Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primarul Constantin Sava vrea investiții de 350 mii de euro în serviciul de salubritate

Cheltuieli megalomanice la Urziceni

Primarul Constantin Sava vrea investiții de 350 mii de euro în serviciul de salubritate

La o lună de la declararea «stării de alertă», orașul Urziceni continuă să se confrunte cu probleme grave legate de salubrizarea localității. Prețul pentru preluarea gunoiului menajer a fost majorat la 10,5 lei, Rosal Grup SA rămâne titular de contract pentru încă 8 luni de zile, iar primarul Constantin Sava nu renunță la intențiile sale de a înființa un serviciu de salubritate propriu...

Curat ilegal, iar locuitorii plătesc!
La sfârșitul lunii septembrie 2019, primarul Constantin Sava anunța public rezilierea contractului cu Rosal Grup SA și înființarea «în maxim două săptămâni» a unui serviciu de salubritate propriu. Trei săptămâni mai târziu, în cadrul ședinței de Consiliu Local din 17 octombrie a.c., același primar Constantin Sava cere Consiliului Local să aprobe un proiect de hotărâre prin care Rosal Grup SA impune arbitrar tarife majorate la 10,5 lei. Proiectul de hotărâre este considerat ilegal în condițiile în care el nu este însoțit de o notă de fundamentare a acestor cheltuieli și încalcă, astfel, prevederile legale conținute în Ordinul 109/2007 al ANRSC. Decizia Consiliului Local Urziceni prelungește o stare de ilegalitate aprobată tacit atât de autoritățile locale, cât și de Garda de Mediu Ialomița. Reamintim că, în ultima perioadă, Rosal Grup SA a aruncat gunoiul colectat de la populație pe mai­danele din jurul orașului sau în zona umedă Draga, de lângă Manasia. Mai mult decât atât, depozitul unde Rosal Grup SA susține că transportă deșeurile provenite din Urziceni, Ecosud, a rămas fără autorizație de funcționare.

Nebunia administrativă atinge paroxismul
Incapabil să respecte legislația în vigoare, primarul Constantin Sava conti­nuă să facă declarații irespon­sabile. El susține că este decis să achi­ziționeze utilaje de salubrizare în valoare de 350 mii de euro! Mai mult decât atât, același primar susține că va face achizițiile direct din Olanda: «Știți cât costă o autogunoieră bună? Cam 175 de mii de euro! O să mă duc săptămâna viitoare în Olanda ca să le văd... Nu mă las! Avem achiziționate cam 40% din utilaje, nu mă las până nu le iau și pe alea! Societatea va fi făcută integral pe fonduri proprii, nu luăm un ban de la nimeni...» declară edilul emfatic. În perspectiva cheltuielilor care vor greva asupra bugetului orașului Urziceni, cel mai probabil anul viitor, primarul Constantin Sava a mai declarat că intenționează să majoreze tarifele de colectare pentru deșeurile menajere până la 14 lei pentru fiecare contribuabil al orașului. «Pe țigări cum dau banii?! Trebuie să înțelegem toți că serviciile de utilitate publică costă. Eu am curajul să fac această majorare de tarif cu o săptămână înainte de alegeri... Dacă vor, bine, dacă nu, să nu mă mai voteze!». Până la majorările promise de administrația locală, demersurile pentru înființarea serviciului de salubritate al orașului bat pasul pe loc. La acest moment dosarul este blocat la Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice (ANRSC) și așteaptă să fie completat de către autorități.

Încă 8 luni cu Rosal
Criza gunoiului la Urziceni va mai dura cel puțin 8 luni. Conform informa­țiilor oficiale, contractul încheiat de către firmă cu autoritățile locale este valabil până în iunie anul viitor. La momentul respectiv, dacă bugetul local va supraviețui exceselor administrative ale primarului Constantin Sava, serviciul va putea fi preluat de către un alt operator sau va putea fi încredințat serviciului de salubrizare care urmează să fie înființat. În așteptarea acestui deznodământ, deșeurile colectate de Rosal Grup SA vor ajunge din nou în haldele de gunoi de la marginea orașului sau pe câmpurile de la marginea Bucureștilor...

6 Noiembrie 2019, 11:20 (1317 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Primăria Urziceni crede că virusul COVID-19 se transmite on-line
Strategie de Iluminat Public de 25000 de lei, via Ioan Martin
«Ăștia sunt oamenii... jegoși!»
Poliția Locală, «bau-bau» pentru populația din Slobozia și Urziceni

Comentariile cititorilor:


Urmașul lui urmașul lui Sava:
(6 Noiembrie 2019, 17:46)
Noi cu vorba, Turcu cu banii!
Gogu:
(6 Noiembrie 2019, 12:58)
Iar scrie Cismasu articole de blog nesemnate? Acum si-a mutat sediul din biroul lui Cazan? Ce legatura au citatele alea cu restul logoreei de-aici, nu stiu.