Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Angajatorii ialomițeni caută forță de muncă în străinătate

Angajatorii ialomițeni caută forță de muncă în străinătate

Peste 100 de cetățeni străini își desfășoară activitatea pe raza județului Ialomița. Potrivit Biroului pentru Imigrări al Județului Ialomița, selectarea angajaților de peste hotare a devenit un fenomen în continuă amploare la nivelul județului nostru. Angajatorii preferă forța de muncă din afara granițelor țării pentru că este mult mai ieftină.

Străinii muncesc în Ialomița Cei mai mulți dintre cetățenii străini care muncesc pe raza județului Ialomița provin din țări asiatice precum China, Vietnam, Nepal, Siria, sau Sri Lanka. Aceștia își desfășoară activitatea în domenii precum agricultura, industria ușoară, construcțiile, sănătatea sau sportul. Potrivit reprezentanților Biroului pentru Imigrări al Județului Ialomița, angajarea de personal din afara granițelor țării a devenit un fenomen într-o continuă creștere în județul nostru. «De la începutul anului 2019, la nivelul Biroului, au fost înregistrate 76 de cereri de avize de angajare pentru lucrătorii permanenți depuse de către angajatori persoane juridicie sau fizice, cu sediul în județul Ialomița. Față de anii trecuți se constată o creștere cu peste 350% a cererilor de angajare în muncă!» explică oficialii Biroului pentru Imigrări al Județului Ialomița. Creșterea semnificativă a solicitărilor este generată de faptul că forța de muncă a cetățenilor străini este mult mai ieftină. Dreptul de angajare pe teritorul țării noastre se face prin depunerea către Biroul pentru Imigrări a unui aviz de angajare. Pentru a obține avizul, persoanele interesate trebuie să găsească un angajator și să susțină probele impuse de acesta. Dacă decide în sensul angajării, el va obține avizul de angajare. Documentele se pot depune și on-line, pe pagina de internet a Inspectoratului General pentru Imigrări www.igi.mai.gov.ro Toate documentele se depun în urma creării unui cont virtual.

3 Noiembrie 2019, 10:50 (1554 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


PSD ist:
(3 Noiembrie 2019, 17:14)
lene ...bati câmpii. Nu realizezi unde si cum trăiești. Ce poate face un tânăr cu un minim pe economie care își întemeiază si o familie? Judeci??? Cu de alde voi minți slave a ajuns tara pe mâinile hotilor
lene:
(3 Noiembrie 2019, 14:26)
aici tinerii au frezoane, au ajutoare sociale..munca nu e pentru multi dintre ei
Puica:
(3 Noiembrie 2019, 14:02)
Bine intemeiat articolul ! Muncitorul, meseriasul, medicul, asistentul medical, medicul, itstul, etc roman prefera sa munceasca in afara decat sa fie umiliti in tara in care sau nascut, invatat si performat asta datorita politici dusa de cele doua ciumi, rosie si galbena care sau tot rotit la guvernare, cand au pus accent pe incompetenti , prieteni si rude atarnate in functii cheie incepad din parlament, justitie si pana primaria X, pana la cea mai mica structura a statului. Se prefera sa aducerea asiaticilor ca sunt sclavi desavarsiti cu ciocu mic care dorm si in damigeana daca il pui. Mie scarba !
Istoria se repeta:
(3 Noiembrie 2019, 12:04)
Acum 20 de ani citeam despre zilieri spanioli care mergeau in Franta sa munceasca la culesul viilor pt ca se platea mai bine decat in Spania.. Migrantii economici au fost si vor fi mereu.
PSD ist:
(3 Noiembrie 2019, 11:26)
Am trăit s o vad si p asta. De la capătul lumii sa vina sa muncească în sărăcia noastră.ca ainnostrii tineri fug de România.ca nu le oferă nimic. Asa se va schimba profilul țării. Guvernanții nostrii sunt interesați doar sa adune ptr.ei.ce popor? Ce tara? Criminali