Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ultima pomană bugetară a Guvernului Dăncilă

Bani pentru 29 de localități din Ialomița

Ultima pomană bugetară a Guvernului Dăncilă

bonus: Studiu de caz la Sfântu Gheorghe

În urmă cu mai bine de o săptămână, pe 14 octom­brie a.c., Guvernul Dăncilă a aprobat prin Hotărâre de Guvern alocarea a 16,99 milioane de lei pentru 29 de localități din Ialomița. Majoritatea acestor localități au primit sume consistente comparativ cu rectificarea bugetară anterioară, însă «fondurile rămân unele de supraviețuire administrativă». Primarii ialomițeni care au primit bani susțin la unison că fondurile nu permit realizarea de investiții, acestea fiind amânate «sine die» pentru anul următor.

Ultima dată e la noroc La 4 zile de la moțiunea de cenzură, Guvernul Dăncilă a aprobat o ultimă rectificare bugetară din sumele defalcate din TVA. La nivel național, valoarea acestei rectificări a fost de 1,4 miliarde de lei, respectiv de 7 ori mai mică decât necesarul estimat. În Ialomița, mai puțin de jumătate dintre administrațiile locale au primit fonduri în cadrul acestei rectificări bugetare, însă sumele alocate au fost mai consistente decât la rectificarea bugetară din august. Printre cele 29 de localități care au beneficiat de aceste fonduri se numără și orașele Slobozia (2,5 milioane de lei), Fetești (2,2 milioane de lei), Amara (2,1 milioane de lei), Urziceni (1,3 mili­oane de lei) și ºăndărei (1,3 milioane de lei). În cazul localităților rurale, în top conduc locali­tățile Bărcănești (893 mii de lei), Perieți (830 mii de lei), Ciochina (640 mii de lei), Movila (548 mii de lei) și Sfântu Gheorghe (405 mii de lei), la coada clasamentului, ca și la rectificarea bugetară precedentă, situându-se Mihail Kogălniceanu (100 mii de lei) și Coșe­reni (75 mii de lei). Pentru restul loca­lităților județului, anul financiar se va încheia fără alte surprize, administrațiile locale fiind obligate să supraviețuiască din fondurile alocate până acum.

Unii primari acuză Unul dintre cei mai vehemenți contestatari ai acestei ultime rectificări bugetare s-a dovedit a fi primarul comunei Ciulnița, Gheorghe Stelică. Acesta ne-a declarat că fondurile primite, respectiv 422 mii de lei, sunt de două ori mai mici decât necesarul localității: «Am adrese făcute către toate forurile administrative, către toate ministerele, în care demonstrez că banii nu sunt suficienți! La început de an, mi-au construit un buget umflat cu 5 miliarde vechi, în care au băgat și taxele speciale, și amenzile... Iar între timp, am plătit și asistența socială! Așa am ajuns să nu pot mări salariile, să mă dea angajații în judecată și chiar să plece... Dar pe ei nu-i interesează asta! Spun că au dat! Ce au dat, de-abia ajunge ca să supraviețuim... Pentru investiții nici nu mai vorbesc! Ca să fac câte ceva în comună am apelat la credite... Am un credit de 2,8 miliarde vechi pentru un teren de sport... Trebuie să îl termin, dar dobânzile curg! Iar altfel, cer bani pentru orice. Pentru înscrierea în ADI Ialomița, pentru cofinanțări la proiectele europene... Pentru toate trebuie bani! Iar când încurajezi și tu un investitor care plătește cinstit taxe și impozite și promite că va retehnologiza, ei ți-l închid! Asta e administrația în România!».

Am întâlnit și primari fericiți Există însă administrații care sunt mulțumite cu sumele primite la această rectificare bugetară. Adrian Mocioniu, primarul orașului care a primit cea mai mare sumă din Ialomița (2,5 milioane de lei) declară că banii vor fi utilizați integral: «Un milion va fi alocat pentru cheltuielile cu asistența socială... Restul bani­lor vor fi utilizați în școli, pentru achiziții suplimentare la DADP sau oriunde va fi nevoie de ei...». Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei: «Niciodată nu sunt de ajuns, dar sunt bineveniți...». Adrian Merlea, primarul comunei Perieți (830 mii de lei): «Banii vor fi utilizați pentru cheltuielile de personal și indemnizații pentru tot ce în­seamnă asistență socială! De asemenea, trebuie să asigurăm o serie de bunuri și servicii pentru Învățământ, dar și cheltuieli curente, cum ar fi paza localității, iluminatul public, etc. Avem, în sfârșit, bani până la sfârșitul anului!». Valeriu Mihai, primarul comunei Movila: «Banii care vor veni se vor folosi pentru plata asistenților personali! N-am înțeles niciodată de ce Guvernul s-a spălat pe mâini și ne obligă acum pe noi să-i plătim pe acești oameni... Ce să facem, asta-i si­tu­ația! Investițiile trebuie să mai aștepte...».

Lozul cel mare și lozul necâștigător Cea mai mare sumă alocată în mediul rural la această ultimă rectificare bugetară a fost la Bărcănești (893 mii de lei). Daniel Popa, primarul comunei, susține că este prima dată în 7 ani și jumătate când primește o sumă atât de consistentă: «O dată-n viață primesc și eu niște bani și toată lumea se întreabă „de ce?“. Dar, dacă vă uitați în urmă, o să vedeți că mereu am primit bani puțini... La rectificarea bugetară din august am primit 11 mii de lei... Pe aia nu o vede nimeni! Sigur, toți primarii au fost vitregiți de-a lungul timpului... Dar, privind în urmă, să știți că la Bărcănești banii au fost mereu puțini. Acum, nici cu ăștia nu ne îmbo­gățim, că avem de plătit asistența socială.
Dar terminăm și noi anul fără datorii!». La celălalt capăt al rectificării bugetare din Ialomița se situează comuna Coșe­reni (75 mii de lei). Primarul Lucian Tudorache, aflat la primul mandat, sus­ține că banii îi ajung doar pentru factura de căldură de la școală: «Am făcut recent o investiție în clădirile administrative și le-am racordat la gaze... Ei bine, după so­cotelile noastre, cu banii ăștia plătim factura pentru școală și ne mai rămâne niște mărunțiș pentru asistența socială... Inves­tițiile rămân pentru anul viitor, dacă vor fi bani mai mulți la buget!».

Mărunțiș din august, promisiuni mereu
Ultima rectificare bugetară, cea din luna august 2019, a adus bugetelor locale din Ialomița sume infime. Consemnam atunci că există localități cărora le-au fost alocate sume derizorii doar de 1000 de lei... Este cazul locali­tăților Moldoveni și Buești, care nu se regăsesc pe lista de localități bugetate la această ultimă rectificare. Pentru ele și multe altele precum Maia, Gheorghe Lazăr, Mihail Kogălniceau, rectificările bugetare nu reprezintă o formă de sprijin instituțional. Așa cum se poate observa, fondurile alocate de-a lungul acestui an au fost utilizate aproape exclusiv pentru asigurarea funcționării administrațiilor locale, iar investițiile au fost iarăși amânate cu un an. Guvernul Dăncilă și aproape toate guvernele anterioare au păstrat acest tipar de-a lungul ultimilor 10 ani, oferind în locul fondurilor de investiții promisiuni...

Momeli de cursă lungă
Ultima dintre promisiunile Guver­nului Dăncilă o reprezintă alocațiile bugetare derulate prin Fondul Național de Dezvoltare și Investiții. Acesta a devenit operațional luna trecută, însă drumul până la accesarea efectivă a fondurilor rămâne unul lung. În Ialomița, doar 5 localități s-au înscris în cursă. Este vorba despre 3 orașe și 2 comune, respectiv Țăndărei (5,3 mili­oane de lei), Slobozia (4,6 milioane de lei), Fetești (3,7 milioane de lei), Armășești, (29,7 milioane de lei) și Andrășești (1,2 mili­oane de lei). Banii vor fi utilizați pntru edificarea unor rețele de utilități sau modernizarea unor drumuri. Nu este însă clar când și cum vor primi administrațiile locale acești bani. Dar momeala a fost aruncată și negocierile sunt în curs.

Studiu de caz la Sfântu Gheorghe
Un caz particular în economia acestei rectificări bugetare pentru Ialomița îl reprezintă comuna Sfântu Gheorghe. Localitatea a primit 405 mii de lei, însă alocarea acestor fonduri, susține primarul Mădălin Teculescu, este o decizie reparatorie. «Practic, nu au făcut decât să ne dea înapoi ce ne-au luat calculând greșit la începutul anului... Sper să ne ajungă să închidem anul bugetar și să ne plătim datoriile!» ne-a declarat primarul Mădălin Teculescu. Reamintim că, asemeni comunei Ciulnița, comuna Sfântu Gheorghe a fost bugetată la începutul anului 2019 după o formulă greșită. La momentul respectiv, Mădălin Teculescu a acționat în instanță Consiliul Județean Ialomița și a trimis o sesizare către Direcția Generală de Sinteză a Politicilor Bugetare din cadrul Ministerului Finanțelor, prin care a cerut «modificarea sumelor transmise către CJI pentru comuna Sf. Gheorghe deoarece veniturile sunt greșit calculate!». Concret, susținea Mădălin Teculescu atunci, în calculul veniturilor proprii ale comunei au fost incluse fonduri europene accesate în 2018, amenzi și penalități, donații și sponsorizări, precum și venituri din vânzarea unor bunuri din domeniul privat al comunei.

29 Octombrie 2019, 08:10 (1925 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Ialomița a primit 16,99 milioane de lei
Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară
Dezastru financiar administrativ în Ialomița

Comentariile cititorilor:


TUMOAREA - PSD:
(30 Octombrie 2019, 07:44)
Rectificare
-PSD-90%
-PNL-9 %
-Restul -1%
Logică în vederea campaniei electorale ,dar imorala.

Daniela:
(29 Octombrie 2019, 14:32)
Ardiles, explicat perfect!
Ardiles:
(29 Octombrie 2019, 08:37)
Majoritatea banilor vor fi utilizați pentru cheltuielile de personal, adica pentru a hranii pe angajatii primariilor si familiile lor care ard gazul de pomana pentru ei si nu pentru cetateani localitatilor. Practic ei pentru ei, in condidiile in care contribuabilul satean de rand merge la primarie cu capul plecat, sa nu care cumva sa deranjeze vreo amanta sau vreun musteriu angajat pe pile de primar sau pentru afisele lipite in campania electorala din anii trecuti. Prea mult pentru nimic.