Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Reglare de conturi preelectorală la Sudiți

Vasile Șincan încearcă să-și elimine contracandidații

Reglare de conturi preelectorală la Sudiți

Comunele Ialomiței ascund povești sordide. Ele merită însă consemnate pentru că explică realitatea cruntă a mediului rural. La Sudiți, de exemplu, primarul Șincan Vasile încearcă să-și elimine contracandidata, consilierul local Alexandra Bodeanu, implicând-o într-un scandal public. Oleacă de adevăr există în povestea lui... Dar, întocmai ca în bancul ăla de la Radio Erevan, nu i s-a dat, i s-a luat, și nu era Moskvich, era o bicicletă.

Unde-i unul, nu-i dreptate De ani buni încoace, primarul Vasile Șincan reclamă public că Alexandra Bodeanu, acum consilier local ALDE, încalcă legea pentru că a închis o stradă lungă de 29,82 m și lată de vreo 5, care dădea în curtea unui mort. Prima oară a făcut-o prin 2015, înainte de alegeri, ca să știe lumea cu cine are de-a face și nu cumva să o voteze. Atunci rețeta a funcționat, iar primarul din Sudiți a câștigat alegerile la mustață, cu nici 100 de voturi diferență. La 4 ani distanță, el încearcă să repete rețetarul, că alegerile bat la ușă și electoratul te sancționează dacă are alternativă. Oficial, Alexandra Bodeanu se face vinovată că a închis un drum public, respectiv Tarlaua 16. «Nu mă mai înțeleg cu ea... I-am pus în vedere, i-am dat și amendă, am făcut tot ce e legal! Dar ea nu înțelege și mă amenință...». Notificarea s-a făcut pe 20 septembrie a.c., iar Gheorghe Valentin, inspectorul Serviciului Cadastru și Urbanism din cadrul primăriei e gata să susțină povestea primarului, că doar el e șeful și oameni suntem toți: «În data de 20 i-am trimis procesul-verbal și i-am pus în vedere să aducă terenul în starea inițială, respectiv să demoleze saivanul... În Legea 50 scrie că orice construcție care se află pe terenul public al comunei poate fi desființată fără a sesiza instanțele de judecată!» ne explică Gheorghe Valentin didactic. Ca să întărească legea, Valentin a aplicat amenda minimă, de 50 mii de lei. Dar cum nici «doamna Alexandra» nu e născută în drum, avocatul dumneaei a suspendat demersurile belicoase ale primarului & comp. obținând înghețarea situației până la finalizarea procesului. Care, la acest moment, e pe rol...

Audiatur et altera pars Consilierul ALDE Alexandra Bodeanu recunoaște că a îngrădit strada, însă susține că situația a fost reglementată încă din anul 2015. «Atunci m-a dat în judecată și s-a dovedit că nu am nicio vină... De-aia am stat liniștită! Terenul este proprietate publică, dar l-am preluat. Nu blochez accesul nimănui. Locul de casă din spate este și el cumpărat de noi... Nu deranjez pe nimeni, dimpotrivă. Am refăcut gardul, îngrijesc terenul, am o afacere, plătesc taxe și impozite... Pro­blema lui e una personală. Am ajuns să cred că are probleme grave! Am autori­zație de construcție de la Primărie pentru construcția care este ridicată acolo...» ne explică ea. Dincolo de ilarul sordid al poveștii, miza acestui scandal pe care primarul Vasile Șincan nu ezită să-l facă public e clară. Iar Alexandra Bodeanu nu îl iartă: «Cât a fost gardul vechi, n-a zis nimeni nimic... Cum am făcut gardul ăsta frumos, mă cântă pe la toate ușile că am încălcat legea. Știu că îi e frică pentru că vreau să candidez! Dar el m-a determinat să fac asta... Când a venit, m-am bucurat că e om tânăr și l-am susținut. Am zis că face ceva... Dar l-am luat pe dracu’ în spate, că de-atunci numai în procese mă ține. Și nu doar eu, tot satul e nemul­țumit! Ar fi putut face lucruri bune pentru oameni, ar fi putut fi primar până la pensie. Dar el învrăjbește pe toată lumea, face rău oricui i se împotrivește... Nu e bărbat, zău că nu e! A ajuns să-i fie frică de o femeie?!».

Caz clasat de Poliție în 2015
Conflictul dintre primarul Vasile Șincan și Alexandra Bodeanu a fost clasat în 2015. La momentul respectiv, un referat al Poliției constata că din verifi­cările efectuate rezultă că «de fapt, obiectul sesizării este o uliță a satului care nu e deschisă circulației, fiind înfundată în partea de Sud cu o locuință». Acum, la 4 ani distanță, consilierul local Alexandra Bodeanu poate face dovada că «locuința» îi aparține. Cine să vă mai înțeleagă, domnule primar? Noi nu, că suntem proști, iar cine o să vă facă plângere penală pentru «abuz de funcție» nici atât...

22 Octombrie 2019, 08:05 (2466 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
3000 de cărți, donate Bibliotecii Comunale din Sudiți

Comentariile cititorilor:


trecător :
(23 Octombrie 2019, 22:04)
Sudiți un sat cu statut de comună.Cum este posibil ca după 30 de ani acești, așa numiți, primari, să nu construiască câteva sute de metri de trotuar în lungul drumului județean care străbate acest sat? Circulația pietonilor se face cu riscul unor tragedii exclusiv pe carosabil.
giovani:
(23 Octombrie 2019, 17:57)
nu o cunosc dar  dupa cum prezinta situatia consiliera abuzeaza de libertatile timpului mai mult decat ii este permis.este regretabil pentru un ales local.
Elena :
(23 Octombrie 2019, 17:42)
Suditi-stramtoarea magellan....sunt din sat si cunosc situația, consiliera și-a cumpărat casa cu pricina cu strada deja închisă, asa a inchis-o nenea care a avut casa, strada duce direct in curtea ei. Mai concret este închisă de peste 30 de ani. Dar acum s-a trezit Vasile, după 6 ani în care nu a facut nimic pentru comună să aplice legea. Adevărul este undeva la mijloc......din cate știu din anul 2016 Si pana in prezent doamna a avut zeci de controale trimise de domnul Vasile....asa a crezut el ca trebuie sa se răzbune, asa stie el sa faca politica el neștiind macar sa tina un discurs la începerea anului școlar.
Suditi-Stramtoarea Magellan:
(23 Octombrie 2019, 07:06)
Cam asa arata satul romanesc si mai ales cel din Sud.Plin de nesimtiti inavutiti-fermieri ce folosesc pana la blocare abuziv spatii publice,de primari ce inteleg total aiurea campania electorala sau lupta politica-sa retinem ca si primarul are ferma,doar ca este pe numele carabusilor si al gandacilor de bucatarie.Consiliera este smekera ca zona este cumparata de ea, primarul ar vrea sa treaca tocmai pe ulita blocata.Banii si puterea au impartit continuu cumunitatile.
proc:
(22 Octombrie 2019, 13:34)
E as ca a halit-o, in Ialomita totul este posibil, ca doar este mosie impartita la anumiti stapani. Coana si-a ingradit strada, el smadoiul i-a dat amenda situatie de Stan si Bran. Ma mira ca nea primarul se abureste singur acum inainte cu 10 luni inainte de alegerile locale. Coada de topor a tacut 3,5 ani, acum in preajma alegerilor stapanul sa gandit el ca-i mai bine sa bage chifteaua pe teava tunului si sa teaga imprastiat. Bine ca nu a facut ca un alt stapan din judet,care ia copt-o asa banditeste, contracandidatei cu un dosarel penal pentru fals intelectual. Care nu a afectat-o foarte tare, sau chiar deloc, as o simpla bagatela neaosa,1 an de parnaie cu suspendare si aceleasi privilegii pastrate. Hai ca-i bine se schimba doar alifia, picioarele de lemn si cozile de topor raman tot alea. Voi tot la stapan ramaneti cu soarta pecetuita. Dar de stapanii aia care din banutul public si-au facut proiecte pentru asi asfalta strada paralela cu soseaua, nu vorbiti minic ? Acolo nu este indrasneala, dragi spectatori sau aveti dinti prea moi, pentru o carne atat de rare ? Frumos va mai sta la stapan !
adi:
(22 Octombrie 2019, 12:48)
Bani multi, afaceri albe/gri/negre, balcoane mari , tupeu,politica = succes garantat!
Frumos. :
(22 Octombrie 2019, 12:36)
Cunoasteti cumva daca in slobozia exista vreo strada care este inchisa? Ca vreau si eu sa o "preiau", ca doar vad ca se poate. Cu un avocat bun care sa tina totul pe loc ani buni in instanta eu imi pot desfasura activitatea linistit acolo. Ma intreb ce spaga o fi dat in primarie pentru autorizatia de a construi pe un domeniu public. Din punctul meu de vedere cei care au dat autorizatia de constructie sunt cei mai vinovati. Doamna in cauza a incercat si a reusit (ca doar in romania se poate orice). Iar primarul in functie, in 4 ani putea face mult mai mult in aceasta privinta.
carusso:
(22 Octombrie 2019, 12:21)
Unde esti tu Tepes doamne.......
"proprietatea? un moft..":
(22 Octombrie 2019, 11:25)
cum adica bre? "Terenul este proprietate publica, dar l-am preluat.." Ce esti tu soro rusoaiaca calare pe tanc?!!! cum adica l-ai preluat? cu forta sau cu contract, ca nu intelegem decat ca aceasta preluare e abuziva si doar ca nu deranjeaza in mintea ta.
deranjeaza soro, deranjeaza!!!! legal ai pus mana pe terenul public, inalienabil, inprescriptibil etc...
la puscarie !!!!
cetatean 2:
(22 Octombrie 2019, 10:18)
si cam cum detine dna alexandra aceasta "ulita"? plătește concesiune, închiriere, superficie....ceva? domeniu public? vreau si eu
magarul cu samarul: