni-ul de primeste bani cu taraita, ca proiecte si interes sunt. Poate cumetriile primarilor ce au primit fonduri, poate ca d-na Primar nu a vrut sa faca WC-ul de 20.000 de lei. Poate ca nu s-a legat de centrul politic al judetului, fiind un cerc restrans rafinat, Moraru -Musoiu-Neacsu-PAvel-  Mocioniu (da , inclusiv Mocioniu, Pro-Romania nefiind decat o mascarada care, mai devreme sau mai tarziu, va intra in PSD). Ce se mai observa in cercul-central-politic- toti sunt barbati, sa fie doar coincidente.
* Huoooo:
(19 Octombrie 2019, 07:12)
Ai dreptate si leprele din Urziceni care sunt consilieri judeteni nu stiu sa se impuna sa ceara bani si pentru Urziceni ! Cit despre consilierii locali psd alde lucreaza numai impotriva orasului ! Acuma nu ca cei pnl , prostii magazinerului primar ar face mare brinza !
Denis:
(18 Octombrie 2019, 16:25)
Perieti ...felicitari! SUNTEȚI CEI MAI BUNI ♥️
slobozean:
(18 Octombrie 2019, 08:24)
Au primit cu varf si indesat cei care au dat fuguta s-o intampine pe " duamna". Banii sunt dati numai celor alesi pe spranceana : vara nu sunt bani, facem rost acum iarna. Adevarat , iarna nu-i ca vara. 
john:
(17 Octombrie 2019, 23:01)
Barcanesti -PNL,Perieti -ALDE,Ciochina -PNL,Ciulnita -ALDE,Movila -PSD pentru a respecta adevarul
Alegatorul:
(17 Octombrie 2019, 21:26)
Felicitări pentru cei care au cerut...Și au și primit
HUOOOOOOOO:
(17 Octombrie 2019, 21:12)
comuna Amara, un oras de 2 lei, a primit dublu fata de Urziceni !!
Huoooooooooo PSD-isti nenorociti ! DRAQ va mai voteaza jigodiilor !