Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Clarinetul care s-a îndrăgostit de Narcis Simion

Clarinetul care s-a îndrăgostit de Narcis Simion

A  început să studieze clarinetul în urmă cu mai bine de 8 ani, iar de mai bine de un an face parte din Trupa «Balada». Acum este elev în clasa a XII-a la Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia, însă de mic a hotărât ce drum dorește să urmeze. Se prezintă simplu: «Numele meu este Narcis Marian Simion și iubesc să cânt la clarinet...».

Capitolul I: Un nou început Pe holurile Liceului de Arte «Ionel Perlea» răsună muzica. Ici Chopin, colo Mozzart.. Însă, dintr-o cușetă mică se aude ceva diferit... Muzică folclorică! Pe Narcis Simion îl găsim într-o zi de toamnă caldă împreună cu prietenul lui cel mai bun, clarinetul. Elevul a început să studieze acest instrument în urmă cu mai bine de 8 ani, iar de atunci s-a format o legătură puternică. Pentru el, un simplu hobby a devenit o respon­sabilitate. «Am început să studiez în urmă cu 8 ani, când nu știam ce înseamnă responsabilitate, când nu știam ce înseamnă să muncești sau mai ales cum ar putea cineva să iubească un simplu instrument muzical...» susține tânărul. Pasiunea elevului pentru instrument s-a născut de mic copil, când Narcis Simion asculta împreună cu tatăl său piesele renumitului instrumentist Dumitru Fărcaș. «Observam cu câtă admirație îl privea tata pe maestrul Dumitru Fărcaș și atunci mi-am zis: „Dacă vreau să îmi fac tatăl mândru, acesta este cel mai bun motiv!“» afirmă Narcis Simion. Astfel, tânărul a hotărât, alături de părinții săi, să urmeze studiile în cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia.

Drumul spre succes În afara orelor de clarinet, Narcis Marian Simion studiază încă un instrument, secundar. «Pianul este cel de-al doilea instrument care a adus culoare în viața mea. Cu toate acestea, instrumentul care a adus cea mai mare bucurie este și va fi mereu cla­rinetul! Domnul profesor Victor Popușoi este cel care mi-a călăuzit primii pași spre acest instrument, clarinetul, și cel care mi-a arătat frumusețea și acuratețea muzicii produse prin intermediul lui...» adaugă elevul Narcis Simion. Tânărul studiază cel puțin 5 ore în fiecare zi, truda depusă fiind răsplătită prin rezultatele în urma participării sale la concursuri. «Îmi amintesc și acum cât de emoționat am fost și cât de mult am studiat pentru a-mi face părinții mândri de mine și pentru a le demonstra că acesta este lucrul pe care îmi doresc să îl fac pe viitor! Am obținut de cel puțin 5 ori premiul I la Concursul de interpretare instrumentală „Ionel Perlea“. Una dintre marile mele realizări este obținerea a 87 puncte la Olimpiada Națională de Interpretare Instrumentală de la Craiova. Totodată, un alt premiu important pentru mine este Premiul II la Olimpiada Zonală de la Constanța...» conchide Narcis Marian Simion.

Muncă și plăcere În momentul actual, Narcis este membru al Formației «Balada», formație înființată de Profesorul Cristian Obrejan. «O dată cu trecerea timpului, am realizat un lucru dureros, dar inevitabil, și anume faptul că, într-o zi, părinții mei nu vor mai fi... Acest lucru m-a motivat să studiez, să fac parte dintr-o trupă ce mă va ajuta pe viitor să mă întrețin, să înfrunt viața de unul singur. În momentul acesta, clarinetul reprezintă totul pentru mine! Când încep să studiez mă simt de parcă plutesc, mă simt relaxat și fericit... Să cânt la clarinet este o plă­cere și o modalitate de a mă relaxa, mă ajută să trec peste probleme! Cea mai mare dorință a mea este să îi fac mândri în continuare pe părinții mei și să pot înveseli oamenii din jur cu muzica pe care eu o cânt. Îmi doresc să devin Dumitru Fărcaș din Ialomița!» susține elevul Narcis Simion. În afară de studiul la clarinet și pian, și pre­gă­tirea pentru Bacalaureat, Narcis joacă tenis de câmp împreună cu tatăl său. «Practic acest sport de cel puțin două ori pe săptămână, alături de tatăl meu. Este un alt mod de a petrece timpul alături de familie...» încheie Narcis Simion.

20 Octombrie 2019, 08:55 (927 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


ion:
(21 Octombrie 2019, 14:29)
Bravo! Un mod sanatos de gandire pentru un tanar de varsta lui! Felicitari!
Din Slobozia:
(20 Octombrie 2019, 12:21)
Mult succes tinere!
Tiberiu:
(20 Octombrie 2019, 09:00)
Felicitari, Narcis!