Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un consilier local PSD a obținut interzicerea filmării ședințelor de Consiliu Local de către slobozeni!

Un consilier local PSD a obținut interzicerea filmării ședințelor de Consiliu Local de către slobozeni!

Vasile Caragioiu, consilier local PSD la Slobozia, a propus ca transmiterea în mediul on-line a ședințelor de Consiliu Local să fie permisă doar cu aprobarea plenului. Proiectul de hotărâre a fost aprobat de către toți consilierii PSD prezenți. Decizia este una fără precedent și reprezintă un abuz flagrant împotriva locuitorilor orașului, direct vizați de această decizie. Potrivit Legii 215, a administrației publice locale, ședințele de consiliu local sunt publice.

Abuz și lipsă de responsabilitate publică Propunerea consilierului local PSD Vasile Caragioiu a fost adoptată în cadrul ședinței de miercuri, 30 octombrie a.c., și survine pe fondul deciziei de modificare a Regulamentului de Organizare și Funcționare a Consiliului Local. El și-a motivat decizia de următoarea manieră: «Este doar o problemă de bun simț... N-aș vrea ca în timpul ședințelor de consiliu să fim agresați cu telefoane mobile de persoane rău-intenționate prezente la ședințe!». Articolul 36, alin. 6, care completează Regulamentul are următorul conținut: «Ședințele de Consiliu Local pot fi transmise în timpul desfășurării lor pe rețele de socializare doar cu aprobarea prealabilă a majorității consilierilor locali prezenți la lucrările ședinței. Fac excepție reprezentanții mass-media și cei din cadrul Primăriei». Consilierii PSD au susținut în bloc acest proiect de hotărâre care a fost aprobat. Ulterior, consilierul local PSD Vasile Caragioiu și-a nuanțat poziția, precizând că rolul articolului votat este de a evita riscul unei mediatizări nedorite. Consilierii PNL au respins în bloc propunerea susținând că ea este un abuz. «Cred că este în interesul cetățenilor să aibă acces sub orice formă și neîngrădit la aceste ședințe!» a declarat consilierul local PNL Mihaela Stoica. În pofida rezervelor formulate, proiectul de hotărâre a fost aprobat cu 14 voturi «pentru», 5 «împotrivă» și 1 «abținere». Reamintim că, la acest moment, ședințele Consiliului Local Slobozia sunt transmise public pe Facebook de către Primăria Slobozia, prin intermediul unui telefon mobil.

31 Octombrie 2019, 16:10 (2925 vizualizări - 23 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Local Slobozia preia controlul asupra Primăriei
Propunere de majorare a tarifelor pentru măturatul stradal
Administrația Mocioniu legiferează pentru posteritate

Comentariile cititorilor:


cetatean:
(6 Noiembrie 2019, 12:04)
pt. Geta ?! si.....ce fac tinerii ?!   au echilibru, intelepciune, maturitatea de a conduce ? mai avem acum un primar tanar ?! 
Cetatean:
(4 Noiembrie 2019, 17:50)
V-a picat guvernul!Stai sa vina si alegerile!
om:
(3 Noiembrie 2019, 08:16)
Nu scapa ialomita curand de fosilele comuniste care toata viata lor au fost abonati la bani tarii. Ca un mic comentariu, un fost militian pensionat a trait bine mersi din pensie, salariu de subprefect, sef oficiul juridic. Acum pe 1 octombrie si-a dat demisia, dar nu ca sa-si plimbe catelul or sa schimbe pampersul nepotilor ci pentru a candida ca primar la Amara si culmea pe listele #rezist, USR ca salvator al Romaniei. Militianul care 1988 batea iepurele pana recunostea ca este mistret. Va dati seama ce salvator al Romaniei cand el tot la bani publici viseaza. Exact ca bulibasa cu latul de aur la vedere din articolul Independent. Hai tu USR cu reformatorii salvatori si frectii la piciorul de lemn.
Geta:
(2 Noiembrie 2019, 22:25)
Nu mai are de stat mult pe la ședințe, că vin tinerii de la USR și liberalii și nu-l mai primesc nici în clădire.
Mumu:
(2 Noiembrie 2019, 14:10)
Maimutoiu asta de C. la fel era si la ISU Ialomita:oportunist,pupincurist care te executa cand te prindea.Si-a luat femeie mai tânără,m... ca el si si-a legat gâtul cu lant de urs....
RedBul:
(2 Noiembrie 2019, 08:12)
Am si eu o intrebare pentru nea GIGI prea prefectul dupa binele care la facut judetului. Daca Sica Mandolina te da jos din functie, mai ai curaj sa mergi singur pe strada? Mai si curajul sa iesi din casa? Nu iti este frica ca o sa ai prea multi fani? Of cat vreau un autograf si o poza tet a tet cu trei gusteri din astia trecuti de prima tinerete!
Un cetatean:
(2 Noiembrie 2019, 06:20)
Asta a propus,dar mai trist e ca ceilalți maimuțoi au susținut ineptia mucegaiului,cat despre votanti,pe ai lor nu ii intereseaza aspectele astea,ei așteaptă pomana electorală si ajutorul social.Uitandu-ma la el nu vad decat ura si frustrari,păcat ca ocupa funcții oameni de teapa astuia.
Ialomita:
(1 Noiembrie 2019, 20:32)
Ialomițeni, treziti- va și nu mai votați acești comuniști care ne duc la pierzanie.
Ei au făcut totul pe ascuns, au votat legi pe ascuns, in folosul lor și isi  bat in continuare joc de noi ascunzanduse, pentru că tot ce fac nu este in folosul cetățenilor acestui oraș.
Va place orașul în care trăiți?
Va place apa pe care o aveți la robinete?
Va place mizeria din oraș?
Cristi:
(1 Noiembrie 2019, 16:29)
Am si io o intrebare pentru domn' GIGI prea Perfectul compus ..( adicalea AM - in orice combinatie) ..ii legal bre? II legal si  
cu Patrichi? Toti muritorii platim impozite si miruitul la AFIR nu ?Bre...zi si tu ceva, pe sfarsit de mandat asa..sa stim si noi ca-ai existat !
Hooooop șa șa :
(1 Noiembrie 2019, 12:24)
Este normal ca tovarasul pensionar sa se opuna prezentarii sedintelor filmate.Are si 'mnealui o varsta.Scapa omul o flatulatie,o injuratura,ca suntem in Romania,sunt habarbisti in consiliu(sa se faca de ras??),sedintele acestea locale ar trebui secretizate 30 ani,un popa sa fie prezent sa departeze duhurile si chiar ar fi bine ca ziaristii sa fie obedienti exact ca"duamna Cleme"!Cetatenii sa cante patriotic in parcul E14,sa produca atmosfera in sala de sedinta,cafelele sa fie servite de fete tinere,acoperite doar de niste frunze,iar la final pentru hodorogii și frustrații din consiliu sa se organizeze o orgie!Si ce ati mai vrea mă vasile?Sa intrati si sa iesiti cu sunet de goarne in cladire?Ca in tineretea ta?D'astia ca tine au ascuns filmuletul din Colectiv.Secretosiscrieti si declarati ce vreti voi.Deh,metehnele se schimba greu.Comunismul a facut din unii oameni nenorociti,punandu-le trese si epoleti.
Vasile:
(1 Noiembrie 2019, 12:02)
Pensionarii sa stea acasă. Sa le dea o funcție care sa nu poată sa ridice capul din hârtii sau o munca fizica grea. Sa vedem mai vine!? Toată armata, politia și pompierii vor funcții de șefi, de consilieri și dacă se poate la bugetari. Lăsați tinerii sa muncească!!!
Mimi:
(1 Noiembrie 2019, 11:35)
Cum dracu ati ales consilier pe spoitorul asta de tigai care are 143 ani si care va sfideaza cu lanturi de haor la gat. Hopa si-a pus lantul de haor si peste palton sa vada votantii ca are puterinta in sumnacai. Fara nici un fel de regret direct in soda caustica la sapun las baga si pe tot neamul lui. Al dracu cioara sa facut mare si croncane
cetatean:
(1 Noiembrie 2019, 10:42)
Comunist!Asta stie sa faca, ca si toti ceilalti care ne conduc..Ei nu au cum sa gandeasca liber, democratic, pentru ca asta au invatat la scolile prin care au trecut..
Ion:
(1 Noiembrie 2019, 09:58)
Calaii, cioclii Romaniei de dupa 1989 infiltrati peste tot in administratia publica, cu ajutorul desteptilor ! Ei traiesc in lux din banii nostri, iar desteptii abia isi trag fasurile in saracie si umilinta. In schimb, copii, tineretul bun, capabil, pleaca din tara lasand in urma golaneala pe mana sacalilor fosti membri comunisti. Cum dumnezeu sa fii legat la ochi atat amar de ani si sa nu vezi ca astia te calca in picioare si sa-i votezi in continuare, cum sa nu vezi ca unul din astia nu-si da duhul, pana nu isi pune un neam in locul lui. Luati toti acesti profitori si vedeti la rand neamurile ce functii ocupa in administratia publica si nu numai.
C R:
(1 Noiembrie 2019, 08:48)
Jos cenzura! Aceleasi practici ca inainte de '89. Cine mama drq se cred astia, ca nu e vorba doar de senilica asta, ci si de toti cei 14 consilieri carora li s-a parut buna mizeria asta. Deci vreo 9, 10 de la pesede si restul pana la 14 probabil de la pro, ca tot un pesedeu mai mic este. In sedintele de consiliu local este multa mizerie, astia cu partidul stat in spate sunt f obraznici, tupeisti si ii reduc la tacere pe ceilalti, de asta nu mai permit filmarea si postarea online a sedintelor, ca sa nu stim  ce si cum discuta acolo. Apoi, acuza presa ca dezinformeaza si ca sunt pusi de adversarii politici. Afara cu comunistii, din cauza lor si a acestei atitudini netransparente, de hoti, (#noaptea ca hotii) am regresat in ultimii zeci de ani. In urma cu cativa ani, parlamentarii voiau sa-si faca televiziune proprie, tocmai ca sa cenzureze si sa arate doar ce voiau ei. La nivel de mentalitate suntem in Corea de Nord, Rusia, China. Baaa, nu sunteti stapani, iar noi nu suntem sclavii vostri! Trebuie sa fiti in slujba noastra, de aia va platim! Ar trebui sa venim toti peste voi nesimtitilor si sa va..... . Primarul #hai sictir santaja si ameninta pe unii consilieri inainte de sedinte ca sa voteze ce si cum voia el. Huo comunistilor! Iar noi, ar trebui sa nu uitam la vot ce partide promoveaza astfel de fiinte mizerabile in functii de conducere, care iau decizii in numele nostru (de fapt impotriva noastra!).