Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ouă de Slobozia

Ouă de Slobozia

După cum puteți vedea în imagine, începând cu această săptămână, slobozenii se pot bucura de noile ornamente de granit ale Pieței Revoluției. Botezate, după caz, ba «ouăle lui Mocioniu», ba «ouăle administratorului public Gheorghe Puia», noile ornamente tronează cât e agora de lungă, dar și în dreptul Palatului Administrativ, acolo unde își parchează prefectul Gigi Petre vehiculul de firmă cât e ziua de lungă cât să irite contribuabilii. N-am fi consemnat acest aspect pitoresc al investiției dacă nu am fi auzit pe holurile Primăriei că cei doi își dispută paternitatea acestor ouă. Primarul, zice-se, de când au fost aduse, se plimbă țanțoș prin birouri fericit că are și el o oarecare greutate și ce arăta subalternelor. În replică, administratorul Puia susține că ouăle sunt dovada irefutabilă a eficienței sale administrative, că de potență nu mai poate fi vorba la vârsta senectuții, când singura bucurie reală sunt cei 16000 de lei pe care îi câștiga, mai nou numărând ouă, întocmai cum ne-a invitat Adrian Năstase. Acestea fiind spuse, noi le dorim să le numere cu spor! Iar slobozenilor, minte mai multă la viitoarele alegeri, că în ritmul ăsta pe ouăle de granit din Piață următorul primar va monta cloști de marmură, iar noi vom conti­nua să fim puii de bogdaproste ai unor edili care au pus pe hartă singura parcare fără intrare din lume.

6 Noiembrie 2019, 14:55 (2415 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: Slobozia bolarzi

Comentariile cititorilor:


da' halatu'?:
(8 Noiembrie 2019, 08:55)
O reclama veche spunea: "da' halatu', cat e halatu"? protagonistul era in camasa de forta.
Ba ej nebun? Nu v-am mai spus ma sa nu-mi mai cheltuiti banii pe prostii? Mars afara din primarie mocio cu clanul tau de consiglieri si administratori pu(b)lici. Cat ati mai cheltuit ma din banii orasului pentru pietrele astea? ca de reparat calumea strazi si de facut trotuare acolo unde nu sunt spuneti imediat ca nu aveti bani Nu mai amintesc de problema apei nerezolvate, groapa, bani de returnat la UE si alte esecuri. Le-ai supraevaluat si p'astea, este? Ca doar va trebe bani de campanie elect orala. Bai nepriceputilor, cand ploua, pavelele alea puse mai jos decat bordurile, desi trebuia invers, vor tine apa ca intr-o cuva in loc sa o lase sa se scurga pe spatiul verde sau in canalizare, iar cetatenii cand vor vrea sa evite trotuarul inundat se vor impiedica de "ouale" voastre impietrite. O sa va traga suturi in ele la propriu, la figurat si la alegeri!
marius:
(7 Noiembrie 2019, 10:05)
si urate si inutile....impreuna cu luminitele  de aeroport desavarsesc kitchul peisagistic.s-a rezolvat cu potabilitatea apei, cu mult necesara parcare subterana, cu iluminatul in oras(aproape in totalitate, corpurile de iluminat , si asa slabe, sunt flancate de copaci),cu locurile de joaca, putine si sarace in dotari, etc.
Eu chiar nu-i inteleg pe astia:ori nu pot, ori nu vor....
bratian brt:
(7 Noiembrie 2019, 06:58)
La Tandarei se asfalteaza miseleste. Nu te anunta nimeni, si te trezesti blocat in curte cu masina. Nu tu anunt pe fb pe strada, la tv, ca tampitii fac ce vor si stai blocat in curte. Strazile se puteau plomba cu bani putini daca se intervenea imediat dar cind sa faca asta ? acum se asfalteaza cu bani multi, in graba cu bani imprumutati, in viteza sa nu se observe ilegalitatile. Noi orasenii platitori de taxe asteptam sa mai vina DNA sa mai faca iar curatenie, sa i mai bage la bulau ca nu s-au invatat minte. Aceasta specie de om trebuie starpita din radacini. Asteptam DNA acolo mai avem speranta.
oualele:
(6 Noiembrie 2019, 15:15)
Slobozia e barbata, are oo de Puia..Mocio va veni cu banane de granit. Doua oo si-o banana, sa nu se sparga oualele cand bate vantul.