Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

martorii unei administrații sinucigașe

În fiecare seară, cât a fost vara de lungă, bulevardul Chimiei din Slobozia a fost plin ochi de tineri. Coborau din mașini, invariabil cu o sticlă de Cola în mână, își aprindeau o țigară și își omorau timpul până târziu în noapte. Poate unii erau fumați, poate alții erau băuți... Dar toți, fără excepție, erau acolo pentru că orașul nu le oferă nicio alternativă. La fel, dar la altă scară, se petrec lucrurile și în mediul rural. Sunt mulți și prea tineri pentru a se resemna. Nu au nevoie de noi pentru că au internetul. Nu au nevoie de administrație pentru că știu că nu le va oferi nimic. Nu cer, nu așteaptă, nu mai speră la nimic bun. Vor fi profesori, doctori poate... Vor fi liber profesioniști, bișnițari, mulți dintre ei infractori... Alții sunt deja înregimentați social și se întâlnesc în amintirea zilelor când erau liberi și nu aveau nevoie de nimic. Sunt expresia vie a neputinței societății de a le oferi repere. Nu au nevoie de milă, de ajutoare sociale sau de slujbe prost plătite. Le au deja sau le pot primi moștenire de la părinții lor. Au nevoie de o administrație care să își respecte cetățenii, de garanția că nu vor fi mințiți, că nu vor fi furați, că nu vor deveni masă de manevră pentru noile generații de politiceni. Cei pe care i-am văzut noi vor mai aștepta un an, poate doi... Cei de la țară mai puțin pentru că acolo șansele sunt și mai puține. Apoi vor pleca toți, după ceilalți. Nu e un exod, așa cum s-a spus, e o formă de exterminare. Lipsit de cel mai elementar simț de conservare, sistemul administrativ și politic din România are tendințe suicidare. Iar acești tineri, copiii noștri și ai lor, sunt ultimii martori în viață. Noi, ceilalți, orice am face, suntem deja morți. Numai că nu ne-o spune nimeni!

2 Noiembrie 2019, 08:45 (1378 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
bullying-ul instituțional
reprezentativitate
procente înșelătoare

Comentariile cititorilor:


dan:
(2 Noiembrie 2019, 20:36)
Bravo pentru articol . Amplecat din Slobozia tocmai pentru ca copilul sa nu faca asa ceva. Multumim PSD-ului pentru acasta stare de fapt din judet. 
gogu de la borduri:
(2 Noiembrie 2019, 20:30)
Bravo Dl. Victor Eugen Popa, este o radiografie exacta a stări de fapt. Unde sa meargă acești tineri, in cluburi sunt țigani care fac ce fac, în discoteci este măcel. Ei, cei buni stau in parcările din centru, fac combinații cu mașini de second handbal, când le iese. Sunt dezgustati de politicienii care ii mint la fiecare 4 sau 5 ani, spera sa fie lumina si pe drumul lor, dar pleacă după rezultatul alegerilor cu supărare. Iar neau trasor astia, una am votat, alta a ieșit. Viva România.
Un personaj:
(2 Noiembrie 2019, 14:27)
Imi aduce aminte de romanul lui Sadoveanu, Locul unde nu s-a intamplat nimic. Slobozia, un orasel prafuit de provincie, in care nu ai niciun viitor, din care tinerii au plecat si pleacă in continuare pentru ca se plictisesc sau pentru ca nu au nicio oprtunitate. Din cand in cand se mai intampla cate ceva: o data la 4 ani sau 5, sunt chemati sa voteze. Aceleasi promisiuni, aceiasi oameni, numai culoarea se schimba, eventual...neinteresant pentru tineri. Si neimportant. Caci cu totii am invatat in toti acesti ani ca, desi culoarea se schimba, lucrurile rraman la fel. Se intampla ca tinerii sa se drogheze, ca medicii sa plece, ca profesorii sa nu mai fie interesati de scoala etc. In fond, nu se intampla nimuc interesant...
Marcel :
(2 Noiembrie 2019, 09:56)
Este cel mai frumos articol care l am citit pana acum intr un articol de ziar. Simplu si la subiect, fără cuvinte "împodobite" frumos doar de dragul de a vinde ceva senzațional. Alo, domnu Moraru, Mociouniu, Pavel, Ionasc..., va TREZIȚI un pic la realitate. Eu înțeleg că de la nivelul acela unde sunteți voi, nu vedeți sau nu vreți să vedeți realitatea dar cel care a scris acest articol, a descris cu exactitate nivelul unde se află societatea românească. Voi sunteți vinovați morali , voi ați distrus societatea românească, voi cei care ați condus până acum destinele acestei țări, acestui județ si acestui oraș. Moraru, Ionascule si ceilalți sunteți niste hoți si ciocoi ocrotiți de sistem, cum ocrotiți voi firmele astea din spatele vostru care mănâncă din banii publici. Ați politizat poliția si distrus celelalte instituții, învățământ, cultură..., dar sa nu uitați că pe Dumnezeu nu il veți păcăli niciodată. Oare DNA UL nu se sesizează ce au făcut ăștia in județul nostru, cum si au bătut joc de banii publici. Nu vă osteniți degeaba, sunt un pârlit venit in țară pentru o vizită la părinți și apoi să plec departe acolo, în țară străină, unde voi prin politica voastră de bandiți, ne-ati trimis. Felicitări pentru articol că și eu am stat pe bulevardul Chimiei până am realizat că statul nu imi oferă nicio alternativă si mai bine sclav la străini decât umilit în propria țară pe 1500 ron. Mama lor de hoți.
e un punct:
(2 Noiembrie 2019, 09:36)
E un punct de vedere, dar e gresit !