Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

PSD a pierdut controlul asupra Ialomiței

Umilință politică

PSD a pierdut controlul asupra Ialomiței

Cele puțin peste 500 de voturi în favoarea Vioricăi Dăncilă (PSD) contra candidatului PNL Klaus Iohannis reprezintă pentru social-democrați o victorie. Mică, dar e o victorie... În context însă, dorința de schimbare evidentă chiar și a ialomi­țenilor reflectă o normalite și înscri­erea în trendul na­țional. Indiferent de consecințele votului, ialomițenii demonstrează totuși că au așteptări. După 30 de ani, obsesivul roșu la nivel local se rezumă la o dife­rență de doar puțin peste 500 de voturi...

«Victoria» PSD Ialomița Procentul obținut de PSD Ialomița (32,71%) la primul tur al Alegerilor Prezidențiale de duminică, 10 noiembrie 2019, este sub ținta electorală trâmbițată de președintele PSD Ialomița, Marian Pavel. Diferența dintre procentul avansat la toate întâlnirile chiar de domnia sa (35%) și realitate este, într-adevăr, prea mică pentru a clătina funcția pe care o ocupă con­junctural la nivelul organizației județene. În plus, rezultatele ob­ți­nute de PSD în Ialomița sunt cu mult peste media națională a Vioricăi Dăncilă, permițându-i astfel senatorului Pavel să clameze victoria în ședințele Comitetului Executiv de la Centru... Revenind, nu pierderea poziției de președinte de partid este problema care îl îngrijorează acum pe Marian Pavel. Controlul Organizației PSD Ialomița reprezintă principala preocupare a senatorului Marian Pavel. Căci, fără acest control, chiar funcția sa remunerată, cea de parlamentar, este în pericol. Și, în acest caz, Marian Pavel, «soldat disciplinat al partidului», cum îi plăcea să se autointituleze la mo­mentul când ambițiile sale politice își doreau depășirea sferei de influență a Primăriei Gheorghe Lazăr, poate fi răpus pe câmpul de luptă...

Ialomița «roșie», fără control În condițiile unui trend descrescător evident, Organizația PSD Ialomița pare necontrolată de «cârmaciul» Marian Pavel. Pro­misiunile neonorate din ultima pe­rioadă ale lui «Marian al nostru» au erodat încrederea unor primari și filiale care, firesc, aveau interese numeroase. Harta interactivă a votului în primul tur al Alegerilor Prezidențiale în Ialomița nu mai izbește prin roșul intens, albastrul fiind prezent în jumătate de județ. Mai mult, există chiar o localitate, Maia, colorată în galbenul lui Mircea Diaconu, semn al implicării directe a lui Marian Neacșu în procesul de votare... De asemenea, lipsa de implicare a unor primari PSD în lupta electorală pentru câștigarea Cotroceniului confirmă teoria potrivit căreia Viorica Dăncilă nu a fost agreată de toți liderii social-democrați din comunitățile ialomițene. Marian Pavel încă nu a înțeles că forța pe care el o afișează în ședințele de la Centru ale PSD vine din teritoriu, funcția sa de președinte al PSD Ialomița fiind mai mult decât efemeră.

Disoluția PSD Ialomița vine din interior Pe de altă parte, lipsa de implicare a primarilor PSD ar putea fi citită și într-o altă notă. Cei mai mulți dintre liderii social-democrați în funcție sunt primari vechi, cu cel puțin 3 mandate în spate. Erodarea acestora în aceste poziții este normală în condițiile în care bazinul tradițional de votanți PSD în Ialomița s-a «stins» fiziologic... Mai mult, primenirea «liniei» li­derilor social-democrați din loca­litățile ialomițene a rămas la sta­diul de intenție încă de pe vremea președintelui Ciupercă. Liderul social-democrat următor, Marian Neacșu sau actualul președinte al PSD Ialomița, Marian Pavel nu au făcut decât să continue ceea ce s-a «moștenit» la nivelul Organizației. Și din acest motiv, rezultatele votului la primul tur al Alegerilor Prezidențiale păreau previzibile, cu atât mai mult cu cât candidatul Viorica Dăncilă nu reprezenta «locomotiva» așteptată de activul social-democrat.

Liberalii, alături de pluseriști Potrivit rezultatelor oficiale, mai mulți lideri social-democrați au pierdut pulsul propriului electorat în Ialomița. Liberalii, probabil, vor beneficia de «lipsa de control» a acestora pentru a-și întări pozițiile. Beneficiindu-se și de valul de simpatie electorală de care beneficiază conjunctural PNL, o alianță previzibilă cu USR Plus ar avantaja suplimentar Dreapta. În aceste condiții, dacă scenariul se va confirma, Alegerile Locale și, ulterior, Parlamentare, din 2020 vor reconfigura scena politică locală.

12 Noiembrie 2019, 17:55 (3666 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Ialomița a votat: Diferență de puțin peste 500 de voturi între Dăncilă (PSD) și Iohannis (PNL)
Ialomița: Prezența la vot, sub media națională
Ialomița: Misiuni pentru siguranța desfășurării Alegerilor Prezidențiale

Comentariile cititorilor:


gogu de la borduri:
(13 Noiembrie 2019, 22:08)
Sa știe pokeristl de Pavel de ce nu sau mobilizat primarii. Toți au cate trei mandate, anii de pensie, ce credeai frecție la picior de lemn, ca or sa asculta minciunile tale la infinit. Poți să porti si costume de firme dar tot țăran coclit ramai. Adio PSD.
Mortii lui Dragnea:
(13 Noiembrie 2019, 19:35)
Sa vedeti mare surpriza in turul 2, invie mortii lui dragnea. 
Primarii psd din comune au ordine precise si vor fi sunati ora de ora sa raporteze situatia la vot si sa scoata si transporte toti oamenii sa voteze, evident cu psd. 
Diferenta in favoare lui dancila o sa fie si mai mare.
Multumin psd, multumim pavel, multumin musoiu !
vot:
(13 Noiembrie 2019, 19:20)
important este in esenta ca toata lumea sa iasa la vot! prezenta nu a fost zdrobitoare, zdrobitoare sunt metodele pesediste, care, tb sa recunoastem, sunt muncitori tare.daca iar stati in casa-mai ales tinerii-cum s a intamplat pe 10 noiembrie, nu mai avem nicio speranta.cred ca ziarul dvs ar trebui sa initieze campanii de mobilizare in acest sens, altfel totul e in zadar, se repta istoria din 2015
pentru independent:
(13 Noiembrie 2019, 11:14)
Cred ca ar fi interesant sa publicati rezultatele din fiecare comuna pentru candidatii cei mai importanti
@cetatean:
(13 Noiembrie 2019, 09:59)
Nu esti apolitic ci doar dezinformat. Iohannis a ramas singurul politician luat in serios de catre UE si SUA. De altfel in politica externa, care e prerogativa a presedintelui, Iohannis a reusit, in ciuda sabotajelor si dinamitarilor psd, sa tina Romania pe traiectoria ei proeuropeana si in alianta strategica cu SUA. Cat despre fabrici si uzine, spitale si drumuri,locuri de munca etc, astea le face guvernul, cel pe mana caruia sunt banii tarii. Nu uita ca psd-ul a facut tot ce i-a stat in putinta sa taie din puterile constitutionale ale presedintelui in incercarea de a-l face un simplu 'notar' care sa avizeze toate deciziile mafiei psd-iste.
La vot cu tot ce misca inca:
(13 Noiembrie 2019, 08:36)
Daca nu ar fi condamnabila fapta,ar fi de ras...Târăsc nenorocitii bătrânele,strâmbând din nas,ca deh,te mai lasa sfincterele dupa o varsta-cărând spre vot alegatorii ce până la urma nu sunt de condamnat.Abandonati,insa folositi ciclic la 4ani de primari.Asta e masinaria psdista de vot.Mizerabila,de condamnat,dezumanizanta.Astia sunt psdistii...Bă pavele, bă stefane si imaturule pop,ca se numeste Dumnezeu sau extraterestru,totul se plateste pe lumea asta...Golania ieftina afisata,ca v-ati umplut de bani,se va plati si de d'astia ca voi.M.Viteazul decapitat,(tradat),Ceausescu-impuscat(tradat)-voi credeti ca degeaba fugise mazare la dracu'n praznic?? Si ăla a facut bani-nu maruntisul pe care va chinuiti sa il ascundeti bă!
cetatean:
(13 Noiembrie 2019, 08:17)
......pai sa spuneti ce a facut Iohanis pentru Romania,,,,pentru romani in 5 ani?! ce a facut pentru Diaspora ?! cate locuri de munca a oferit romanilor sa vina in tara ? (mentionez ca sunt apolitic). Doamne ?! a citit 3 fraze la alegerile de duminica? nu stie decat PSD....PSD.....multumeste romanilor...spune ca faci uzine , fabrici ca oferi locuri de munca......toti faceti circ la TV ?! nu asta vrem sa vedem cand deschidem televizorul. Va certati, va acuzati si daca tragem linie nu spuneti nimic ?!
EU PSD:
(13 Noiembrie 2019, 07:49)
Sincer nu am facut nimic in judet ne miscam ca melcu, soselele sint mai rele ca niciodata preturile cele mai mari si calitatea cea mai proasta HUO   PSD Daca te plingi de ceva la psd de gropi etc se rezolva rapid  cu minciuni......MINCIUNI....HAI SA DAM O LEGE SA SE FACA PUSCARIE PENTRU MINCIUNI SA FACEM  REFERENDUM......
PSD ist:
(13 Noiembrie 2019, 07:13)
Acum sa vedeti schimbări ideologice ale unor primari.
Bibicu:
(12 Noiembrie 2019, 20:23)
Dovada ca ramele de balegar din ciuma rosie alde+psd fug sub protectia pnl. Ialomita schimba parul dar naravul ba. Tot o apa si un furt. Scarba imi este de rame.
gogu de la borduri :
(12 Noiembrie 2019, 20:05)
Am avut dreptate din păcate, cuplu figurantilor, stan si BRAN de Ialomita au dus PSDul lui Savu,Ciuperca si Morar la pubela amintirilor. Figurație, minciuna, promisiuni la primari care sau dovedit un fiasco. BRAN la gh Lazar este scuipat in ochi, STAN nu mai intra nici in Lidl, si vânzătorul ii întorc dorsala. Minciuna nu mai tine. Ei siau îndeplinit misiunea avuta, sunt gropari psduluiDe slujba de înmormântare se ocupa precurcenicul Neacsu, știe slujba pe derost.