Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amenzi de 20 milioane de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

În cele 9 luni ale anului 2019

Amenzi de 20 milioane de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni s-au arătat neiertărori cu șoferii care au încălcat regulile de circulație. De la începutul anului și până la sfârșitul lunii septembrie 2019, oa­menii legii au aplicat peste 51 mii de sancțiuni contravenționale șoferilor care au încălcat Codul Rutier. Estimativ, va­loarea sancțiunilor este de 20 milioane de lei. Din păcate, gradul de colectare al sancțiunilor este scăzut, de cele mai multe ori conducătorii auto amendați reușind să scape de plată prin prescri­erea sancțiunilor.

Val de amenzi pe șoselele din Ialomița Potrivit informațiilor oferite de Biroul de Presă al Inspecto­ratului de Poliție al Județului Ialomița, motivul principal pentru care au fost trași pe dreapta și amendați cei mai mulți dintre conducătorii auto este reprezentat de viteză. Aceștia au fost surprinși în trafic având viteze mult mai mari decât prevede legea. Potrivit Codului Rutier, în funcție de categoria de drum pe care se deplasează, conducătorii auto au anumite limite maxime de viteză. Astfel, pe drumurile naționale europene aceștia nu trebuie să depășească 100 km/h, în timp ce pe celelalte drumuri din afara localității viteza maxi­mă admisă este de 90 km/h. De asemenea, în interiorul localităților, viteza maximă este de 50 km/h. Potrivit informa­țiilor, în cele mai multe cazuri, conducătorii auto sancționați au depășit cu până la 20 km/h viteza maximă reglementată de Codul Rutier. Datele oferite de Inspecto­ratul de Poliție al Județului Ialomița arată faptul că polițiștii au sancționat, de la începutul anului în curs și până la finalul lunii septembrie, peste 5 mii de conducători auto. Valoarea sancțiunilor aplicate de polițiști este estimată la 20 milioane de lei. Din păcate însă nu toți șoferii sancționați au fost responsabili și au achitat sancțiunile pe care le-au primit. Așa se face că gradul de colectare al amenzilor nu trece de 10 procente. Mai mult, pentru că legislația o permite, mulți dintre conducătorii auto sancționați se folosesc de numeroase tertipuri în așteptarea termenului de prescripție. Legislația explică faptul că orice sancțiune se prescrie într-un termen de 5 ani.

Piatra de moară a bugetelor locale Plata sancțiunilor contravenționale se realizează la ghișeele primăriilor de domiciliu ale celor sancționați. Astfel, banii încasați ar trebui să ajungă în bugetele locale ale respectivelor administrații și folosiți în scop public. Din păcate, amenzile reprezintă o adevărată piatră de moară pentru bugetele celor mai multe primării, pentru că gradul de încasare al amenzilor este foarte scăzut. Așa se face că, în contabilitate, adminis­trațiile locale figurează cu debite de ordinul zecilor de milioane de lei. «Evident că există amenzi neîncasate... Orice primărie se confruntă cu această situație. Cine le mai știe valoarea?! Au fost și cazuri în care i-am executat silit pe contravenienți însă eforturile în sensul recuperării banilor au fost zadarnice...» susțin reprezentanții Primăriei Slobozia.

30 Octombrie 2019, 10:55 (1605 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor
Descinderi ale polițiștilor și procurorilor din Londra în județul Ialomița
IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța cetățenilor

Comentariile cititorilor:


Am amenzi multe neplatite:
(31 Octombrie 2019, 21:35)
Care 5 ani maaa??? Mi-au facut poprire pe salariu pt amenda neplatita din 2006 .
ciomu:
(30 Octombrie 2019, 15:57)
Daca ar avea politistii si chitantieru la ei ar fi bine dar e prea complicat pentru ei .
fixistul:
(30 Octombrie 2019, 15:15)
Care amenzi, care politisti, care autospeciale?? Rar vezi o masina de la politia rutiera pe soselele judetului. Ori nu mai au personal (dupa ce s-au pensionat barosanii), ori nu au fonduri si dotari. Se circula ca-n jungla, camioanele de mare tonaj sunt o bomba cu ceas, circula cu viteza de 90-95 km/h in localitati si nu le opreste nici dracu. Motive sunt multe: politisti putini si stau aiurea, patroni influenti in mediul politic si chiar politie - deci au calea libera, soferii se anunta prin statii, incetinesc daca e filtru si o ard la greu dupa ce trec de "pericol". Asta e reteta dezastrului, fac victime in urma lor, 10 morti dintr-un foc si niciun vinovat. Sosele stricate de tonajul mult peste limitele legale asociat cu viteza mare rupe tot. Si apoi urmeaza smecherii, beizadelele de bani gata cu bolizi de lux, care o ard si ei cu 100-120 prin localitati (180 pe autostrada), ca deh, stii cine e tata bai tablagiule? de maine te dezbrac de uniforma!
Schimbati codul rutier, amplasati radare fixe mai ales in localitati, poza cu masina, viteza, si amenda trimisa acasa prin posta. Nu ai platit amenda in termen de 6 luni = confiscarea masinii pana platesti tot; daca nu, puscarie si scosi la munca, poate asa facem drumurile alea care ne lipsesc. A, si sa nu se supere nimeni, munca de ocna la terasamentul noilor sosele sa o faca politicienii aia corupti, din cauza carora nu avem infrastructura rutiera. Vise taica!