Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

8,6 milioane de lei pentru achiziția de aparatură medicală

Fonduri alocate spitalelor ialomițene

8,6 milioane de lei pentru achiziția de aparatură medicală

Ministerul Sănătății alocă spitalelor din județul Ialomița suma de 8,6 milioane de lei pentru achiziția de apa­ratură medicală. Oficialii unităților medicale susțin faptul că primele aparate au sosit deja, urmând să aștepte o serie de aprobări speciale pentru a le pune în funcțiune. Echipamentele nu acoperă însă lipsa de medici cu care toate spitalele ialomițene se confruntă de ani buni.

Fonduri pentru spitale Anual, Ministerul Sănătății solicită spitalelor să întocmească o listă cu aparatura medicală necesară asigurării unor servicii de calitate. Raportat la nivelul județului Ialomița, conform liste­lor întocmite de Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești, Spitalul Municipal Urziceni și Spitalul Orășenesc Țăndărei, va­loarea echipamentelor solicitate este de 8,6 milioane de lei. Cea mai mare sumă a fost repartizată Spitalului Județean de Urgență Slobozia, care a primit 5,3 milioane de lei. În baza soli­cită­rilor făcute, cei mai puțini bani, 450 mii de lei, au primit oficialii Spitalului Muni­cipal Urziceni. O parte dintre aceste fonduri au fost deja distribuite în te­ritoriu, oficialii unităților medicale reușind să cumpere echipamen­tele de care aveau nevoie. La Fetești, reprezentanții Spitalului Municipal «Anghel Saligny» au achiziționat cu banii Ministerului Sănătății un aparat de radiologie de ultimă generație. Echipamen­tul emite mai puține radiații și nu mai este nevoie ca unitatea medicală să plătească fonduri suplimentare pentru achiziția filmelor, toate imaginile surprinse de aparat fiind digitale și transmise automat în calculator. «Aveam mare nevoie de acest aparat de radiologie, pentru că cel vechi era uzat moral și fizic... De acum putem spune că vom oferi servicii de radiologie de performanță. Ne doream demult un astfel de echipament și suntem bucuroși că l-am putut achiziționa!» susține Nicolae Dugală, mana­gerul Spi­talului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Pentru a deveni funcțional, aparatul mai are nevoie de un certificat din partea Comisiei Naționale pentru Controlul Acti­vităților Nu­cleare (CNCAN). Chiar dacă a avut un buget mai mic, Spitalul Municipal Urziceni a reușit să cum­pere un set complet de echipamente pentru Secția Anatomie Patologică. Ultimele piese urmează să ajungă în următoarele săptă­mâni. «Am reușit să dotăm mai multe secții, însă suntem mulțu­miți pentru că am cum­părat apa­ratul pentru Anatomia Patologică. Urmează să primim, în cel mult două săptămâni, alte câteva agretate pentru a completa echipamentul...» susține Daniela Ianuș, managerul Spitalului Municipal Urziceni.

Spitale fără medici
Deși importantă, achiziția aparatelor medicale nu rezolvă însă cea mai gravă problemă a spitalelor din Ialomița, lipsa medicilor specialiști. În fiecare unitate, din cele 4 existente la nivelul județului Ialomița, este nevoie de medici specialiști. Puternic afectate sunt secțiile Pediatrie, Neurologie sau Anestezie și Terapie Intensivă. Deși unitățile medicale au organizat și anul acesta câte 4 concursuri pentru ocuparea locurilor libere, candidații au refuzat să se prezinte le testări.

6 Noiembrie 2019, 09:55 (972 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Medicii din Ialomița negociază «ca la piață» transferurile bolnavilor către spitalele din alte orașe
Epidemia de gripă creează haos în spitalele ialomițene
Controale anunțate în spitalele din Ialomița

Comentariile cititorilor:


dinamita:
(8 Noiembrie 2019, 20:28)
Ar trebui hotarit odata in privinta medicilor ,ORI LA STAT ,ORI LA PRIVAT .
Zuza:
(8 Noiembrie 2019, 13:16)
Vai, ce mai dam in d-na Mariana, principala vinovata datorita careia nu-si mai iau medicii spaga, nu mai dorm toti in garda, se comporta, de frica Marianei, mai bine cu pacientul.Ce sa spun , ca avem o curatenie in spital!Felicitari dna Mariana!
Dumnezeu:
(6 Noiembrie 2019, 20:03)
Sunt niste medici care sunt un pic pe langa medicina. Dar, un medic care invata atatia ani, nu trebuie discutat de catre persoane care, daca sunt nevoite să dea un test practic,nu mai zic scris, ca unele 'abia vorbeste corect',nu stiu daca il iau. Cand e curs cu ala de vine mereu la resuscitare, fug ca șobolanii la inundație, se duc doar la alea la care dai bani si asculti.
Popa:
(6 Noiembrie 2019, 15:30)
Dar ce problema aveti voi medicii???
Nu va convin salariile??Nu va convine programul de lucru??
Nu mai iese asa mult ciubuc ca inainte??
Dar voi cand umiliti pacientii??Cum e??
Sa intelegem ca daca aveti un manager de specialitate veti avea liber la spaga, sau ce altceva??
Vasile:
(6 Noiembrie 2019, 11:09)
Problema medicilor este rezolvata prin numirea unui manager de specialitate. Nici un medic nu vine la Slobozia sa fie umilit de Mariana. Medicii trebuie sa fie respectați și de managera și de fufele care în spate ii fac în tot felul.