Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tratament preferențial pentru directorul adjunct al AFIR, Liviu Patrichi

Consilierii PSD din Slobozia nu au rușine

Tratament preferențial pentru directorul adjunct al AFIR, Liviu Patrichi

Directorul adjunct al Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, Liviu Patrichi, a fost tratat preferențial în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia desfășurată miercuri, 30 octombrie 2019. El a fost scutit de majorarea impozitului pe clădire cu 500% sub pretextul că va construi un complex de locuințe în valoare de 3 milioane de euro. Artizanii acestui abuz grosolan sunt consilierii PSD și PMP, care și-au protejat fostul coleg de Consiliu...

Legea e doar pentru căței Miercuri, 30 octombrie a.c., în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia au fost supuse aprobării plenului 5 proiecte de hotărâre care vizau «majorarea cu 500% a impozitului pe clădire și terenul aferent, (...) ca urmare a constatării stării de clădire și teren neîngrijit». Printre cei vizați s-a numărat și Liviu Patrichi, fost consilier local, acum director adjunct al AFIR. Pentru 4 din cele 5 proiecte, votul consilierilor a fost unanim în favoarea majorării acestui impozit. În cazul lui Liviu Patrichi, 14 din cei 20 de consilieri prezenți au votat împotriva majorării impozitului, fără a oferi explicații. Printre ei s-au numărat toți cei 11 consilieri PSD din Consiliul Local Slobozia. Reamintim că această decizie de majorare a impozitului este una legală și a fost adoptată de către Consiliul Local Slobozia încă de anul trecut pentru a determina proprietarii de clădiri abandonate sau neîngrijite din Slobozia să reabiliteze aceste spații.

Legitim, dar neconvingător Printre cei care au luat atitudine împotriva acestui abuz incalificabil s-a numărat și primarul Adrian Mocioniu. Deranjat de respingerea acestui proiect de hotărâre, el s-a întors împotriva foștilor colegi și a declarat iritat: «Cred că vă bateți joc de slobozeni și de funcționarii publici și instituție care au muncit pentru a constata aceste situații. Trimitem oameni de la Taxe și Impozite și Poliția Locală pe teren și acum facem lucrurile acestea preferențial?! Pentru că este vorba de un secretar de stat nu luăm măsuri?!». În replică la acuzațiile pe care primarul Sloboziei le-a adus, președintele de ședință, Sorin Brânză, a declarat: «Nu cred că aveți dreptate... Aici e vorba de un investitor! Nu ne putem bate joc de el. Nu am văzut că procedați la fel în cazul gropii din fața primăriei... Sau peste tot unde sunt clădiri abandonate!». Potrivit informațiilor publice vehiculate în cadrul ședinței, Liviu Patrichi intenționează să realizeze pe terenul abandonat pe care l-a moștenit în urmă cu aproximativ 1 an un complex de locuințe. Terenul este situat pe strada Dimitrie Cantemir și este abandonat de câțiva ani.

31 Octombrie 2019, 13:15 (1970 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@Agrana:
(2 Noiembrie 2019, 10:27)
Agrana, te referi cumva la pensiunea din deltă construită cu angajați din Țăndărei și cu constructorii care aveau lucrări la Agrana?
agrana:
(1 Noiembrie 2019, 21:51)
Poate vine si DNA la Afrana sa l verifice si pe actualul
Cristi:
(1 Noiembrie 2019, 16:40)
ALOOOO...DNA-ule...Prefectule...macar faceti-va si voi ca le mai vedeti....
Retre:
(1 Noiembrie 2019, 15:14)
Nu aveti in judet om de valuarea d-l Patrichi Liviu.
Stefan:
(1 Noiembrie 2019, 13:09)
Prietenul P. a cumparat acel teren acum vreo 14-15 ani cu banii furati de la Agrana Tandarei, de unde mostenire? El este din Galati. Aici e vb de spalare de bani amigos...daca este "mostenit"
Baba Novac: