Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Membrii Biroului Electoral Județean Ialomița, acuzați de «fals în declarații»

Membrii Biroului Electoral Județean Ialomița, acuzați de «fals în declarații»

bonus: Prefecții s-au «îmbolnăvit» subit

Scandal public înainte de Alegerile Prezidențiale în județul Ialomița. Biroul Electoral Județean Ialomița și-a schimbat conducerea, după ce fostul președinte, judecătorul Daniela Răceanu, a demisionat din funcție. Decizia acesteia a fost luată după ce a formulat o plângere penală împotriva membrilor BEJ, pe care i-a acuzat de «fals în declarații». Dosarul se află în cercetare la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București.

3 instituții, o singură anchetă Potrivit informațiilor, fostul șef al Biroului Electoral Județean Ialomița, judecătorul Daniela Răceanu, a înaintat organelor judiciare din Slobozia o plângere penală în care a reclamat faptul că membrii BEJ Ialomița sunt suspectați de comiterea infracțiunii de «fals în declarații». Faptele ar fi fost comise în legătură cu două decizii luate în cadrul ședințelor Biroului Electoral Județean Ialomița. Respectivele decizii au legătură cu încercarea Danielei Răceanu a de a înlocui reprezentanții Partidului Puterii Umaniste din Secțiile de Votare Nr. 12 și Nr. 23 cu două grefiere ale Tribunalului Ialomița. Una dintre acestea este chiar grefiera cu care magistratul Daniela Răceanu participă la ședințele de judecată. Membrii BEJ s-au opus acestui demers invocând faptul că grefierilor, potrivit Codului Deontologic prin care le este reglementată activitatea, le este interzis să aibă apartenență politică. Partidul Puterii Umaniste este formațiunea politică controlată de Dan Voiculescu și din partea căreia candidează pentru funcția de Președinte al României Ramona Ioana Bruynseels. Mai mult, PPU nu are o filială locală în județul Ialomița. Plângerea Danielei Răceanu a ajuns la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia, fiind apoi declinată către Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. După o analiză preliminară, cauza a fost declinată pentru a doua oară, de această dată către Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București. «Tot ce vă pot spune este că există un dosar în cercetare la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București. Mai mult nici eu nu cunosc!» susține Gigi Petre, prefectul județului Ialomița. După redactarea plângerii penale și sesizarea organelor judiciare, judecătorul Daniela Răceanu a demisionat din funcția de președinte al BEJ Ialomița. În locul acesteia a fost numit judecătorul Cristian Ciprian Purice, șeful Secției Penale a Tribunalului Ialomița.

Prefecții s-au «îmbolnăvit» subit
Informațiile cu privire la scandalul penal iscat în cadrul BEJ Ialomița au fost dezvăluite în timpul video-conferinței organizată de Marcel Vela, noul ministru al Afacerilor Interne, împreună cu toți prefecții din țară. Se pare că plângerea magistratului Daniela Răceanu ar fi în realitate o încercare de boicotare a pregătirilor pentru Alegerile Prezindențiale. Toate acestea în condițiile în care prefecții din mai multe județe au refuzat să participe la videoconferință, invocând faptul că suferă de «viroză respiratorie». Cu privire la această situație, Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, a declarat: «Să știți că noi cu starea de sănătate stăm bine, nu avem probleme... În plus de asta, să știți că am beneficiat și de o testare psihologică săptămâna trecută, deci cred că suntem sănătoși din toate punctele de vedere!».

7 Noiembrie 2019, 17:20 (2488 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Carmen:
(8 Noiembrie 2019, 13:08)
Gigele draga..chiar stai bine cu sanatatea...mentala? Faptele tale demonstraza ca nu. Curand o sa fii si tu tarat prin procese penale.
Gogu de la borduri:
(7 Noiembrie 2019, 21:44)
Exact ce am spus, sistemul pune totul la punct ca sa câștige din primul tur. Nu contează Cum se voteza, conteaza cine numără și valideze voturile. O sa fie cea mai mare mascarada, si celebri Stan si BRAN de Ialomita o sa fie spectatori, ,interesați,, ca Dancila sa mai piardă odată. Ce mai contează, ei au tranșat deja trădarea, maestru de ceremonii este precurcenicul Neacsu. Ca el sa fie albit, a vândut și PSDul lui BRAN si a lui Stan, in cooperare cu ei la masa de poker. Cei mai place lui Stan pokerul.
Urmașul lui urmașul lui Sava:
(7 Noiembrie 2019, 19:49)
Ce mizerie! In țară asta chiar nu se mai poate trăi!