Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Internet în două instituții școlare

Se întâmplă la Perieți

Internet în două instituții școlare

La începutul lunii octombrie 2019, Primăria comunei Perieți, alături de Școala Gimnazială din localitate implementau proiectul «Împreună pentru Educație!». Beneficiarii acestuia au fost, desi­gur, elevii școlilor din această comună... Ultima acțiune pe care conducerea Primăriei comunei Perieți a realizat-o a fost introdu­cerea internetului în două școli.

Proiectul «Împreună pentru Educație!» Începând cu luna octombrie 2019, Primăria Perieți, alături de Școala Gimnazială Perieți și Consiliul Local Perieți au demarat cel mai mare proiect realizat la nivelul localității. Proiectul «Împreună pentru Educație!» a fost implementat din dorința edililor și a cadrelor didactice de a contribui la bunăstarea copiilor. Astfel, prin intermediul acestuia, autoritățile din Perieți au reușit reabilitarea Școlii Primare Misleanu și Școlii Primare din Păltinișu. Totodată, la acest moment se lucrează la reabilitarea Grădiniței cu program normal din satul Stejaru. Reamintim faptul că, pentru a veni în ajutorul elevilor, conducerea primăriei a alocat 6 mii de lei pentru achiziționarea de materiale auxiliare, respectiv culegeri pentru copiii din clasele a III-a și până la a VIII-a.

Internet în școlile rurale Ultima realizare în cadrul acestui proiect a fost internetul în școli. «Am dorit să aducem internetul în școlile în comuna Perieți tocmai pentru a-i ajuta pe elevi să învețe mai bine... Tot ceea ce s-a realizat până acum și urmează a se realiza o facem pentru a-i ajuta pe cei mici să aibă note mai bune la școală și să promoveze Evaluarea Națională cu note mare pentru a fi acceptați la liceul dorit... De exemplu, elevii, la materia Limba și Literartura Română, urmează să studieze opera „O scrisoare pierdută“. În urma predării, copiii împreună cu profesorul vor viziona piesa de teatru pe YouTube. Consider că este o modalitate de a-i atrage pe elevi să înregis­treze rezultate mai bune la școală!» susține Adrian Merlea, primarul comunei Perieți. La acest moment, Școala Gimnazială Misleanu și Școala Gimnazială Păltinișu sunt cele două unități de învățământ din mediul rural care beneficiază de internet. Suma alocată de Primăria Perieți este de 270 de lei lunar pentru cele două școli. Iar pentru ca elevii să poată beneficia în totalitate de instrumentele necesare, edilii vor achiziționa până la sfârșitul anului în curs calculatoare pentru școală.

2 Noiembrie 2019, 11:40 (2017 vizualizări - 24 comentarii)

Citiți și:
Apă mai bună la robinetele locuitorilor din Perieți
«Pască și lumină» de Paște cu ajutorul voluntarilor
«Împreună pentru Educație» la Perieți

Comentariile cititorilor:


Mioara:
(2 Noiembrie 2019, 16:41)
Despre vice ....La combinat
Mioara:
(2 Noiembrie 2019, 16:40)
Perietean ai mare dreptate. Sa îi de Dumnezeu sănătate că a facut multe lucruri bune pentru noi.Ma uit la școala de la Fundata si la gard...mare frumisete.Sunt prea multe să le spun acum...Dar oamenii le vad
Perietean:
(2 Noiembrie 2019, 15:55)
Dl. Merlea nu are nevoie de un partid ca sa castige. Bate tot. Nu are contracandidat.
Costică :
(2 Noiembrie 2019, 14:52)
Hai lăsați mă cu Mustatea...știe toată lumea că l.a batut pe tasu
Elena:
(2 Noiembrie 2019, 13:33)
Asa se zvonește...Mariana Iancu candidatul PSD la Primăria Perieti .
Georgeta:
(2 Noiembrie 2019, 13:31)
E vicele nu e de administrare. Dar poarte să candideze de la Pnl...Mariana Iancu de la PSD.El e prea mic pentru postul de primar
Stelu: