Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Catalogul electronic, al doilea an de implementare

Anul școlar 2019-2020, la Slobozia

Catalogul electronic, al doilea an de implementare

Pentru al doilea an consecutiv, Primăria Slobozia va finanța implementarea catalogului electronic în școli. Prin intermediul acestei platforme, părinții pot vedea notele copilului, cât și numărul de absențe pe care elevul le-a acumulat. La acest moment, încă două unități de învățământ doresc să adere la această plat­formă.

O idee europeană la Slobozia
În noiembrie 2018, Primăria Slobozia achiziționa de la firma Software Tehnologies Solution SRL cataloage electronice. În urma semnării unui contract de 1,3 milioane de lei încheiat cu Primăria Slobozia, 7 unități de învățământ din munici­piul reședință de județ beneficiau de această platformă. La momentul respectiv, directorul Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia, George Petre declara: «La nivelul Liceului de Arte, 70% dintre elevi beneficiază de catalogul electronic... Nu toți părinții au fost de acord. Însă, conform legii, din 2021, toți elevii vor avea notele trecute cu ajutorul acestei platforme...». După un an de fo­losire a platformei, părerile părinților au fost împărțite, în funcție de unitatea școlară la care le era înscris copilul. De exemplu, în vreme ce părinții Școlii Gimnaziale nr. 3 erau mulțumiți de utilizarea acestei platforme, părinții elevilor de la Liceul de Arte «Ionel Perlea» erau intrigați de rezultatele primite. Mămica unui elev a Liceului de Arte susține în mediul on-line că aplicația nu este eficientă. «Din păcate, acest catalog nu este opera­țional. Părinții nu sunt înștiințați în timp util de notele și absențele copiilor... Am primit un singur mesaj la sfârșitul semestrului cu o parte din notele copilului. După pă­rerea mea, catalogul electronic nu a funcționat eficient!». La polul opus, un părinte ce are elevul la Școala Gimnazilă nr. 3 susține că «Școala nr. 3 a folosit acest sistem încă de anul trecut. Este foarte eficient! Primești informații despre ac­tivitățile copilului tău, se actualizează din două în două săptămâni... Așa că eu îl consider eficient și m-aș bucura șă fie implementat în toate școlile și liceele din oraș!».

Două școli în așteptare
Reamintim faptul că platforma on-line a catalogului electronic a fost implementată în anul școlar 2018-2019 în 7 unități de învățământ din Slobozia. Sumele alocate pentru utilizarea catalogului electronic diferă în funcție de nu­mărul elevilor, oscilând în anul școlar 2018-2019 între 5500 de lei pentru Seminarul Teologic «Sfântul Ioan Gură de Aur» și 25350 de lei pentru Liceul de Arte «Ionel Perlea». Marți, 22 octombrie 2019, primarul Adrian Mocioniu a semnat pentru implentarea catalogului electronic în al doilea an consecutiv. Anul acesta școlar, încă două unități școlare vor să implementeze platforma on-line. «La acest moment, se reface baza cu acordurile și datele de contact ale părinților în vederea accesului la platforma educațională. Săptămâna viitoare va fi actualizată în sistem situația școlară. Totodată, pentru Colegiul Național „Mihai Viteazul“ și Liceul Pedagogic au loc discuții pentru introducerea acestui catalog electronic, săptămâna aceasta urmând a fi luată o decizie în acest sens!» susține Adriana Stoica, purtător de cuvânt al Primăriei Slobozia. Conform datelor oferite de Primăria Slobozia, aproximativ 8402 elevi sunt înscriși în baza de date a platformei online a catalogului electro­nic, bugetul alocat de către Primăria Slobozia fiind de 107200 de lei, costurile pentru Colegiul Național «Mihai Viteazul» și Liceul Pedagogic nefiind incluse în acest buget.

4 Noiembrie 2019, 14:05 (1130 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Slobozia va avea cataloage electronice în școli

Comentariile cititorilor:


parinte::
(10 Februarie 2020, 19:07)
Hhh...catalogul electronic...da, tinem pasul cu tehnologia, dar costa prea mult...
Daca un parinte este interesat de situatia copilului, poate merge la unitatea de invatamant...
si nu costa NIMIC...
slobozean:
(5 Noiembrie 2019, 13:21)
Bani risipiti dar... in buzunarele cui trebuie. o aiureala. Nu e mai usor sa cultivam o relatie armonioasa elev-profesor -parinte ? Timpul acordat copiilor de catre parinti (  in cei 7 ani de acasa) formeaza un copil bun, care va relationa deschis cu parintele, fara siretlicuri, gen iti spune si lucrurile bune dar si ce a gresit. Nu v-a invata nimeni mai bine ca va fi ' parat de catalogul electronic. 
Gigel:
(4 Noiembrie 2019, 21:08)
Acest catalog electronic nu are eficienta. Notele sunt introduse de cateva ori pe semestru doar. Parintii nu afla la timp situatia notelor.
Vio:
(4 Noiembrie 2019, 20:00)
A cui e firma , a lui Bruzli? Nu de alta dar pentru o baza de date , cateva linii de cod in php care interogheaza si afiseaza intrarile din baza de date si un sms gateway.....e cam scump ,boss . Seamana cu stilui lui Bruzli de a face afaceri !