Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dispensar modern în Cartierul Strachina din Țăndărei

Dispensar modern în Cartierul Strachina din Țăndărei

În urmă cu 4 luni, autoritățile din Țăndărei au reușit să obțină fonduri pentru dotarea cu aparatură medicală necesară viitorului dispensar din Cartierul Strachina. Proiectul va atinge suma de 46 mii de euro, banii provenind de la Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale prin Grupul de Acțiune Locală. Beneficiarii acestei investiții vor fi cetățenii orașului Țăndărei.

Un nou proiect la ºăndărei
Edilii orașului Țăndărei sunt pe cale să finalizeze încă un proiect menit să contribuie la bunăstarea cetățenilor. Astfel, o clădire din Cartierul Strachina în care mulți ani a funcționat o unitate de învățământ pentru copiii orașului, de curând a primit o nouă întrebuințare. În scurt timp, clădirea va deveni dispensar pentru cetățenii Țăndăreiului. Lucrările de reabilitare a clădirii noului dispensar au început în urmă cu 4 luni. «Va fi unul dintre cele mai dotate dispensare pe care le avem aici în localitate! Pe lângă mobilierul adecvat unui astfel de spațiu, fondurile ne vor permite să achiziționăm și aparatura medicală necesară funcționării în cele mai bune condiții...» susținea la momentul respectiv Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei. În prezent, lucrările de reabilitare ale clădirii viitorului dispensar au fost finalizate, banii provenind din bugetul local. Suma alocată pentru această investiție de reabili­tare a fost de 120 mii de lei. «Au fost schimbate geamurile, ușile, a fost construită o sobă, o toaletă în interior, dispensarul fiind dotat cu gresie și faianță... Trebuie să corespundă normelor în vigoare și, bineînțeles, conform normelor impuse de Direcția de Sănătate Publică Ialomița. La acest moment, clădirea este dotată cu toate utilitățile necesare, de la apă caldă și apă rece, la electricitate!» susține Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Dispensar pe bani europeni
Noua clădire prinde contur și în scurt timp dispensarul își va deschide porțile pentru tratarea persoanelor bolnave. «Contractul de finanțare se află la Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale și, cel mai important pentru noi, a fost semnat! Vom începe în curând să pregătim documentația pentru inițierea procedurilor de achiziție...» afirmă edilul orașului. Cât despre echipamentul cu dotările necesare funcționării dispensarului, lista este una lungă. De la mobilierul din holul de așteptare până la canapele de consultații, scaune, cititor de card ori paravan de protecție și birou în cabinetul de tratament. Totodată, cabinetul de consultații va beneficia la rându-i, pe lângă cele enumerate anterior, de dulapuri și calculatoare. La capitolul medicină de familie, echipamentul va fi unul mai complex. Acesta va cuprinde termometre digitale, se­ringi, aparat pentru aerosoli, aparat de măsurare a glicemiei, defibrilator bifazic, cântar pentru nou născuți, cântar pentru adulți, aparat de măsurat tensiunea arterială cu stetoscopul și multe altele. Valoarea dotărilor dispensarului atinge suma de 46 mii de euro, banii provenind din fonduri europene.

7 Noiembrie 2019, 14:25 (550 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Hoțul care a terorizat Cartierul Strachina din Țăndărei, trimis în judecată de procurori
Peste 300 de copii din Țăndărei nu merg la școală
Anchetă internă la Poliția Țăndărei

Comentariile cititorilor:


State:
(12 Noiembrie 2019, 05:57)
Domle nu e rău, locația e proastă, acolo să mai fie vreo 200 de țigani retardați care oricum vor sparge cu pietre geamurile și vor fura tot ce poate fi întrebuințat de la noua clădire. A mai fost și in trecut dispensar unde frecau nesu toată ziua două consiliere de igienă și mai luau tensiunea la cate o țigancă supraponderală. Acuma clădirea are circa 30 mp cu două camere, un hol și anexă pentru centrală și să bagi atâția bani intr-o garsonieră mi se pare cam exagerat, spre penal chiar.
sandu taxi:
(8 Noiembrie 2019, 04:23)
Ah Doamne sa vina DNA-ul ala mai repede sa nu mai fure astia tot
Gogu de la borduri:
(7 Noiembrie 2019, 21:53)
Bai rapciunilor din primarie, faceți dispensar in sinistrati, cartier mai mare ca strachina, toți țiganii sunt in centru, pe cine tratați voi ca ei sunt toți POCAITI si nu accepta intervenție medicala. Pe ei ii tratează iehova si mentori lor. Primarito, ești o mare uituca, dar ești genetica, se explica, te doare la tocul pantofilor de Tandarei.
Tandarean:
(7 Noiembrie 2019, 15:10)
Intreb si eu pentru cine se face acedt dispensar? Cati cetateni mai sunt in cartierul Strachina? Oare marita investitia? Cred ca este doar un bluf electoral.
bratian brt:
(7 Noiembrie 2019, 14:51)
La Tandarei se asfalteaza miseleste. Nu te anunta nimeni, si te trezesti blocat in curte cu masina. Nu tu anunt pe fb pe strada, la tv, ca tampitii fac ce vor si stai blocat in curte. Strazile se puteau plomba cu bani putini daca se intervenea imediat dar cind sa faca asta ? acum se asfalteaza cu bani multi, in graba cu bani imprumutati, in viteza sa nu se observe ilegalitatile. Noi orasenii platitori de taxe asteptam sa mai vina DNA sa mai faca iar curatenie, sa i mai bage la bulau ca nu s-au invatat minte. Aceasta specie de om trebuie starpita din radacini. Asteptam DNA acolo mai avem speranta.