Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Episcopia salvează PRO România!

Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

Episcopia salvează PRO România!

În prag de Alegeri Prezidențiale, Episcopia Sloboziei și Călărașilor a adus la Slobozia Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam. Procesiunea de întâmpinare, desfășurată marți, 5 noiembrie 2019, a fost marcată de prezența politicienilor PRO România, în frunte cu Marian Neacșu. Icoana va rămâne la Mânăstirea «Sfinții Voievozi» până luni, 11 noiembrie 2019...

Luceafărul Neacșu și Primarul Nimănui
Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu, împreună cu toți preoții Eparhiei și cei 4000 de credincioși numărați oficial s-au bucurat să-i aibă alături, în primul rând din urma icoanei, pe primarul Adrian Mocioniu, exponentul PRO România în teritoriu Marian Neacșu și deputatul încă PSD Andrei Pop. Cei trei au prezidat procesiunea, au pupat responsabil icoanele în urma Preasfințitului și, presupunem, s-au rugat și pentru președintele Victor Ponta, trădat zilele astea de Iuda Tudose, europarlamentarul care a dat cinstea partidului pe rușinea unui menaj politic cu Corina Crețu. În plus, surse din imediata vecinătate a primarului Mocioniu, se jură că l-au auzit pe acesta întrebând naiv Luceafărul: «Domn’ Neacșu, eu pentru ce să mă rog?! Că am ajuns primarul nimănui și mă simt puțin confuz...». Nu știm ce a răspuns Marian Neacșu, că îmbulzeala mulțimii l-a împuns pe martorul nostru ocular către margine, dar orice ar fi spus rămâne cum s-a stabilit.

În umbra marelui absent Moraru
Remarcabilă în context este absența abonatului la toate procesiunile cu moaște și icoane ale Episcopiei, respectiv președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru. Plecat la București să simtă pulsul ministerelor în noul Guvern, acesta a ratat procesiunea și a promis că va reveni pe Facebook cu o sesiune completă de fotografii de la fața locului, realizate în exclusivitate de către fotograful dizident cu simbrie dublă al deputatului încă PSD Andrei Pop. În locul său însă, grijuliu cum îl știți, l-a trimis pe vicepreședintele Ionel Gae, cel care a declarat recent prin fițuicile locale că este gata să sară din barca PSD în barca PNL, numai să mai rămână oleacă la guvernare, că are rate de plătit la casa aia ridicată anapoda în Slobozia, și pensia de militar nu-i ajunge... Cum vicepreședintele Gae nu e președintele Moraru, el nu a avut loc în primul rând și a trebuit să se ridice pe vârfuri din rândul 4 ca sa apară și el în fotografiile oficiale ale Episcopiei. Dar a fost bine și așa, că altfel nu justifica biletul de voie și risca să-i taie președintele o zi de muncă la salariu...

Virgula dintre subiect și predicat e boală contagioasă Nu putem încheia această dare de seamă despre nimicnicia lumii politice (și nu numai!) locale fără a aminti și de familia de scribi Dascălu. Ea la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița pe post de purtător de cuvânt, el la Episcopie unde are, printre altele, aceeași funcție. Ei, bine, aruncând un ochi pe comunicatul postat de Episcopie pe site-ul oficial am descoperit că și el, asemenea soției, are tendința sa pună virgulă între subiect și predicat. Iată mostra: «Duminică, 10 noiembrie 2019, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu, va sluji Sfânta Liturghie arhierească, în biserica mănăstirii, înconjurat de un sobor de părinti (...)». Așa că am tras concluzia că asta e o boală contagioasă. Și vă spunem și dumneavoastră, și Preasfințitului, că mâine-poimâine ajunge epidemie și n-o mai oprește nici cu icoana făcătoare de minuni de la Nămăiești, cât ar fi ea de renumită pentru vindecarea unor astfel de afecțiuni grave și a conflictelor din familie. (foto: Episcopia Sloboziei și Călărașilor)

6 Noiembrie 2019, 17:05 (1993 vizualizări - 17 comentarii)

Citiți și:
Hramul Mânăstirii Slobozia
Hramul Mînăstirii din Slobozia, sărbătorit de Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Comentariile cititorilor:


@Suspendatii din politica:
(9 Noiembrie 2019, 12:08)
Dumnezeu nu obliga pe nimeni cu nimic. Crezi sau nu, este optiunea ta intima. In Biserica oricine poate intra si iesi cand vrea. Faptul ca vin si politicieni nu e rau. Dimpotriva, e bine; Iisus tocmai asta ne spune, ca pacatosii au nevoie cel mai mult de invatatura Lui. Partea proasta este ca, de cele mai multe ori, politicienii doar mimeaza credinta, participarea la diverse manifestari religioase nefiind decat un calcul electoral, socoteli spre castig in alegeri. Ori, fariseismul asta ne arata cat de mica le e credinta dar si cat de mare e ipocrizia lor.
Suspendatii din politica :
(9 Noiembrie 2019, 07:54)
Rar se intalneste asa manifestare adresata credinciosilor,e bine ca s-au gandit la cei ce vor sa participe la asa ceva.Dar daca este randuiala bisericeasca acest eveniment,ce cauta oamenii politici printre fetele bisericesti?Probabil o asociere?Cumva erau trotuarele prafuite si cadentau mai bine langa preoti?
@analfabet religios:
(8 Noiembrie 2019, 22:26)
Esi destul de confuz(apropo de Biblie, da-ne, te rog, pasajul in care se spune de liberul-arbitru). Mai clar a fost ca ti-ai aflat calificativul din mesajul pe care, zici tu,  l-ai inteles: "bai, prostime."
@Ornamente cu sila..:
(8 Noiembrie 2019, 22:06)
Amice, ramane cum am zis. Sila de care vorbesti se datoreaza tocmai analfabetismului tau religios alimentat din plin de cele cinci "calitati" ale bagajului tau teologic: doua clisee si trei prejudecati. Sa fii sanatos!
@@ornamente politice:
(8 Noiembrie 2019, 20:49)
Măi amice,mi-e sila de popimea actuala, sunt botezat si crestinat cu multi ani in urma,cand legatura dintre biserica si crestin chiar era alta. Azi..Sila si scarba spre popime si politic este in egala masura.Cliseele de scare scri pompos, analfabetismul religios pe care mi-l aronzi se reflecta in actiunile si activitatile bisericii din ultimii 10 ani.Acaparare de terenuri si imobile,lux si ooulenta prin masinile si hainele etalate dar si prin burtile si gusile obezice ale popilor.
LOCUITOR:
(8 Noiembrie 2019, 20:22)

Prostia a ajuns la cote alarmante in Slobozia .un exempiu este autobuzul societatii de transport local care este colantat cu biserici si cruci
analfabet religios:
(8 Noiembrie 2019, 08:41)
Normal ca au sarit ca arsi. Cum sa recunoasca faptul ca reprezentantii bisericii  manipuleaza si ei prostimea sa voteze cu cineva anume, ca e psd, ori pro (adica tot un fel de psd mai mic). Asa au facut si in campania prezidentiala trecuta cand ieseau astia in rochii scumpe si aurite si ne spuneau sa-l votam pe puiemonta si nu pe neamtz, ca nu e ortodox. Deci, baieti, nu mai sariti ca arsi si respectati biblia: lasati-i fiecaruia dintre oameni LIBERUL ARBITRU in toate! Altfel, sunteti doar niste lingai alaturi de politicieni. Parca tot la cele sfinte se spune ca "in anii de pe urma" vor aparea tot felul de PROpovaduitori falsi ai bisericii. Foarte multi analfabeti din astia religiosi au credinta in Dumnezeu, nu in popi (Sa nu-ti faci chip cioplit - pe clopot). Se pare ca ati luat-o rau pe aratura indepartandu-va chiar voi de esenta religiei. Mai deunazi era viral un clip pe net cu un popa care il brusca pe cel care filma si critica opulenta clara a unei biserici, in detrimentul spitalelor, ceea ce, chiar pe buna dreptate este de criticat!
Iar politrucii astia de doi bani, daca aveau un minimum de bun sims si chiar credinta, ar fi stat mai in spate, nu in rand cu popii. Dar mesajul este clar: bai prostime, noi suntem pe bune cu popii, santem niste VIP-uri; dupa care, normal s-au dus ca de obicei la chiolhane cu popii si le-au mai promis ceva fonduri pentru construirea altor jdamii de biserici. Lasa-le drq de spitale! Treaba e simpla: cu cat cereti voi bani mai putini pentru biserici, cu atat cresc sansele sa fie mai multi bani la buget pentru dotarea spitalelor si scolilor. Dar dupa ce vi se da voua cascavalul edilii spun ca nu "e" bani la bujet.
@Tumoarea PSD:
(7 Noiembrie 2019, 14:24)
Daca ai vreo sinapsa(intreaga), gandeste(si mai citeste o data). Postarea lui Andrei sugera un singur lucru: nu amesteca politica cu biserica.
PRO Puscaria:
(7 Noiembrie 2019, 12:03)
Ce bine ar fi sa nu mai auzim de astia niciodata, sa dispara definitiv din politica si viata publica.
Sper ca duminica la vot sa fie votati de romani doar cei care sunt pro EUROPA, cei care au impins in ultimii patru ani tara asta catre URSS sa nu mai primeasca voturi si sa dispara !

cu speranta, Stela
@Ornamente politice:
(7 Noiembrie 2019, 09:52)
Amice,  aversiunea ta fata de ipocrizia politicienilor(mai ales psd-isti) care profita de orice manifestare religioasa pt a iesi in fata lumii este foarte normala si de inteles pt ca e generalizata in publicul romanesc; dar incercarea ta de a baga si biserica in aceeasi oala este o eroare. Daca ti-e sila de preoti, biserica si manifestarile ei, atunci ar trebui sa-ti fie sila de parintii care te-au botezat, de bunici, rudele si prietenii care au trait si traiesc in randuiala crestina(botezuri, cununii, inmormantari religioase, sarbatori etc). Mai inghite-ti aversiunea asta de ignorant(analfabet religios, de fapt) a carui " cultura teologica" e formata din doua clisee si trei prejudecati. 
TUMOAREA - PSD:
(7 Noiembrie 2019, 09:35)
Bai Andrei ,ești unul și același cu Andrei Pop?
Prea gândiți mult să nu se fractureze vreo sinapsă(dacă există)
Ce Mă:
(7 Noiembrie 2019, 09:31)
Vindecă de fracturi ,faliment,prostie.........atroze și scleroze.
Ornamente politice:
(7 Noiembrie 2019, 07:05)
Bă Andrei,noi locuim in oras,spre deosebire de tine si prin sfidarea bogatiei lumesti alaturi de aroganta afisata,nu prea suntem atrasi de cele facute de reprezentantii religiei crestin ortodoxe.Cladiri cumparate,lux afisat deseori,pofte in a bloca sau nu strazi adiacente Episcopiei,raceala spirituala a preotilor,astea nu duc la atragerea simpatiei.Catedrala a fost inceputa cu banii lui Ilie Alexandru-nu aveau popii asa multi bani si putere la acel moment.Lasa manastirea ridicata de Matei Basarab,ca bati campii cu brio!La acest eveniment e vorba despre incercarea de a prosti in continuare votantii inlocuindu-se galetile,micii si berea cu icoane,moaste si alte vrajeli.Ce nu e clar? Sunt penibili politicienii incolonati langa popi si prostimea iesita la inchinat icoana.Au vomat toti dupa marsaluirea asta intreaga noapte,au mangaiat nevestele alea noi,tinere la ei pana in zori.Mai putin la barbuta Pop,ca nu are.... Ca nu are.El,cu trotinetele,chiar credea ca se va impartasi,asteptand sa fie impins de ceilalti la lingurita cu vin.Orasul e bine si fara minunike psdiste sau expsdiste...
Gae primar:
(6 Noiembrie 2019, 23:38)
Dl. Gae va fi urmatorul primar al orasului Slobozia , cinste celor care il au in vedere !
PSD ist:
(6 Noiembrie 2019, 22:30)
Mai 0mule Andrei.chiar mai inteles nimic. Nimeni nu are ceva cu manifestarea. Nemernicii se arată a fi cucernici Acesti papagali politici oameni de cacao