Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Internet în două instituții școlare

Se întâmplă la Perieți

Internet în două instituții școlare

La începutul lunii octombrie 2019, Primăria comunei Perieți, alături de Școala Gimnazială din localitate implementau proiectul «Împreună pentru Educație!». Beneficiarii acestuia au fost, desi­gur, elevii școlilor din această comună... Ultima acțiune pe care conducerea Primăriei comunei Perieți a realizat-o a fost introdu­cerea internetului în două școli.

Proiectul «Împreună pentru Educație!» Începând cu luna octombrie 2019, Primăria Perieți, alături de Școala Gimnazială Perieți și Consiliul Local Perieți au demarat cel mai mare proiect realizat la nivelul localității. Proiectul «Împreună pentru Educație!» a fost implementat din dorința edililor și a cadrelor didactice de a contribui la bunăstarea copiilor. Astfel, prin intermediul acestuia, autoritățile din Perieți au reușit reabilitarea Școlii Primare Misleanu și Școlii Primare din Păltinișu. Totodată, la acest moment se lucrează la reabilitarea Grădiniței cu program normal din satul Stejaru. Reamintim faptul că, pentru a veni în ajutorul elevilor, conducerea primăriei a alocat 6 mii de lei pentru achiziționarea de materiale auxiliare, respectiv culegeri pentru copiii din clasele a III-a și până la a VIII-a.

Internet în școlile rurale Ultima realizare în cadrul acestui proiect a fost internetul în școli. «Am dorit să aducem internetul în școlile în comuna Perieți tocmai pentru a-i ajuta pe elevi să învețe mai bine... Tot ceea ce s-a realizat până acum și urmează a se realiza o facem pentru a-i ajuta pe cei mici să aibă note mai bune la școală și să promoveze Evaluarea Națională cu note mare pentru a fi acceptați la liceul dorit... De exemplu, elevii, la materia Limba și Literartura Română, urmează să studieze opera „O scrisoare pierdută“. În urma predării, copiii împreună cu profesorul vor viziona piesa de teatru pe YouTube. Consider că este o modalitate de a-i atrage pe elevi să înregis­treze rezultate mai bune la școală!» susține Adrian Merlea, primarul comunei Perieți. La acest moment, Școala Gimnazială Misleanu și Școala Gimnazială Păltinișu sunt cele două unități de învățământ din mediul rural care beneficiază de internet. Suma alocată de Primăria Perieți este de 270 de lei lunar pentru cele două școli. Iar pentru ca elevii să poată beneficia în totalitate de instrumentele necesare, edilii vor achiziționa până la sfârșitul anului în curs calculatoare pentru școală.

2 Noiembrie 2019, 11:40 (2009 vizualizări - 24 comentarii)

Citiți și:
Apă mai bună la robinetele locuitorilor din Perieți
«Pască și lumină» de Paște cu ajutorul voluntarilor
«Împreună pentru Educație» la Perieți

Comentariile cititorilor:


PSD F.:
(4 Noiembrie 2019, 19:16)
Adevarul ca laudati de zici că e ceausescu. Baaa sunteti fraieri??? A facut ce a făcut ca asa e normal.ca cine face ca doar d-aia vin bănutii de la județ.ca asa mai pica... zici cal slăvit pe ceausescu.e normal Sa faca ca d-aia e acolo pe salariu bun si cu toti angajatii la care lea facut salarii mari de tot. Ce vorbiti mama mama .e normal.sa faca .nu e anormal. D-aia e acolo. Face pica... .nuv face pica el de tot. Nati văzut la ziua comunei ca mici am luat Doar de la sponsoru PSD? Pai????ha ha ha. Adica mai vedem.ca nu suntem prosti. Asta inseamna ca nul votez.ca alt mai bun nu e. Are scoala.profesor e pregătit si stie ce trebuie. Da nu l mai laudati asa cal prostiti
Rodica:
(4 Noiembrie 2019, 13:58)
Draga Carmen primul pas a fost făcut. Suntem pe drumul cel bun!
carmen:
(4 Noiembrie 2019, 11:25)
Să mai asfalteze  niște străzi, că toți plătim impozile la fel. Ne umplem de noroi până la școală. nu mai zic de faptul că nu pot să scot copilul mic cu căruciorul...e un fraf de nedescris. 
A făcut lucruri normale, nu-l mai ridicați atâta în slăvi, că de aia e primar și ia salariu baban.
A promis că face parc pentru copii, da parc cum trebuie, nu ca ăla de la Misleanu.
Perietean:
(3 Noiembrie 2019, 22:22)
Stai linistit. E bine.priviti in toate comunele din ialomita.ca la noi.nu sentampla asa multe.omul asta chiar e de treaba.timpu trece repede.sa fim cu cap ca sa nu vina altcineva ca iar plangem
Alegator:
(3 Noiembrie 2019, 17:17)
Nu ar fi rau sa stim mai multe despre acest proiect. E fb.da sa stim ce vrea sa se faca. În rest.nu are contracandidat. Om instruit.educat vu familie așezată. Asta ne trebuie.oameni nu bazaconii.
Teodor:
(3 Noiembrie 2019, 12:04)
Dragă Cetățean proiectul Împreună pentru educație al primarului de la Perieti produce efecte benefice asupra elevilor din localitate. Despre proectul România educată ați mai auzit ceva ?
George:
(3 Noiembrie 2019, 11:26)
Toate proiectele primarului trebuie continuate și din iunie 2020 tot de dânsul. Doar nu suntem tampiti să îl susținem pe vice.O duminică liniștită !
Ioana :
(3 Noiembrie 2019, 11:04)
Merlea e cel mai bun EDIL scuze...tastele
Ioana :
(3 Noiembrie 2019, 11:02)
Merlea a demonstrat că este cel mai bun exil din județ. Despre viceprimar nu pot sa îi aduc cuvinte de laudă pentru că el a executat ce a spus primarul.In concluzie familia mea și apropiații votează la locale cu toată încrederea: ADRIAN MERLEA
CETATEAN:
(2 Noiembrie 2019, 23:57)
Felicitari domnului primar Merlea! Poate sa candideze si Johannis, degeaba, tot Merlea iese primar pentru ca munceste si rezultatele se vad in comuna!
Norica:
(2 Noiembrie 2019, 19:36)
Sunt lucruri frumoase realizate în 3 ani de mandat. Felicitări!
Mihaela:
(2 Noiembrie 2019, 19:10)
Dragă Mioara așa arată și Grădinița de la Stejaru. Extraordinar! Felicitări pentru Adrian Merlea!
Perietean:
(2 Noiembrie 2019, 19:10)
70%??? Sa fim seriosi. Va fi șocul anului electoral in tot județul. O sa i bata pe toti cu cel puțin 80%. Omul nare rival. Mariana asta e buna sa fie pusa paznic pe la vaci.la oi doar.xa așa-i felul ei de stapana de vaci si oi . Mai mare râsul sa ajunga asta primărita. Păi N am avut una si zicea ca Perieti are iesire pe la Dunăre? Asta face închisoare din comuna. Circ ca la spital
Corina:
(2 Noiembrie 2019, 16:56)
70 % dl.Merlea
Corina:
(2 Noiembrie 2019, 16:44)
In sondaje este la 70 %. Va spun sigur.