Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Focar de infecție pe scara unui bloc din Slobozia

Focar de infecție pe scara unui bloc din Slobozia

De mai bine de 10 ani, autoritățile sunt indife­rente la drama a zeci de familii din Blocul 1, situat în zona Magazinului Ialomița... Potrivit declarațiilor proprietarilor, Mariana Ghiță, suferind de schizofrenie, umple apartamentul în care locuiește cu munți de gunoaie. În apartamentul femeii, din balcon și până în baie colcăie viermii...

Drama unui întreg bloc La Blocul 1 situat pe Strada Avram Iancu din Slobozia, proprietarii celor 20 de apartamente de pe scară trăiesc o dramă. De mai bine de 10 ani, unul dintre vecini, Mariana Ghiță cară pungi pline cu gunoi în apartamentul său. «Nu mai putem trăi așa! Este grav! Am copil mic, sunt copii pe scară care se îmbolnăvesc mereu... E un coșmar care nu se mai termină!» declară o mămică cu fiul ei în brațe. Ea este susținută de o altă locatară a blocului, Anișoara Gheorghe: «Să facă, domnule, autoritățile ceva... Este o mizerie de nedescris! Vara asta am avut casa plină de furnici și gândaci. Noi ce să îi facem?! Este singură, nu mai are pe nimeni aproape... Mama și sora ei nici nu vor să audă de ea! Mai venea taică-su, înainte să se prăpădească și îi plătea Asociația... Acum, Mariana Ghiță are peste două mii de lei datorii! Noi am ajutat-o cum am putut. I-am dat de mâncare, i-am dat de îmbrăcat... Și, sincer vă spunem, ne este frică de ea! Are schizofrenie, este o persoană imprevi­zibilă...». De-a lungul acestor ani, proprietarii au apelat de nenumărate ori la autorități pentru rezolvarea situației. De fiecare dată, răspunsurile au fost evazive, iar singurul sprijin concret oferit a fost preluarea sutelor de pungi pline cu gunoi.

Vecinii, cei mai afectați Miercuri, 23 octombrie 2019, unul dintre vecini a angajat un om pentru a curăța urina și lichidul scurs din gunoa­iele din apartament... Apartamen­tul Marianei Ghiță este la etajul 4 al blocului și resturile se preling pe casa scării, emanând un miros pestilențial. Mariana trântește ușa și coboară prin­tre locatari fără să spună o vorbă. Oamenii spun că este schizofrenică și suferă de colec­ționarea compulsivă de obiecte. Ușa nu are clanță sau încuie­toare și se deschide la loc. Din hol se vede bucătăria și unul dintre dormitoare. Nu mai există ferestre, nu mai există nici mobilă sau covoare, iar podelele, în fiecare cameră, sunt acoperite de viermi care colcăie printre pungile cu gunoi... Miroase a hazna, miroase a mucegai și a mâncare stricată. Într-un colț, un pepene pe jumătate tăiat, uitat de peste vară, fierbe! La fel este în dormitor, la fel este pe balcon, la fel este peste tot... Vasile Drăghici, unul dintre locatarii blocului care a mai fost în apartamentul Marianei Ghiță și a ajutat la curățenie, explică: «Femeia asta caută în gunoaie, le pune frumos în pungi și le aduce în casă... I-am zis de nenumărate ori să nu le mai aducă. De ceva timp aduce gunoi și prin jurul blocului... Uitați ce este aici! Nici nu zici că am făcut curat săptămâna trecută... Am încercat de nenumărate ori să o internăm într-un spital pentru tratarea bolii de care suferă. Într-adevăr, a fost internată o perioadă, iar sub tratament își revenise. Era un om normal și a externat-o. Dar apoi boala a revenit și iar aducea pungi cu gunoi în casă...».

«Asociația se spală pe mâini...»
De-a lungul celor 10 ani, locatarii au făcut zeci de sesizări la Direcția de Asistență Socială Slobozia, la Poliția Municipiului Slobozia, la Primărie... De fiecare dată, toate s-au întors la Asociația de Proprietari. Administratorul Asociației de Proprietari este consilierul local Luminița Croitoru, extrem de vocal în ședințele de consiliu atunci când vine vorba despre salubrizarea localității... Pentru proprietarii blocului care o plătesc pare că a făcut prea puțin în acest caz: «Este o situație de mai bine de 10 ani... Am făcut sesizări peste sesizări, la Poliția Municipiului Slobozia, la Direcția de Asistență Socială Slobozia... Eu mai mult de atât nu pot să fac! Nu pot să o dau în judecată pentru că este proprietara apartamentului... M-am interesat și nu pot să scot la licitație un apartament de 70 mii de lei, să zicem, pentru cei 10 mii de lei pe care îi are datorie de plătit...». Potrivit reglementărilor legale aflate în vigoare, asociațiile de proprietari pot pune ipotecă pe apartamentele proprietarilor care au întârziat cel puțin două luni cu plata întreținerii. Pentru recuperarea datoriei se poate ajunge până la executare silită. Concret, dacă datoriile nu se achită în maxim 60 zile de la termenul scadent, președintele asociației de proprietari poate acționa în instanță proprietarul.

2 Noiembrie 2019, 14:40 (2701 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Ingrid și Maya vor să se bucure de copilărie
Slobozia, «raiul» oamenilor fără adăpost
Povestea lui Michelucci, prietenul Danielei

Comentariile cititorilor:


@Pt Gogu si Locatar:
(6 Noiembrie 2019, 10:04)
Proba de umor involuntar: se pare ca esti catel pt ca nu ti-ai dat numele..
Pt Gogu si Locatar:
(6 Noiembrie 2019, 09:32)
Daca nu erati niste catei va dadeati numele,acuzati oamenii degeaba!!!Sa fim seriosi,de cand este asotiatia sa facut numeroase controale,si nu au gasit nereguli,vorbiti aiurea,mai bine mergeti si platiti-va la timp datotiile sa nu va mai execute nimeni!!Pana la urma de ce nu sunteti si voi destepti sa luati salarii babane asa cum spuneti ca incaseaza aceasta doamna!!!Si apropo daca eram in locul dumneaiei,mergeam la Politie si va gaseste dupa Ip-ul de la internet,dar sigur nu se complica cu oameni ca voi,asa ca stati in banca voastra si nu mai mancati ce nu trebuie!! P.S Mult Respect Doamnei consilier local Croitoru pentru ce a facut in zona aia!!
Zoro:
(4 Noiembrie 2019, 12:44)
Dar cu cei care locuiesc fara drept in blocurile ANL, in locul celor care au obtinut aceasta favoare dar nu au nevoie de ea in vreme ce familii grele, cu venituri mici si copii multi nu au unde locui, ce facem domn PRIMAR?!? Verificati daca mintim noi sau daca nu cumva, angajatii primariei s-au murdarit de putina spaguta pe la gura! Au cate doua masini( la asociatie trec doar o persoana ca de..) si venituri consistente dar totusi nu se indura sa plateasca o chirie nesubventionata in oras. Rusine nesimtitilor
@cetatean:
(4 Noiembrie 2019, 09:51)
Ai dreptate, psd-ul n-are nicio treaba cu situatii de genul asta. Treaba psd-ului e doar sa-si puna oamenii in pozitii cheie, majoritatea in judet, in consilii locale si judetene, in fruntea primariilor, a institutiilor, cu salarii uriase, sa-si asigure lipitorii de afise, rudele, prietenii, amantele etc cu venituri indestulatoare si, ceea ce a facut tot timpul, sa promita ca sub conducerea partidului oamenii vor fi ingrijiti,fericiti si multumiti. Ceea ce s-a si demonstrat, n-asa, cetatene?
cetatean:
(4 Noiembrie 2019, 08:53)
pt. Daniela I..............ce treaba are PSD-ul cu situatia data?!  ce ai face in acesta situatie? da o solutie daca stii ?!
INCREDIBIL...:
(3 Noiembrie 2019, 14:31)
protectia sociala nu poate face nimic?functiile alea mari, bine platite nu trebuie justificate nicicum???chemati presa internationala, poate va aude cineva normal la cap pe lumea asta ca in romania nu mai e nicio speranta!
Cetatean:
(3 Noiembrie 2019, 12:51)
Din păcate această situație o regăsim la mai multe blocuri și nimeni nu ia nicio măsură.De ce trebuie să suferim din cauza unor oameni bolnavi???O lege se poate da și pe plan local, dar pe cine interesează din consiliul local?
Același lucru îl putem spune de excrementele de câini care sunt peste tot ...Votați PSD că e tare bine!
Auzi mă victoras din CJIL:
(3 Noiembrie 2019, 11:17)
In tara mai bine infractor decat bolnav.La puscarie esti ingrijit,hranit,nu suferi de frig.Prin aberantele legi pesediste,primesti si bani la iesirea din puscarie.Ai avut conditii inumane.Pentru bolnavii societatii-care au muncit la un moment dat-adica si au platit catre stat aportul-nu se poate face nimic. Votati ciuma rosie in continuare si vom avea acelasi statut de pedepsiti prin aberatie!Orasul este plin de oameni bolnavi mintal.Priviti in jur,multi nu sunt luati in evidenta,strângerea a 30 pisici in apartament se numeste"iubitor de animale".Serios??? Niciunde nu se mai moare de AVC,in Romania ai sanse de supravietuire 30%.Era grav,ti se spune.Bolile creierului inca se monitorizeaza de medici fara aparatura.Au experienta....
gogu de la borduri :
(2 Noiembrie 2019, 20:51)
Da, din păcate acesta administrator de la asociația de locatari, unde locuiesc si eu este o femeie care profita de creanțele unor proprietari pentru a le forță mana sa vândă apartamentele pe nimic. CAMATARIE curata. Ce fac dni procurori de la dicot ialomita, o mai protejeze mult. Sau este indicator ca o lase sa facă suma de dat la partid.
Locatar. :
(2 Noiembrie 2019, 18:09)
Luminița Croitoru ,consilier local nu știe alceva decât să încaseze salariul baban de la prosti , să curețe gunoiul de pe scara ei și apoi să mai scoată la licitație apartamente.
Un cetatean:
(2 Noiembrie 2019, 16:32)
Mai duceti vă si pe la g7 in zona pietii aceeasi priblema cu o nebuna care aduna din gunoaie si sta cu cani si pisici,mai căutați si in alte zone ale orasului,sunt destui care fac viata insuportabila din cauza mirosului si mizeriei...faceti ceva cu ei...uite asa de nebuni ce sunt dă foc la ceva,uita aprins aragazul sau lumanari..din cauza lor sufera altii fara nici o vină...urât ca nu se implica statul,nimeni si nimic nu le face.
Daniela I.:
(2 Noiembrie 2019, 16:21)
PSD= Partid Social Democrat Un Partid Social Democrat care nu are pentru cetățenii orașului/țării SERVICII SOCIALE! Paradoxal! Alegeți mai departe un P Social D, dacă vreți asistenta sau servicii sociale, nu?