Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandal public în Consiliul Județean Ialomița: Mariana Iancu, trimisă din nou la școală!

Scandal public în Consiliul Județean Ialomița: Mariana Iancu, trimisă din nou la școală!

Miercuri, 30 octombrie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, a avut loc un incident jenant. Consilierul județean PNL Dragoș Soare i-a oferit directorului Spitalului Județean, Mariana Iancu, două manuale de Management. Gestul s-a dorit a fi o reacție publică la politica managerială deficitară de care este acuzată Mariana Iancu. Aceasta a refuzat cărțile și a cerut permisiunea să părăsească sala de ședințe.

Acuzații fără precedent Ședința de miercuri, 30 octombrie 2019, a Consiliului Județean Ialomița a fost marcată de conflictul deschis dintre consilierul județean PNL Dragoș Soare și managerul Spitalului Județean Slobozia, Mariana Iancu. Deranjat de modul în care aceasta gestionează activitatea Spitalului și politica de personal, Dragoș Soare i-a oferit acesteia două manuale de Management: «Aveți o problemă majoră atunci când gestionați principala resursă a acestei instituții, resursa umană! Spitalul Județean are ca principal activ aparatul medical... V-am luat niște cărți pe care, vă rog, să le citiți, și care tratează Managementul Resursei Umane!». Sub presiunea momentului, Mariana Iancu a cerut permisiunea să părăsească sala, însă aceasta nu i-a fost acordată. Dragoș Soare a susținut public că Mariana Iancu l-a jignit public, în absență, susținând că: «Dragoș Soare este o jigodie!». El a mai declarat că această atitudine denotă caracterul conflictual al directorului instituției și reflectă lipsa acesteia de respect pentru cei din forul legislativ județean. «Va trebui să dovediți aceste afirmații!» a declarat Mariana Iancu în replică. Ea a mai declarat că nu are nimic să-și reproșeze și că în mandatul ei au fost angajați peste 40 de medici, aduși de la alte spitale din țară: «Avem medici aduși de la Oradea, Bacău, Constanța, Târgu Mureș... Toți acești medici mă fac să fiu mândră de tot ce am realizat în acești 3 ani de zile!».

31 Octombrie 2019, 14:20 (6451 vizualizări - 24 comentarii)

Citiți și:
La Bărbulești nu se respectă măsurile de siguranță impuse de starea de urgență!
COVID-19 costă Ialomița 1,7 milioane de lei la prima strigare
Avioane (de) pe hârtie la aeroportul de la Alexeni
Mariana Iancu, acuzată public de «management defectuos»

Comentariile cititorilor:


Stefy:
(25 Noiembrie 2019, 15:07)
Ce sa zic..ati cenzurat comentariul meu...e cumva vreo ruda ceva..ca s.a purtat asta pana acum.
Pentru Soare:
(25 Noiembrie 2019, 10:51)
Am vrea ca dl Soare sa ne ajute pe noi pacientii si sa ne aduca un manager care sa+i oblige pe angajatii spitalului sa nu ne mai ceara bani..
George:
(5 Noiembrie 2019, 06:35)
Cetățean ai dreptate. La pacienți nu s-a gândit nimeni și nici nu o sa o facă atât timp cât personalul spitalului reprezinta un număr mare de votanți. O întâmplare recenta:am avut pe cineva internat recent și am rămas uimit ca d am auzit o asistenta ca nu poate sa ia bani de la noi de frica managerului. La roman doar cu frica realizezi ceva. De vb bună nu înțelege nimeni. Poți sa le faci salariu mii de euro ca este greu sa se renunțe la vechile obiceiuri cu vb bună.
Petrus:
(4 Noiembrie 2019, 12:43)
Este adevarat din punctul meu de vedere ca domnul Soare, are perfecta dreptate, numai ca, decizia este la Moraru cu care imparte avutia Mareana. De ce credeti voi, ca Morau de la consiliul judetean, presedintele o pupa atat pe Mareana? Din motive lesne de inteles!! De ce ar critca-o? Ca sa fie lucrurile bune intre ei, trebuie sa tina de acelasi bat, caci altfel, s-ar da in gat unul pe altul. Mareana pe Moraru ca de la el sunt banii si Moraru pe Mareana ca nu i-a cheltuit cum trebuie. Pe de alta parte domnul Soare incearca si el sa puna niste lucruri la punct, numai ca banii spitalului, probabil, s-au dus si in alte directii de tace toata lumea. Nu am auzit pe cineva de la psd, ca tot vorbeati de psd, care sa iasa public sa isi spuna nemultumirea fata de Mareana, deci, s-a multumit cu ea. De ce? Trageti dumneavoastra concluziile.
Cetatean:
(3 Noiembrie 2019, 10:09)
L-aș întreba pe dl Soare cine ar trebui sa se ocupe de  managementul relației cadru medical -pacient??? Toți apărați cadrele medicale, dar pe pacienți i-a întrebat cineva daca sunt mulțumiți când au nevoie sa meargă la spital??? 
Adică dati-le bani cat de multi, că oricum nu contează cum se comporta cu bolnavii...
In primul rand ei sunt in slujba pacienților, plătiți din impozitele și taxele  pacienților, și ei ar trebui sa sa faca cursuri suplimentare de modul de abordare a relației cadru medical-pacient.
Dar pe noi, pacienții nu ne întreabă nimeni nimic...nu ne întreabă cat dam la infirmiera sa aduca o plosca, cat dam la asistenta să facă o injecție, cat dam la doctor sa faca o operatie. 
Și așteaptă să le dai nonstop, plus că au mărit și cota, nu  se mai dă 20 de lei pentru o plosca, se da 50...Au crescut dările pentru că le-a crescut și salariile .....
mintenas:
(2 Noiembrie 2019, 19:23)
Este mindra "managera" de ce a facut la spital pe banii statului primiti de psd ,adica de cei care au fost si care sint la butoanele bugetului sanitar.Ceilalti care au fost la conducere nu au fost agreati de cei care au fost la pupitrul gestionarii bugetului.Doamna daca dadea concurs oentru ocuparea postului nu de manager(adica director,pe romaneste,ca doamna mai are de invatat la limba romana),ci de executie 99 la suta,nu il trecea.Solicita candidati cu o cultura generala buna(adica cu bac)dar perfuzii pun brancardierii, te mai si invineteste.Un exemplu de la upu:un pacient se interneaza cu simptome de o viroza respiratorie la urgente,dupa analize ,medicul dna N. ii pune diagnisticul faringo-amigdalita.
Lege:
(2 Noiembrie 2019, 09:37)
Exista o lege pentru hărțuirea la locul de muncă, de ce nu o acționați în judecată pe managera pentru comportament????De ce nu-i răspundeți limbajului ei vulgar că nu așa se procedează , chiar daca este ea managera???
Uniti-va toți și mergeți la tribunal...
Daca voi o să reușiți să câștigați procesul, atunci și bolnavii  in varsta care își fac nevoile in pat, din neputința de a merge la toaletă, sau din faptul că vă striga și nu veniți la ei, vor îndrăzni să se adreseze legii pentru cum vorbiți și țipați voi la ei sau pentru faptul că nu-i schimbați până nu va baga bani in buzunar.
Spaga:
(1 Noiembrie 2019, 23:39)
Spaga, mă, spaga ne doare...lasati-o dracu pe Mareana...nu va mai ascundeți după degete.....sa vina și 7 menegeri că tot degeaba...
pacient spitalul9:
(1 Noiembrie 2019, 20:55)
Dvs. care o laudati pe doamna gunoiera, ati putea sa veniti si cu argumente?
Nu are ea scoala cata vacanta a avut un medic, dar ea, sefa la gunoi pusa de frate-su, ajunsa sefa peste medici ca a pus-o partidul, nu ca ar fi dat vreun concurs pe bune, le vorbeste doctorilor si personalului medical ca la usa cortului, asa cum vorbea cu angajatii de la vivani. Ce a facut bun pentru pacienti? bolnavii asteapta cu orele sa poata intra la un medic, batran, sictirit si acrit de meserie. In continuare, spuneti ca se ia spaga. A cumparat 3 tomografe si zac nefolosite ca nu vine niciun medic sa lucreze cu o mahalagioaica, intr-un oras distrus de ciumatii rosii. 
Asa arata mancarea de spital pentru amarati 
https://realitateadeialomita.net/apa-fiarta-cu-urme-de-leg…/
apa chioara, in mod sigur de la robinet cu clor si trihalometani, ca doar nu or gati cu apa plata. Iar ea are salariul de 200 si ceva milioane vechi pe luna. Si inca nu s-au aflat eventualele magarii comise, pentru ca este inca in functie si inca sustinuta de partid. Sper sa vina altii corecti si sa schimbe ceva in bine.
@Mareana:
(1 Noiembrie 2019, 20:07)
Sigur lucrezi in spital, altfel nu se explică limbajul vulgar caracteristic analfabeților din spital.
Cum vorbește managera cu voi,  la fel vorbiți voi cu pacienții, mai ales cu cei în vârstă.
Vă deranjează că lumea va reproșează că luați șpagă???
Ar trebui sa nu aveți buzunare la halate, și să vă declarati ca la banca banii ce_i aveți asupra voastră când veniți la servici,  dar dacă s-ar întâmpla asta 90% dintre voi ar fi arestați pentru luare de mita și ar rămâne spitalul cu 10% angajați.
Din moment ce luați în continuare spaga, aceasta Mareana cum ii ziceți voi, nu știe să se impună, nu știe cum să managerieze acest lucru și asta înseamnă că e un manager slab pregătit.
Un manager adevărat nu tolerează așa ceva!
E greu sa te duca mintea că nu trebuie sa iei bani de la pacienții suferinzi,( care nu vin  la spital sa va vada pe voi,) e greu sa te duca mintea că nu trebuie sa iei spaga la niciun loc de muncă, că fiecare angajat are un salariu pentru munca prestată, și e greu sa înțelegi de către cei ca voi că lumea muncește numai pentru acel salariu, pe care  n-ar trebui sa vi-l dea voua.
Asta v-a învățat acest partid și acest guvern care v-a  oferit salarii nemeritate unora dintre voi, si nu cred că pacienții care au avut de pătimit în acest spital vor vota vreodată PSD-ul vostru drag.
Cu oameni ca voi care-și bat joc de semenii lor, nu putem schimba nimic, că voi sunteți deja îndoctrinați cu politica psd-ista și sunteți irecuperabili.

gogu de la borduri:
(1 Noiembrie 2019, 19:22)
Ialomita a devenit patria veneticilor, președinte venetic, prefecți venetic, directoare de spital județene genetica. De unde vreți ca ei ,niște veneticilor, sa facă ceva bun,  durabil, sa rămână în urmă lor. In trecut, au fost doctori care sau identificat cu locul de munca, Socotenu de la Tandarei, Pacinta, Cocarla de la Armasesti. A mai rămas un renume in chirurgie, drept. Giordan de la Urziceni, dar cu o floare nu se reînvie acest sistem mort care produce prin neputința moarte criminala.
Mareana:
(1 Noiembrie 2019, 15:05)
Hello pacienta, esti internata la Sapunari? Ai probleme grave cu mansarda. Unde-i vina lui Soare ca "MAREANA" nu elimina spaga din spital? Soare incerca sa aduca lumina si curatenia in spital. Ce nu ai priceput? Esti pupincurista "Mareanei", clar. Faci echipa buna cu Mareana", doua tute.
@Pacient:
(1 Noiembrie 2019, 13:23)
Pacient=pacienta. Hotaraste-te, ce esti, F sau M; nu cred ca ti-ai schimbat sexul intre 10.49 si 11.07. Daca nu esti (s)managera, cea care postezi, ar fi bine sa o iei la tine acasa, sa-ti faca ordine, devreme ce sustii  ca se pricepe.
Vasile:
(1 Noiembrie 2019, 12:05)
De hartuire la locul de munca a auzit Mariana?
Mareana:
(1 Noiembrie 2019, 11:15)
Mareana, stii pe ce lume traiesti? Esti in lumea Dancila? Mars la ea, lasa-ne! Vezi ca sunt job-uri la firma de curatenie, sa nu te bagi la somaj, stii ce zic?