Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Episcopia salvează PRO România!

Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

Episcopia salvează PRO România!

În prag de Alegeri Prezidențiale, Episcopia Sloboziei și Călărașilor a adus la Slobozia Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam. Procesiunea de întâmpinare, desfășurată marți, 5 noiembrie 2019, a fost marcată de prezența politicienilor PRO România, în frunte cu Marian Neacșu. Icoana va rămâne la Mânăstirea «Sfinții Voievozi» până luni, 11 noiembrie 2019...

Luceafărul Neacșu și Primarul Nimănui
Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu, împreună cu toți preoții Eparhiei și cei 4000 de credincioși numărați oficial s-au bucurat să-i aibă alături, în primul rând din urma icoanei, pe primarul Adrian Mocioniu, exponentul PRO România în teritoriu Marian Neacșu și deputatul încă PSD Andrei Pop. Cei trei au prezidat procesiunea, au pupat responsabil icoanele în urma Preasfințitului și, presupunem, s-au rugat și pentru președintele Victor Ponta, trădat zilele astea de Iuda Tudose, europarlamentarul care a dat cinstea partidului pe rușinea unui menaj politic cu Corina Crețu. În plus, surse din imediata vecinătate a primarului Mocioniu, se jură că l-au auzit pe acesta întrebând naiv Luceafărul: «Domn’ Neacșu, eu pentru ce să mă rog?! Că am ajuns primarul nimănui și mă simt puțin confuz...». Nu știm ce a răspuns Marian Neacșu, că îmbulzeala mulțimii l-a împuns pe martorul nostru ocular către margine, dar orice ar fi spus rămâne cum s-a stabilit.

În umbra marelui absent Moraru
Remarcabilă în context este absența abonatului la toate procesiunile cu moaște și icoane ale Episcopiei, respectiv președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru. Plecat la București să simtă pulsul ministerelor în noul Guvern, acesta a ratat procesiunea și a promis că va reveni pe Facebook cu o sesiune completă de fotografii de la fața locului, realizate în exclusivitate de către fotograful dizident cu simbrie dublă al deputatului încă PSD Andrei Pop. În locul său însă, grijuliu cum îl știți, l-a trimis pe vicepreședintele Ionel Gae, cel care a declarat recent prin fițuicile locale că este gata să sară din barca PSD în barca PNL, numai să mai rămână oleacă la guvernare, că are rate de plătit la casa aia ridicată anapoda în Slobozia, și pensia de militar nu-i ajunge... Cum vicepreședintele Gae nu e președintele Moraru, el nu a avut loc în primul rând și a trebuit să se ridice pe vârfuri din rândul 4 ca sa apară și el în fotografiile oficiale ale Episcopiei. Dar a fost bine și așa, că altfel nu justifica biletul de voie și risca să-i taie președintele o zi de muncă la salariu...

Virgula dintre subiect și predicat e boală contagioasă Nu putem încheia această dare de seamă despre nimicnicia lumii politice (și nu numai!) locale fără a aminti și de familia de scribi Dascălu. Ea la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița pe post de purtător de cuvânt, el la Episcopie unde are, printre altele, aceeași funcție. Ei, bine, aruncând un ochi pe comunicatul postat de Episcopie pe site-ul oficial am descoperit că și el, asemenea soției, are tendința sa pună virgulă între subiect și predicat. Iată mostra: «Duminică, 10 noiembrie 2019, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu, va sluji Sfânta Liturghie arhierească, în biserica mănăstirii, înconjurat de un sobor de părinti (...)». Așa că am tras concluzia că asta e o boală contagioasă. Și vă spunem și dumneavoastră, și Preasfințitului, că mâine-poimâine ajunge epidemie și n-o mai oprește nici cu icoana făcătoare de minuni de la Nămăiești, cât ar fi ea de renumită pentru vindecarea unor astfel de afecțiuni grave și a conflictelor din familie. (foto: Episcopia Sloboziei și Călărașilor)

6 Noiembrie 2019, 17:05 (2048 vizualizări - 17 comentarii)

Citiți și:
Hramul Mânăstirii Slobozia
Hramul Mînăstirii din Slobozia, sărbătorit de Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Comentariile cititorilor:


Andrei:
(6 Noiembrie 2019, 21:53)
Redacției Independent...Se vede ca nu aveți habar de ce e frumos..Episcopia Slobozia si Calarasilor face ceva acolo, în orașul apus..noroc cu Biserica..Catedrala din Slobozia e singurul lucru însemnat,care s a intamplat acolo după Revoluție,..30 de ani treceau degeaba pt Slobozia...si aici dvs încercați să umbriti sărbătoarea străvechii mănăstiri de pe malul Ialomiței, ctitorie a binecredinciosului voievod Matei Basarab,amestecând politica...Vă înșelați.. Punctati realitatea...Nu fantezia si senzaționalul, ca nu mai tine.
PSD ist:
(6 Noiembrie 2019, 19:20)
Cinste lor politicienilor nostri dra.i ca s tare credincioși. Atentie! Nu uitati oameni buni sa i votați.