Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Proiecte de peste 40 mii de euro

Se întâmplă la Sărățeni

Proiecte de peste 40 mii de euro

Autoritățile locale din comuna Sărățeni sunt pe cale de a im­plementa două proiecte menite să contribuie la siguranța cetățe­nilor: sistem vi­deo de supra­ve­ghere și iluminat public, pro­iecte în valoare de peste 40 mii de euro.

50 camere video la Sărățeni Eugen Tocileanu, primarul co­munei Sărățeni, urmează să implementeze un nou proiect. Acesta dorește să instaleze în întreaga co­mună 50 camere video de supra­ve­ghere. «Acum lucrăm la un proiect pe GAL, respectiv montarea ca­me­relor de supraveghere video... Ca­merele vor fi amplasate în toată lo­calitatea, în special în centrul comu­nei, în zona Școlii, a Căminului Cultural, intrările și ieșirile din lo­calitate. Concret, vom avea în vedere cele mai vulnerabile puncte ale comunei. Împreună cu oamenii legii am realizat un plan cu zonele în care urmează să amplasăm came­rele de supraveghere, respectiv punctele vulnerabile din Sărățeni. La acest moment suntem în faza de proiectare, avizare și obținerea acordurilor în vederea implementării acestui proiect!» susține Eugen Tocileanu, primarul comunei Sărățeni. Proiectul presupune mon­tarea a aproximativ 50 camere de supraveghere video. Proiectul este finanțat prin Asociația Grupul de Acțiune Locală Ialomița, valoarea totală a acestuia atingând suma de 40 mii de euro.

Proiecte noi la Sărățeni Aflat în punctul de a finaliza încă două proiecte, printre care asfal­tarea Drumului Comunal 43, în va­loare de 300 mii de lei, edilul comunei a început implementarea unui nou proiect. «Acum lucrăm la un nou proiect pe care l-am început săptă­mâna trecută, respectiv iluminatul pu­blic... La acest moment suntem în faza de căutare a sursei de finan­țare, cel mai probabil vom solicita ajutorul celor de la Aso­ciația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița. Sperăm să depunem pro­iectul până la finalul acestui an!» conchide primarul comunei Sără­țeni, Eugen Tocileanu. Proiectul «iluminat public» se află la acest moment în faza de studiu de feza­bilitate. Acesta va cuprinde mon­tarea a 400 corpuri de iluminat stra­dal tip LED, corpurile urmând a lu­mina întreaga comună.

10 Noiembrie 2019, 10:40 (461 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Proiecte demne de o comună europeană
Proiecte edilitare de 4 milioane de euro în comuna Sărățeni
Alegeri de unul singur

Comentariile cititorilor:


TI:
(11 Noiembrie 2019, 09:16)
Foarte bine
Orice  investie facuta  in  localitate este  de  bun  agur si  se  adauga  la  celelalte.
Succes  in  continuare
Ce Mă:
(11 Noiembrie 2019, 07:46)
Becuri și supraveghere video,de ce?
Să nu călcăm în gropi și dacă ne rupem oasele prim gropi ,barem să se vadă.
Mitu:
(11 Noiembrie 2019, 06:53)
Mă Eugene,noi am mers noaptea prin comuna pe care o administrezi.Era mai corect sa iluminezi strazile si apoi sa le monitorizezi ca veti filma doar tonuri de gri si multe umbre noaptea,cand actioneaza rautatile...Tu intai cumperi saua si dupa ce te obisnuiesti,te hotaresri ca e bun si-un cal!