Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Ialomița: Prezența la vot, sub media națională

Alegeri Prezidențiale 2019

Ialomița: Prezența la vot, sub media națională

Ialomița, printre județele cu cea mai scăzută prezență la vot

Primul tur al Alegerilor Prezidențiale de duminică, 10 noiembrie 2019, se desfășoară în Ialomița fără incidente. Urnele au fost deschise în toate cele 220 de secții de votare, cei 229640 de ialomițeni cu drept de vot fiind așteptați să-și exercite dreptul constituțional de a vota. Potrivit informațiilor parțiale oferite de Biroul Electoral Central, la orele 11,00 în Ialomița se înregistra o prezență la vot de aproape 12%, puțin sub media națională. Să reamintim că la Alegerile Prezidențiale din 2009, pentru primul tur la nivelul județului Ialomița s-a înregistrat o prezență la vot de 53,45% (media pe țară-53,52%). De asemenea, tot din punct de vedere statistic, în primul tur al Alegerile Prezidențiale din 2014, în Ialomița se înregistra o prezență la vot de 47,75%, cu aproape 5 procente sub media națională (52,31%).

UPDATE Conform informațiilor publicate de Biroul Electoral Central, la ora 14,00, în județul Ialomița s-au prezentat la urne 20,18% dintre cetățenii cu drept de vot. Exprimat în cifre, acest procent evidențiază faptul că peste 46000 de ialomițeni au votat.

UPDATE Vânzătoarea unui magazin din comuna Munteni Buzău a fost amendată cu 1500 de lei de polițiști pentru că vindea băuturi alcoolice alegătorilor. Magazinul în care femeia lucrează se află în apropierea unei secții de votare din localitate.

UPDATE La orele 16,00, conform estimărilor făcute de Biroul Electoral Central, în Ialomița s-au prezentat la urne 29,05% dintre cetățenii cu drept de vot. Urnele se vor închide la orele 21,00.

UPDATE Cinci alegători au fost audiați de polițiști, în urma unei sesizări potrivit căreia o persoană ar fi încercat să-i influențeze pentru a vota un anumit candidat înscris în cursa pentru Alegerile Prezidențiale. În urma verificărilor, faptele reclamate nu s-au confirmat.

UPDATE Biroul Electoral Central arată că, la orele 19,00, 39,75% dintre ialomițenii cu drept la vot s-au prezentat la urne.

UPDATE Ialomița încheie primul tur al Alegerilor Prezidențiale pe ultimele locuri la nivel național în ceea ce privește prezența la vot. Conform Biroului Electoral Central, la ora 21,00, Ialomița avea o prezență de 41,76%. Cea mai mică prezență a fost constatată la Secția Nr. 88 din Țăndărei, unde doar 8,58% dintre alegători s-au prezentat la urne. În schimb, Secția Nr. 152 din Răsimnicea a înregistrat cea mai mare prezență de vot la nivelul județului Ialomița. 72,90% din cei peste 200 de alegători din localitate și-au exercitat dreptul la vot.

UPDATE La finalizarea procesului de votare, Ialomița a fost printre județele codașe în ceea ce privește prezența la vot. Astfel, dintre cei 229640 de ialomițeni cu drept de vot, propriu-zis la urne s-au prezentat doar 95916 de persoane. Procentual, aceasta înseamnă 41,76%, cu aproape 6 procente sub media prezenței de vot înregistrată la nivel național (47,66%). Revenind, prezență la vot peste media națională s-a înregistrat la Albești, Buești, Colelia, Cosâmbești, Drăgoești, Maia, Moldoveni, Rădulești și Vlădeni.

10 Noiembrie 2019, 11:10 (3005 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
PSD a pierdut controlul asupra Ialomiței
Ialomița a votat: Diferență de puțin peste 500 de voturi între Dăncilă (PSD) și Iohannis (PNL)
Ialomița: Misiuni pentru siguranța desfășurării Alegerilor Prezidențiale

Comentariile cititorilor:


Petre:
(11 Noiembrie 2019, 06:48)
Cu ce a gresit vanzatoarea din Mt Buzau? Sa o poata vota pe veorica trebuiau sa fie beti morti...
Bubu:
(10 Noiembrie 2019, 20:29)
Eh “STS “ factica de vot restul pentr u. Fraieiri Va meritati soarta !!!! Muriti prostilor
Desteapta-te romane!:
(10 Noiembrie 2019, 11:57)
Desteapta-te romane/ din somnul cel de moarte/ in care te-adormira/ cu zahar si ulei..