Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Acțiunea «Faci sport, plantezi un copac!»

Se întâmplă în Ialomița

Acțiunea «Faci sport, plantezi un copac!»

În perioada octombrie-noiembrie 2019, sub organizarea directă a Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, copiii din Slobozia și Fetești, însoțiți de cadre didactice și părinți participă la acțiunea «Faci sport, plantezi un copac!». Acțiunea desfășurată vineri, 25 octombrie a.c., a adunat în Parcul de la Catedrală nu mai puțin de 300 de copii... În urma acestei acțiuni, participanții sunt premiați cu arbuști, trandafiri sau copăcei pe care, cu ajutorul părinților, îi vor planta.

Sport pentru copii Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, în parteneriat cu Asociația Județeană «Sportul pentru Toți» Ialomița și Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Ialomița organizează, în perioada octombrie-noiembrie 2019, acțiunea «Faci sport, plantezi un copac!». Vineri, 25 octombrie a.c., s-a dat startul acțiunii la Slobozia și Fetești. «Suntem mândri de această acțiune pe care am reușit să o organizăm nu singuri, ci bineînțeles cu specialiștii din domeniul sportiv... Sportul este un lucru benefic atât pentru cei mici, cât și pentru cei mari. Ne bucurăm că ne-au răspuns invitației un număr atât de mare de participanți... Și, ca la orice concurs, fiecare participant va primi un pomișor, un arbust sau un trandafir pe care îl vor planta cu ajutorul părinților. Astfel, pe lângă sportul pe care îl vor face, copiii vor învăța ce înseamnă responsabilitatea și grija față de o plantă!» susține Laurențiu Ghiauru, directorul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. Acțiunea «Faci sport, plantezi un copac!» a strâns la Fetești peste 200 de copii.

Jocuri și râsete în Parcul de la Catedrală Parcul de la Catedrală din Slobozia a părut neîncăpător. Vineri, 25 octombrie a.c., prin intermediul acțiunii «Faci sport, plantezi un copac!», peste 300 de copii de la grădinițele din municipiu au venit însoțiți de părinți și cadrele didactice. Imaginea creată de cei mici îi determină pe unii dintre părinți să se integreze printre copii, participând și ei la rândul lor la jocuri. Biciclete, trotinete, desene pe asfalt, șotronul sunt doar câteva dintre jocurile întâlnite în parc. Pe aleea ce duce la «Ciupercă», o clasă de copii împreună cu doamnele educatoare au organizat o întrecere pe trotinete. «Hai, mami, știu că poți! Dă din picioare... Hai!» strigă entuziasmată o mămică în timp ce aleargă pe lânga fetița ei. Împreună cu bicicleta ei roz și susținută de mama sa, copila ajunge prima la linia de sosire. «Uite, mami, am câștigat! Am ajuns înaintea Mariei!» afirmă fericită Luiza. Cei mici sunt nerăbdători să participe la întrecere și mai ales să treacă primii linia de sosire. Puțin mai încolo îl găsim pe Vlăduț... Este cel mai mic dintre copii, însă și cel mai jucăuș. Astăzi a învățat să joace Șotronul. Este încântat și abia așteaptă să sară din nou...

Natura, prietenul copiilor Următoarea etapă a acțiunii «Faci sport, plantezi un copac!» se va desfășura sâmbătă, 2 noiembrie 2019, la Slobozia. De data aceasta, acțiunea se va adresa elevilor din școlile gimnaziale și de liceu. În urma participării la acțiune, elevii dornici să facă mișcare vor primi din partea organizatorilor un copăcel, un arbust sau un trandafir pe care, firesc, le vor planta.

3 Noiembrie 2019, 15:05 (1436 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Minciuni si lasitate:
(5 Noiembrie 2019, 14:42)
Cata frumusete in aceste intalniri pesediste,ultime zvacniri comuniste speram noi.Ia chemati de bunavoie copii si parintii,stimate educatoare si directoare,sa vedeti cum reusiti sa adunati aproximativ 30 persoane.Cel mult.Auzi-Vladut a invatat sotronul doar ca a avut loc aceasta grandioasa adunare de 23 august,putintel mai tarziu cu doua luni.Băi fratilor,cum si cand scapam de aceste stereotipuri?Despre"voluntariat"ati auzit?Gata,va veti lua banii pe octombrie?Ca ati punctat cu partidul o măreata activitate extrascolara!!!
Ghiaurii vs ieniceri :
(4 Noiembrie 2019, 06:55)
Unde naiba sa mai faca sport copilasii din ziua de azi in oras?Terenurile de sport ale scolilor sunt inaccesibile.Parcurile sunt pline de pensionati la 50 ani,parcarile dintre blocuri sunt suprasaturate de automobile...Probabil la cluburile sportive unde sunt incurajati pe pile? Si bani?Poate nu vor toti copii performante,vor doar sa alerge,sa se joace,nu vor sa devina toti mari fotbalisti sau baschetbalisti.Copiii poate vor sa joace"tarile","ratele si vanatorii", "7pietre", "castelul" sau peretelul.Unde sa se joace copiii orasului domnilor de la cultura si sport ptr tineret?Doar acolo unde vreti si vand vreti voi!Asa a fost copilaria ta don Ghiauru?Asa te jucai Iliuta L.?Tot fara locuri de joaca??La plimbarea cu gradinitele a durat mai mult deplasarea si dadaceala pe timpul acesteia decat actiunea in sine.Dar sa dam bine la partid, ce nu face educatoarea si directoarea... ,