Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Locuințe sociale pentru 48 de familii

Se poate întâmpla în Cartierul Bora al Sloboziei

Locuințe sociale pentru 48 de familii

În vreme ce la Slobozia există peste 100 locuințe sociale, Primăria municipiului reședință de județ dorește să construiască încă 3 blocuri. Locația lor va fi în Cartierul Bora, beneficiindu-se astfel de alte 48 apartamente și garsoniere. Nu vor lipsi nici parcările sau locurile de joacă, locuitorii beneficiind totodată și de boxe amplasate la subsolul blocurilor.

Slobozia, orașul locuințelor sociale La nivelul municipiului Slobozia, potrivit estimărilor oficiale, există peste 100 locuințe sociale administrate atât de Primăria municipiului Slobozia, cât și de Direcția de Asistență Socială din cadrul aceleiași instituții. Valoarea chiriei pe care locatarii trebuie să o plătească este de 10% din venitul încasat. Potrivit legii, chiria nu depășește suma de 250 lei... Cu toate acestea, unii dintre chiriași au refuzat să plătească, acumulând datorii de ordinul zecilor de mii. Astfel, în urma unor hotărâri stabilite de instanțele de judecată, aceștia au fost evacuați, ajungând din nou fără un acoperiș deasupra capului... La nivelul municipiului Slobozia, cele mai cunoscute blocuri de locuințe sociale se găsesc în cadrul fostei Școli nr. 13, Blocul SACO din zona Gării, cât și blocurile UGIRA. Mai mult decât atât, reamintim faptul că, la sfârșitul lunii ianuarie a acestui an, în cadrul ședinței extraordinare a Consiliului Local Slobozia, au fost aprobați indicatorii tehnico-economici pentru un bloc de locuințe sociale în Cartierul Bora. 9 luni mai târziu, Primăria Slobozia a hotărât construirea a 3 blocuri destinate persoanelor cu posibilități materiale reduse.

O casă pentru fiecare La începutul acestei luni, pe site-ul Primăriei Slobozia, cetățenii au fost in­formați cu privire la execuția lucrărilor aferente contractului de achiziție pu­blică. Scopul acestuia este construirea de locuințe sociale în Cartierul Bora. Con­cret, Primăria municipiului Slobozia do­rește să construiască 3 blocuri, respectiv 48 apartamente, destinate persoanelor cu posibilități materiale reduse. «În Cartierul Bora se vor construi 3 corpuri de clădire ce vor cuprinde 48 apartamente... Dintre acestea, 39 apartamente vor fi constituite dintr-o singură cameră, iar 9 apartamente vor fi cu câte două camere. Fiecare scară va avea în cadrul ei câte 16 apartamente împărțite, în 4 etaje...» susțin oficialii Primăriei Slobozia. Blocurile vor fi prevăzute și cu demisol unde vor fi amplasate câte 16 boxe în fiecare scară. Astfel, fiecare familie va avea un loc pentru depozi­tarea lucru­rilor. Totodată, în apropierea celor 3 clă­diri se va construi atât un spațiu de joacă destinat copiilor, cât și 20 locuri de parcare pentru autovehiculele beneficiarilor de locuințe sociale. Valoarea estimată a acestor corpuri de clădire este de 65 mii de lei fără TVA, fondurile provenind de la bugetul local.

23 Octombrie 2019, 10:10 (1379 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
MAME pentru 47 de suflete
Canalizarea din Slobozia Nouă și Bora nu are finanțare
Administrația Mocioniu promite locuințe sociale în valoare de 9,2 milioane de lei

Comentariile cititorilor:


cetatean :
(25 Octombrie 2019, 08:10)
PT. noname ?!  vai de capul tau ?!
Noname:
(24 Octombrie 2019, 08:15)
Domnule cetatean, Mai bine te ai informa inainte sa vorbesti, mai ales in vederea relizarii unui stiudiu de feazbilitate. Nu se realizeaza in 2 zile!!!! Groapa din oras a fost a domnului Stoica, care aparentz a contactat un consultat pt Fonduri Europene incapabil, avand in vedere ca panza fratica nu era favorbaila constructiei. Eu zic sa intformezi inainte sa virbesti. Este foarte usor sa dam cu noroi, dar hai sa dam macar in cine merita. Nu a zis nimeni ca a facut sau nu a facut, dar sincerz e prine oamenii care totusi a facut ceva.. macar si a dat macar 1% interes fata de altii.
George:
(24 Octombrie 2019, 07:03)
La UGIRA sunt blocuri sociale?Ca dupa comportament noi credem ca este o prelungire a Balaceanca!Mizeria,bataia de joc a tiganusilor,a romancelor ce injura ca la usa cortului..Cum blocuri"sociale"?iar tiganii de acolo parcheaza limuzine sfidand ?Audi A6 3000cmc motorizari,BmW uri -si voi ii catalogati ca fiind familii sociale?Infractiunile si contraventiile sunt la ei litera de lege dar pentru voturi i-ati declarat cazuri sociale.Cine a mai verificat acele focare de infectii?Avem in parcari 4-5caini mari de zici ca traim langa stana!De ce nu sunt luati de hingheri??De ce suportam mizeria "socialilor"?Ca asa vrea primarul?
M.:
(23 Octombrie 2019, 16:40)
Foarte proasta locatie!
CETATEAN:
(23 Octombrie 2019, 12:56)
Acesta a fost si visul lui Stoica dar tiganii nu vor locuintele construite pe fosta groapa de gunoi .Mocioniule mai ai doar 4-5 luni de mandat ,nu ai facut nimic 3.5 ani acum vrei sa realizezi numai proiecte si studii de fezabilitate.Cu groapa ce fci ? in cartierul de tineri asfaltarea o va face viitorul primar .Lasan timp de gidire si noua cetacenilor vreo 3-4 mandate sa vedem daca te mai alegem ,si nu uita de Puia si eal si pe el.
CETATEAN:
(23 Octombrie 2019, 12:01)
Poate se gandeste dnul primar sa-i mute si pe cei din cartierul 500 care locuiesc in cladirea de langa spital.Ne-a terorizat .Muzica, urlete,tipete ,mizerie etc.