Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Luminița Barcari a revenit în fruntea Învățământului ialomițean

Decizie a Ministerului Educației

Luminița Barcari a revenit în fruntea Învățământului ialomițean

Încep schimbările în instituțiile publice din județul Ialomița. Luni, 11 noiembrie 2019, la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a fost numit un nou inspector ge­neral. Este vorba despre Luminița Barcari, susținută de PNL Ialomița pentru a ocupa această funcție. Numirea Luminiței Barcari s-a făcut prin Ordin semnat de actualul mi­nistru al Educației, Monica Anisie, pentru o perioadă de 6 luni.

Schimbări în fruntea IȘJ Ialomița
Noul ministru al Educației, Monica Anisie, a decis să facă schimbări în ceea ce privește conducerea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Astfel, în ziua de luni, 11 noiembrie 2019, aceasta a emis un Ordin prin care a decis înce­ta­rea din funcția de inspector școlar gene­ral a Simonei Tonț. Ulterior, Monica Anisie a emis un nou Ordin prin care a numit-o în fruntea Inspec­toratului Școlar Județean Ialomița, pe Luminița Barcari. În ultimii 2 ani, Luminița Barcari a fost revocată din această funcție și a revenit de 3 ori. Aceasta a purtat un adevărat război în instanță împotriva deciziei Ministerului Educației de a o înlocui de la șefia Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Scandalul a fost provocat de fostul ministru al Educației, Liviu Pop, care, în vara anului 2017, a emis un Ordin prin care a demis din funcție toți inspec­torii generali considerați incomozi. După ce a atacat acest Ordin în instanță, Luminița Barcari a revenit în funcție, însă în primăvara anului 2018 a fost din nou demisă, printr-un alt Ordin emis de fostul ministru, Valentin Popa. A urmat apoi o nouă revenire și o altă demitere, în baza unor calificative controversate stabilite ca urmare a analizei făcută de Ministerul Educației privind activitatea Luminiței Barcari în anul școlar 2017-2018. În prezent, aceasta mai are pe rolul Curții de Apel București și pe cel al Înaltei Curți de Casație și Justiție două acțiuni civile îndreptate împotriva Ministerului Educației. Cele două acțiuni vizează desființarea definitivă a documentelor în baza cărora a fost înlăturată de la conducerea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița de foștii miniștri Liviu Pop și Valentin Popa. Reamintim că Luminița Barcari a obținut funcția în baza unui concurs desfășurat în 2015, mandatul său expirând de drept în pri­măvara acestui an.

12 Noiembrie 2019, 13:40 (6143 vizualizări - 25 comentarii)

Citiți și:
Luminița Barcari, nominalizată pentru o funcție de secretar de stat în Ministerul Educației
Învățământ cu demisiile pe masă
Ministerul Educației a repus-o în funcție pe Luminița Barcari
Luminița Barcari revine în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița
Luminița Barcari se poate întoarce în fruntea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița!

Comentariile cititorilor:


@Dilema:
(16 Noiembrie 2019, 13:21)
S-a judecat dar psd n-a catadicsit sa tina cont de sentinta.
Dilema:
(15 Noiembrie 2019, 19:06)
Domnilor, care mai aveți memorie bună! Câți ani sunt de la “concurs”? Mai are? Se scad ieșirile? Cine mai ține socoteala doamnei? Concurs, concurs! Dar până când mai are să se judece?!?
@Scartz partzz:
(14 Noiembrie 2019, 13:05)
Cum sa fie numita politic daca a castigat uin concurs in timpul mandatului(si spre disperarea) psd? Decizia justitiei  e, totusi, mai tare decat numirile partidului scartz partzz(vezi si 'aripa'Jilava a partidului..).
Un simplu cetatean:
(14 Noiembrie 2019, 08:19)
Asta nu a facut nimic pentru invatamantul Ialomitean cat a fost la butoane si nici nu va face nimic de acum incolo. Timpul trece leafa merge,nu munciti voi cat putem noi sa dormim.
Ha ha ha:
(14 Noiembrie 2019, 08:17)
Nu va mai faceți iluzii... steluțele strălucesc mai mult decât luminițele...
Scartz partzz :
(14 Noiembrie 2019, 07:03)
Daniela,cum va lasa Luminita politica "la usa" daca este numita chiar politic? Hai ca esti tare! Predai cumva? Esti profesoara?Esti prea credulă!
@cetatean:
(13 Noiembrie 2019, 10:04)
E vorba despre o decizie a instantei. Psd-istii nu tin cont de justitie decat daca le este favorabila si nici de concursuri(cum prevede legea) ci doar de numire pe posturi. Asa ca injuratura ta sa mearga la ei.
cetatean:
(13 Noiembrie 2019, 08:21)
Pai ce face PNL-ul ? ei sunt corecti ? BARONI  de  PNL..........fir -ati ai dracu toti cu politica voastra....vai de tarisoara noastra si de noi ?!
Daniela:
(13 Noiembrie 2019, 08:17)
Felicitari,Luminita!Poti dovedi ca toate injuriile aduse nu sunt fondate. Esti foarte competenta.Stiu ca in momentul intrarii in ISJ politica o vei lasa la intrare si vei trata corect,indiferent de "nuanta" politica,pe toti colegii.BAFTA!!!
Ornamente politice:
(13 Noiembrie 2019, 06:51)
E deja penibila situatia din tara.Dezbraca-te ca vreau sa te... imbraca-te ca au plecat ai nostri.Cum naiba sa ai un program de management al institutiei si al sarcinilor de serviciu?Demareaza un director ceva,o lucrare,un proiect,il finalizeaza al 3lea dupa el!
meditații :
(12 Noiembrie 2019, 21:13)
când se pune "bățul" pe acei profesori care predau la ore cu lehamite pentru a-i obliga pe bieții elevi să facă pregătire la ei? ca bonus, îi și favorizează la lucrări/ teze prin furnizarea subiectelor. Halal învățământ în democrație
Apolitic:
(12 Noiembrie 2019, 20:35)
Respect dna inspector general Simona Tont. Felicitari dna Barcari. Era de asteptat...
Vin ai nostri:
(12 Noiembrie 2019, 20:02)
Lipitorii de afișe își așteaptă funcțiile promise. Se face rocada. Se pregătesc bărcile, se țuguie buzele, se lustruiesc solzii, se lichefiază coloanele vertebrale... circ..
Carmen:
(12 Noiembrie 2019, 19:55)
Fripturista e plină de ridicol. A bătut străzile în campanie până și-a tocit pingelele... normal că revine. Dar noi suntem corecți, noi nu facem numiri politice, noi... pe draque..
ADRIANA:
(12 Noiembrie 2019, 19:35)
Madame! Ai depășit orice limită a decenței, demnității umane și a bunului simț! Succes și ține-o tot așa! Mai poți?! Șocul ar fi existat dacă nu reveneai! Așa, e normalitate!