Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Bomba» cu miros construită în mijlocul străzii

La Gârbovi

«Bomba» cu miros construită în mijlocul străzii

Un cetățean din comuna Gârbovi a pus pe jar autorită­țile după ce a amenajat, pe strada pe care locuiește, o hazna. Totul a ieșit la iveală după ce vecinii au reclamat întreaga situație, deranjați de mirosul puternic care a învăluit întreaga stradă. În urma petiției, Garda de Mediu-Comisariatul Județean Ialomița, Prefectura Ialomița și Direcția de Sănătate Publică au efectuat mai multe controale, omul fiind amendat. Mai mult, organele de control l-au obligat ca în 45 de zile să astupe fosa. Situația este cu atât mai uluitoare cu cât, spun repre­zentanții Primăriei Gârbovi, cetățeanul a vrut să intre cu haznaua în legalitate solicitând pentru ea autorizație de construire!

Un caz uluitor Liniștea unei străzi din comuna Gârbovi a fost spulbe­rată de un localnic care a construit pe domeniul public o hazna. Deranjați de mirosul greu care venea din zona fosei, oamenii au făcut reclamații peste reclamații. Cazul a intrat în atenția mai multor instituții publice care au făcut verificări amănunțite. Astfel, haznaua amenajată în mijlocul străzii din Gârbovi a fost controlată de Prefectura Ialomița, Direcția de Sănătate Publică Ialomița și Garda de Mediu-Comisariatul Județean Ialomița, în urma verificărilor omul fiind sancționat contravențional. «Nu știm cum a reușit să-și facă această fosă pe stradă... Noi n-am văzut-o toată vara, din cauza ierbii care o acoperea. Nu este normal ceea ce a făcut!» susține Viorel Lupă, viceprimarul comunei Gârbovi. Reprezentantul administrației locale susține că printre zecile de hârtii descoperite la Primărie, în urma controalelor efectuate de autoritățile județene, s-a descoperit și o solicitare venită din partea cetățeanului cu privire la obținerea unei autorizații de construire pentru respectiva hazna. «El ne-a cerut și autori­zație de construire pentru ea, dar vă dați seama că nu se putea aproba așa ceva!» mai spune viceprimarul Viorel Lupă. Pe lângă sancțiunea contra­vențională pe care a primit-o, bărbatul a fost obligat ca în termen de 45 de zile să astupe fosa septică.

Val de reclamații la DSP Mirosurile grele învăluie străzile din mai multe localități rurale ialomițene. Inspectorii Direcției de Sănătate Publică susțin faptul că, în prezent, au în lucru peste 100 de sesizări ve­nite din partea cetățenilor revoltați că vecinii lor își cresc ires­ponsabil animalele, provocând mirosuri greu de suportat. În urma verificărilor pe care le-au făcut, oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița au descoperit faptul că toate aceste situații sunt generate de «neres­pectarea normelor de igienă privind amplasarea și exploatarea adăposturilor pentru animale, depo­zitări temporare de deșeuri zootehnice, în apropierea locuințelor». În baza sesizărilor, au fost aplicate 10 sancțiuni contravenționale, în valoare de 16 mii de lei și 4 avertismente scrise. Verificările vor continua și în perioada următoare, susțin inspectorii Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

8 Noiembrie 2019, 09:50 (1027 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Un cetățean:
(8 Noiembrie 2019, 14:26)
Dsp nu se ocupa de animalele crescute in slobozia prin curti si pe domeniul public,clar se va implica la sate.
Pont (A) :
(8 Noiembrie 2019, 13:50)
Veniti si la milosesti sa vedeti ferme de animale ridicate in intravilan sau vaci care sunt legate la pascut in mijlocul satului...