Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru-omul și opera (III)

Moraru-omul și opera (III)

Săptămâna trecută anunțam că vom de­dica cea de-a treia parte a foiletonului nostru administratorului public al județului, Larisa Mihai, femeia care prin sacrificiul ei public i-a adus liniște sufletească și, implicit, sănătate trupească, președintelui Victor Moraru. Vă rugăm însă să mai aveți puțintică răbdare. Pentru că administratorul public mai poate aștepta, însă domnia sa Victor Moraru ba. Atât de nerăbdător este încât a decis ca în 7 luni să realizeze cât a promis în 3 ani... Și pentru că nu vrem să rateze vreo promisiune și să rămână, Doamne ferește!, fără următorul mandat de președinte, i le contabilizăm noi pe toate, ca să-l scăpăm de-o grijă.

O dată vede Ialomița Raportul Președintelui
Raportul anual de activitate al președintelui Consiliului Județean Ialomița este un document obligatoriu. Iar președintele Moraru este obsedat de obligațiile sale publice. Așa că în vara anului 2017, convins că mandatul va fi suficient pentru a face Ialomița europeană, a comandat acest Raport și l-a împărțit cu mândrie cui a stat să îl ceară. Așa a ajuns și la noi unul pe care l-am recenzat la vremea respectivă după cum urmează: «Potrivit opisului, raportul are 7 capitole pe care ne permitem să le înșirăm neprotocolar, din lipsă de spațiu tipografic: infrastructură, administrație publică locală, cultură și tradiții, educație, sport și social, mediu, transparență administrativă și... țineți-vă bine, structuri asociative, relații internaționale și diplomație! Dacă sunteți însă masochiști și vă adânciți în lectură, veți constata că el se oprește brusc după prima pagină a Capitolului II, respectiv Administrație, lăsând în aer toate celelalte domenii ale vieții publice înșirate mai sus». Și ar mai fi ceva. Același Raport, colorat și plin de fotografii cu președintele Moraru, ne oferă șansa de a lectura într-un act oficial o rara avis, o mărturisire publică care și acum ne bântuie existența. Iată ce declara președintele Moraru la momentul respectiv: «Am fost nevoit să concluzionez că întreg sistemul administrativ se află într-o criză fără precedent. (...) Țin să menționez că a trebuit să îndeplinesc în același timp rolul de mediator, consilier, terapeut și, în unele cazuri, chiar și rolul de cel mai bun prieten!». Ulterior acestui moment, rapoartele au devenit seci și neatractive, transformându-se într-o lungă listă de date statistice și evenimente publice insipide pe care nici măcar noi, fani declarați ai activității prezidențiale, nu le mai putem urmări.

Ce e val, ca valul trece
Dar ne luarăm cu vorba și am uitat că avem de contabilizat proiectele președintelui, așa cum au fost ele lansate în discursurile publice lansate în acești 3 ani. Ne amintim cu plăcere două dintre ele. Prima a vizat fluidizarea traficului în zona Drajna, iar președintele Moraru declara despre această investiție în august 2016: «Demersurile sunt complicate, dar le vom face cât mai repede posibil! Eu aș fi dispus ca din banii Consiliului Județean să facem această pasarelă»... 3 ani mai târziu, în octombrie 2019, un alt strateg investițional, deputatul PSD Ștefan Mușoiu, preciza că investiția s-ar putea ridica la 100 milioane de lei. Și că va fi gata, dacă va fi!, în 2022. Cât despre cea de-a doua promisiune, ea vizează o investiție pe care, tot prin august 2016, președintele Victor Moraru o considera iminentă: «În urmă cu 2 săptămâni m-am întâlnit cu o societate germană care dorește să investească 150 milioane de euro în zona Țăndărei-Fetești, pentru achiziționarea și procesarea porumbului. Problema principală o reprezintă însă forța de muncă, fiindcă firma dorește să angajeze 1200 de oameni! Iar dacă îi putem asigura, la nivel de Asociație a Producătorilor de Cereale din Ialomița, că pot achiziționa porumb la 110 euro/tonă, vom avea acest investitor!». Și exemplele ar putea conti­nua, căci de-a lungul ultimilor 3 ani am auzit multe, de la investitori strategici chinezi din provincia nuștimcare care au venit la Slobozia pentru a pune «bazele unei posibile colaborări în domeniul agriculturii, infrastructurii rutiere și energiei fotovoltaice» la cei japonezi sau israelieni capabili să investească sute de milioane de euro în infrastructura rutieră sau în facilități de producție generatoare de mii de locuri de muncă. Veți spune, poate, că sunt declarații conjuncturale, că materializarea acestor promisiuni nu a depins exclusiv de administrație și că președintele Moraru nu poate fi judecat doar după vorbe. Vă dăm dreptate fără rezerve. Și vă invităm să rememorăm proiectele administrative concrete ale administrației Moraru...

Podul de la Dridu, singura certitudine administrativă
Proiectele administrative ale președin­telui Victor Moraru sunt greu de inventa­riat. Întâi pentru că sunt multe. Apoi pentru că niciunul nu a fost finalizat... E drept, domnia sa s-a delimitat public de acest deznodământ susținând că orizontul de așteptare pentru proiectele sale e 2022-2023. Dar asta nu înseamnă că ele nu există și că nu au produs cheltuieli admi­nistrative. Dimpotrivă! Potrivit informa­țiilor oficiale furnizate de către instituție, administrația Moraru a cheltuit în perioada 2016-2019 aproximativ 1 milion de lei pe studii de fezabilitate. Concret, este vorba despre modernizarea și reabilitarea de drumuri județene și de celebrele inves­tiții care ar urma să fie realizate în cadrul Spitalului Județean Slobozia prin PNDL 2. Valorile acestor Studii au oscilat între 18 mii de lei, în cazul «Modernizării DJ213A Mărculești-Bucu», și 129,9 mii de lei în cazul reabi­litării Blocului Operator din cadrul Spi­talului Județean. Ulterior, unele dintre aceste studii au stat la baza accesării fondurilor europene sau a celor derulate prin PNDL 2. Altele rămân la fel de inutile precum scopul pentru care au fost coman­date. Inutil să mai precizăm că, până la acest moment, niciuna dintre aceste in­vestiții nu a fost efectiv demarată. Și pentru că iarna bate la ușă, până în pri­mă­vara anului 2020 nici nu se va întâmpla! În aceste condiții, singurele realizări ad­ministrative certe ale administrației Moraru rămân două tronsoane de drum județean modernizate și reabilitarea celebrului de-acum pod de la Dridu peste râul Prahova. Președintele a reușit această performanță grație accesării Programului Național de Dezvoltare Loca­lă 2017-2020, iar valoarea estimată a investiției a fost de 10,3 milioane de lei. Podul a fost finalizat după 7 ani de la debutul lucră­rilor, în mai 2019, în plină campanie electorală. Reamintim că această unică victorie administrativă a președintelui Moraru a fost marcată, 3 luni mai târ­ziu, de un in­cident jenant. O parte a terasamentului, sub unul dintre pilonii dinspre Dridu, s-a surpat. Reparațiile au durat mai multe zile, perioadă în care circulația pe pod a fost li­mitată la o singură bandă. Din păcate, spa­țiul tipografic rezervat președintelui Moraru se oprește aici. Până data viitoare... La bună vedere!

13 Noiembrie 2019, 13:20 (2341 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Președintele Victor Moraru plătește 165000 de lei pentru «producție de televiziune» și «televiziune on-line»
Moraru-omul și opera (VII)
Politica demografică a președintelui Moraru

Comentariile cititorilor:


UnuDoisiTreide0:
(14 Noiembrie 2019, 16:36)
Mai e putin putin pana la vot, trebuie sa scapam judetul de capusele astea.
Vlad:
(14 Noiembrie 2019, 16:02)
@geo esti penibil.dar struguri sunt acri cateodata inclusiv si pentru tine.sa ai bafta
Bertolt Brecht:
(14 Noiembrie 2019, 13:08)
Opera de trei parale..
@Geo:
(14 Noiembrie 2019, 10:25)
Deja faptele'vorbeste' dar nu 'e' bune si anumite organe sunt tot mai atente si cu ochii pe personaj..
@ Geo:
(14 Noiembrie 2019, 08:06)
Astia-s sustinatorii lui Moraru! Cei care-l pupa vartos in dos si agramati de genul lui Geo. Bravo Geo!!!! Siluiesti limba romana in toate pozitiile! :)
Cat despre realizarile lui Moraru, acestea sunt doar in budoarul conitei ...
Geo:
(13 Noiembrie 2019, 21:58)
Tot ce sa promis se va face in perioada imediat urmatoare.asa ca va vorbi faptele nu ca altiii doar vorbe...Bv Moraru.
andrei:
(13 Noiembrie 2019, 15:25)
asteptam marea realizare : PODUL DE LA BORA.