Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația din Ciulnița amenință cu evacuarea o familie cu trei copii

Administrația din Ciulnița amenință cu evacuarea o familie cu trei copii

O familie cu 3 copii din satul Ivănești al comunei Ciulnița este amenințată de oficialii Primăriei cu evacuarea. Familia trăiește într-o casă în satul Ivănești, ocupată cu permisiunea autorităților locale în urmă cu 6 ani... Vice­primarul comunei, Ionuț Belu, susține că Vasilică Buturugă, tatăl celor 3 copii, nu se integrează în comunitate...

Povestea lui Vasilică
În data de 17 octombrie 2019, Vasilică Buturugă din satul Ivănești al comunei Ciulnița a fost înștiințat de către autori­tățile locale ca «în termen de 30 de zile de la primirea prezentei să evacuați clădirea în care locuiți, deoarece această clădire, proprietatea UAT Ciulnița, va fi supusă unor lucrări de reabilitare». Casa în care locuiește Vasilică Buturugă este o dărăpănătură, în spatele școlii, în care tră­iește de 6 ani împreună cu familia. Speriat că va rămâne în stradă cu 3 copii în prag de iarnă, Vasilică Buturugă bate din ușă-n ușă până atrage atenția cuiva și ajunge pe rețelele de socializare. «M-au amenințat sa plec! Nu știu ce să fac și încotro să o iau... Abia m-am angajat, și eu și nevasta. Unde să plecăm acum, în prag de iarnă?». Decizia autorităților de a-l evacua pe Vasilică Buturugă survine pe fondul nu­meroaselor sesizări venite de la vecini. Potrivit acestora, Vasilică Buturugă și familia lui i-au lăsat ba fără găini, ba fără obiectele de pe lângă casă... Iar când nu ar fi fost furați, Vasilică i-ar fi speriat cu scandalurile în miez de noapte.

Autoritățile nu au nici mamă, nici tată
Pentru autorități, Vasilică Buturugă este un cetățean de mâna a doua. Abonat ani de zile la «416», trăind și el și copiii din mila edililor locali, el nu are dreptul nici la clemență, nici la înțelegere și nici nu este protejat de legislația în vigoare. Cel puțin nu în ochii edililor locali... Aceștia sus­țin că i-au trimis somația de evacuare pen­tru a-l speria și că aceasta este o procedură standard pentru «de-ăștia ca el». În plus, Ionuț Belu, viceprimarul co­mu­nei Ciulnița,  susține că Vasilică Buturugă nu se poate integra în comunitate: «I se pun în vedere toate lucrurile astea pentru că face în permanență probleme. Jumătate din sat se plânge de atitudinea lui și de ce face el acolo! E monitorizat pentru „furt“...». Altfel spus, legitimate de sesizările verbale ale vecinilor, autoritățile au decis să încalce printr-un act oficial prevederile articolul 896 din Codul de Procedură Civilă care precizează clar că evacuările din locu­ințele sociale nu se pot face în perioada noiembrie-martie. Punct!

Primăria Ciulnița revine asupra deciziei Ulterior sesizării publice a abuzului împotriva lui Vasilică Buturugă, autoritățile din Ciulnița au hotărât să revină asupra deciziei. Procedura ilegală de evacuarea fost sistată, iar acesta va fi sprijinit să obțină, oficial, prin votul Consiliului local, dreptul de a locui în casa oferită de autorități în urmă cu 6 ani. Evident, toate acestea sunt, deocamdată, doar promisiuni. Dar e un bun început de normalitate administrativă.

12 Noiembrie 2019, 11:50 (1087 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


cetatean turmentat:
(15 Noiembrie 2019, 15:22)
Bravoo! Multumesc pe aceasta cale autoritatilor locale dar mai ales redactiei acestui ziar pentru ajutorul dat lui Vasilica. Acum stimabilul Vasilica poate sa bea linistit pina la primavara, sa fure gainile din tot satul ca nu apucase saracul sa fure decit jumatate. Poate ne comunicati si noua unde s-a angajat el si nevasta-sa dar mai ales cit stau angajati. Si inca ceva voi astia milosi de ce nu-i luati acasa la voi? 
Nedumerit:
(14 Noiembrie 2019, 19:23)
Ce este UAT ? Ar fi cazul, pentru informarea cititorilor sa nu mai folositi astfel de prescurtari. Poate informati corect ce este acest acronim.
cineva:
(13 Noiembrie 2019, 14:04)
in urma cu 6 ani, cand familia domnului Vasilica a primit permisiunea de a locui in acel imobil, proprietate a UAT Ciulnita,  cladirea nu era o darapanatura. A ajuns asa , deoarece cei ce locuiesc acolo nu au intretinut ceeace au primit gratis. Cat despre munca,  le este atat de draga precum magarului fuga. cred ca cel mai bine ar fi  sa ,, le punem undita in mana sa ii invatam sa pescuiasca , nu sa le punem de fiecare data pestele in traista". 
vai de noi:
(13 Noiembrie 2019, 08:39)
Ca acest Vasilica sunt destui in satele din comuna Ciulnita. Nu le mai plingeti de mila unor indivizi ca asta care -si bate joc de o comunitate furindu-le agoniseala. Prin sate au ramas batrinii nostri, lipsiti  de aparare in fata unor jigodii ca asta. Autoritatile sa-si faca treaba cu astfel de indivizi (ca au sau nu copii ). Si ceilalti locuitori au copii si sunt obligati sa suporte ce le fac astia.
Cineva:
(13 Noiembrie 2019, 07:10)
In art.896 din codul de procedura civila evacuarea nu se poate face de la 1 decembrie 31 martie,deci pot fi evacuați fiindcă somatia am văzut pe fb. ca este emisă pe 17 oct. Citiți legea nu dati bălării în ziar
Cineva: