Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Ialomița a votat: Diferență de puțin peste 500 de voturi între Dăncilă (PSD) și Iohannis (PNL)

Ialomița a votat: Diferență de puțin peste 500 de voturi între Dăncilă (PSD) și Iohannis (PNL)

bonus: După 30 de ani, alegătorii au «învins» la urne PSD Ialomița

Oficial, potrivit datelor Biroului Electoral Județean, Ialomița a înregistrat 95955 de alegători care s-au prezentat la urne în primul tur al Alegerilor Prezidențiale de duminică, 10 noiembrie 2019. Raportat la numărul total al alegătorilor, conform listei electorale permanente de 229640, aceasta înseamnă un procent de 41,78% (sub media națională în ceea ce privește prezența la vot cu mai bine de 5%). Revenind, în Ialomița, Vasilica Viorica Dăncilă (PSD) a obținut fix 30773 voturi, adică 32,71%. Klaus Werner Iohannis (PNL) a primit votul a 30225 de ialomițeni, însemnând 32,13%. Semnificativ, Ilie Dan Barna (USR PLUS) a fost votat de 10455 de persoane (11,11%), în timp ce Theodor Paleologu (PMP) a obținut doar 4,22% din opțiunile votanților (3974 voturi). Ar fi de remarcat procentul obținut de Mircea Diaconu (susținut de Pro România și ALDE), acesta cuantificând 11034 voturi (11,73%) și clasându-se pe poziția a treia în ierarhie. De asemenea, să contabilizăm voturile obținute de Ramona Ioana Bruynseels, respectiv 2865 voturi-3,05%, și pe cele ale lui Alexandru Cumpănașu, adică 1964 voturi-2,09%.

later edit
După 30 de ani, alegătorii au «învins» la urne PSD Ialomița
Primul tur al Alegerilor Prezidențiale s-a încheiat. Deși ialomițenii încă votează «emoțional» personaje meteorice de pe scena politică, tendința de repolarizare la vot a ialomițenilor este evidentă...
Statisticile înainte de toate Oficial, potrivit datelor Biroului Electoral Județean, Ialomița a înregistrat 95955 de alegători care s-au prezentat la urne în primul tur al Alegerilor Prezidențiale de duminică, 10 noiembrie 2019. Raportat la numărul total al alegătorilor, conform listei electorale permanente de 229640, aceasta înseamnă un procent de 41,78% (sub media națională în ceea ce privește prezența la vot cu mai bine de 5%). Să reamintim că la Alegerile Prezidențiale din 2009, pentru primul tur la nivelul județului Ialomița s-a înregistrat o prezență la vot de 53,45% (media pe țară-53,52%). De asemenea, tot din punct de vedere statistic, în primul tur al Alegerilor Prezidențiale din 2014, în Ialomița se înregistra o prezență la vot de 47,75%, cu aproape 6 procente mai mult decât acum, în 2019, și cu aproape 5 procente sub media națională de la acel moment (52,31%). Revenind, în Ialomița, Vasilica Viorica Dăncilă (PSD) a obținut fix 30773 voturi, adică 32,71%. Klaus Werner Iohannis (PNL) a primit votul a 30225 de ialomițeni, însemnând 32,13%. Semnificativ, Ilie Dan Barna (USR PLUS) a fost votat de 10455 de persoane (11,11%), în timp ce Theodor Paleologu (PMP) a obținut doar 4,22% din opțiunile votanților (3974 voturi). Ar fi de remarcat procentul obținut de Mircea Diaconu (susținut de Pro România și ALDE), acesta cuantificând 11034 voturi (11,73%) și clasându-se pe poziția a treia în ierarhie. De asemenea, să contabilizăm voturile obținute de Ramona Ioana Bruynseels, respectiv 2865 voturi-3,05%, și pe cele ale lui Alexandru Cumpănașu, adică 1964 voturi-2,09%.
PSD, cădere liberă Deși prematură, analiza procentelor rea­lizate de fiecare dintre candidați la nivelul localităților județului poate oferi concluzii surprinzătoare. Slobozia, fief administrativ râvnit de fiecare partid politic în parte, a oferit lui Iohannis 6006 voturi, respectiv 28,9% din voturile alegătorilor. Tot pentru Iohannis a votat și Urziceni, cu 1983 de voturi, respectiv 32% din voturi. Fetești în schimb rămâne sub controlul PSD, cu 3706 voturi, respectiv 34% din opțiunile de vot ale alegătorilor. Marea surpriză o produce Țăndărei, care deși are o prezență la vot extrem de redusă (26,4%), a oferit lui Iohannis 962 de voturi, respectiv 32,3% din voturile alegătorilor. La fel și Amara, fief PSD timp de 16 ani, oferă o surpriză, 875 dintre alegători alegându-l pe actualul președinte Iohannis (32,2%). Restul orașelor nu mai sunt importante, dat fiind numărul mic de voturi, însă consemnăm faptul că la Căzănești a câștigat Viorica Dăcilă cu 37,5% din voturi, iar la Fierbinți-Târg Iohannis cu 37,2% din voturi. Și în cazul comunităților rurale din Ialomița trendul descendent pentru PSD se păstrează. Remarcabil este declinul înregistrat la nivelul unor localități unde, prin tradiție, PSD obținea procente covârșitoare: Movila (34,6%), Stelnica (40,8%), Valea Măcrișului (43,5%), Bărbulești (49,2%), Miloșești (33,4%), șamd. Rămân însă și fiefuri PSD, și ele în scădere de formă, care își conservă electoratul: Buești (74,1%), Colelia (70,1%), Rădulești (62,4%), Traian (52,2%), Scânteia (52%), Valea Ciorii (56,6%), Moldoveni (50,4%). Unul peste altul, rezultatele votului permit concluzia că electoratul ialomițean își schimbă, după 30 de ani, opțiunile de vot, iar cele 500 de voturi care reprezintă diferența dintre PSD și PNL nu sunt rodul întâmplării...
Surpriza de la Maia Remarcabil în context este rezultatul înregistrat la Maia. Acolo, candidatul susținut de Pro România, Mircea Diaconu, a obținut 242 de voturi, respectiv 35% din voturile electoratului care s-a prezentat la urne. Atribuim această reușită primarului din localitate, Marian Zamfir. El devine dovada vie că cel puțin un edil din cei «prelucrați» de Marian Neacșu în Vestul județului înaintea alegerilor a crezut în șaradele politice ale acestuia și a demonstrat că poate mobiliza electoratul împotriva oricărei logici electorale.

11 Noiembrie 2019, 08:30 (2688 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
PSD a pierdut controlul asupra Ialomiței
Ialomița: Prezența la vot, sub media națională
Ialomița: Misiuni pentru siguranța desfășurării Alegerilor Prezidențiale

Comentariile cititorilor:


@Om:
(12 Noiembrie 2019, 14:12)
Macar atat se stie in fiecare partid, cine a venit, unde a mai plecat, la ce partide s-a afiliat. Vorbim de oameni in functii cu greutate in stat, nu de femeia de serviciu din primarie sau scoala.Nu cred ca pnl-ul e un partid atat de marunt(vezi alde, pro-romania etc) incat sa inghita orice muratura pe post de membru valoros si cu credibilitate. Deci pe aia 'nui' pui la socoteala..
Om:
(12 Noiembrie 2019, 13:04)
@Ion ce te faci bre cu ciumatii care au schimbat barca, de la rosu la galben. Vezi ca sunt cu ghiotora sobolani de primari si alte slugi dintre bugetari care au fugit si fug dintr-o parte in alta, pe aia nui pui la sociteala ?
@Ion:
(12 Noiembrie 2019, 11:41)
Esti amuzant rau, Ioane: psd-ul e in opozitie? Simbolic, caci 99% din sefii si sefuletii rosii din aparatul birocratic al tarii, format din sute de mii de indivizi, sunt in posturi. S-au inlaturat doar 27 de ministri si vreo 50 de secretari de stat in cateva zile. Raul facut de psd nu poate fi reparat nici in cativa ani, daramite in trei zile. In acesti cativa ani vei manca gaura de la covrigii psd-ului care a indatorat tara cu 30 miliarde de euro in doar trei ani.
Ion:
(11 Noiembrie 2019, 22:03)
GOGULE ,aici e vorba de presedinte nu de ciuma rosie, aia sant in opozitie acum la putere este PNL sant curios cati covrigi osa mananci peste 2 ,3 ani .
GOGU:
(11 Noiembrie 2019, 20:37)
Suntem tampiti, cum dracu  sa-i mai votezi pe astia dupa ce au amanetat viitorul orasului si al copiilor nostri ingropandu-ne in datorii pe zeci de ani...fara niciun folos, apa potabila nu avem , avem in schimb o groapa in centru care nu foloseste la nimic. Desteptati-va oameni buni, votati orice numai ciuma rosie -NU!!!  Spuneti o singura realizare a parvenitilor astora care si-au angajat amantele si neamurile in functii bine platite in timp ce judetul s-a scufundat incet si sigur. 
Curiosul:
(11 Noiembrie 2019, 20:26)
Ne spune si noua Consiliul Judetea Ialomita ce contracte a derulat in perioada 2011 - 2014 cu firma lui Dan Barna cand acesta era secretar de stat în Ministerul Fondurilor Europene (chiar daca in firma era interpusa sora lui Popa Gabriela) ? 
Hai va rugam frumos ca vrem sa stim si noi ierarhia lichelelor in statul Roman  ;)
Rica:
(11 Noiembrie 2019, 20:23)
Desteptilor Romania a fost distrusa incepand cu anul 1996 odata cu venirea la putere a PNL -PNTCD = Conventia democrata ! Niciodata PNL nu are sa faca ceva bun pentru clasa medievsi saraca ! Pnl si masoneria au adus numai saracia populatiei, guvernele pnl au impuscat taranii in 1907 au inabusit in sange grevele muncitorilor din 1933 si mai sunt......un part de la un mort o sa vedeti dat de la pnl si masonerie, nimic Votati cu cine vreti dar ....... sa nu va blestemati soarta.
Cetatean:
(11 Noiembrie 2019, 19:30)
Daca nu era PSD, nu știam niciodată câți proști are Romania!
nicu:
(11 Noiembrie 2019, 18:00)
Psd din ialomita moare ultimul. "Ie" multi care mulge "tâta" partidului.
Traiasca partidul! Uraaaaaa!!
Scarlett Ohara:
(11 Noiembrie 2019, 16:04)
,,Si maine e o zi'' a luat mai mult decat Barna.La urmatorul tur, la noi in judet castiga Dancila detasat.Vai de noi!
Jalomita rosie:
(11 Noiembrie 2019, 11:51)
Pana si Vasluiul a depasit conditia de judet rosu. Ialomita ramane lipita(politic) de Teleorman..
@Worker:
(11 Noiembrie 2019, 11:12)
Sunt si oameni fericiti in Ialomita!Nu se stie ce rezultate vor fi in turul 2, nu vezi cata prostime a votat-o pe Dancila..
Worker:
(11 Noiembrie 2019, 09:42)
Si de data asta, ialomitenii au mers pe mana comunistilor.Ne meritam soarta, mai nene! Oricum in turul 2 si-o ia in freza dancila!