Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Senatorul lui Dumnezeu și-a adjudecat funcția de subprefect!

Se schimbă mobila administrativă la Prefectura Ialomița

Senatorul lui Dumnezeu și-a adjudecat funcția de subprefect!

Protocolul dintre PNL și PMP generează primele schimbări administrative. Potrivit acestuia, PMP și-a adjudecat 2 funcții de prefect și 20 de funcții de subprefect la nivelul țării. În Ialomița, senatorul PMP Gabi Ionașcu a propus pentru funcția repartizată, cea de subprefect, pe juristul Sorin Drima. Acesta este proaspăt avocat, jurist cu normă întreagă la primăria Urziceni.

Senatorul lui Dumnezeu a propus Senatorul PMP Gabi Ionașcu a reușit performanța de a o schimba din funcție pe Silica Vali Tudor, subprefectul care trăiește pe post de mobilier de fundal de aproape 2 ani la Prefectura Ialomița. Propunerea lui Gabi Ionașcu este Sorin Drima, unul dintre cei doi funcționari publici pe care îi are PMP Ialomița în dotare și singurul care a acceptat funcția de subprefect al județului. «Domnul Drima este unul dintre cei doi funcționari publici pe care filiala îi are... Noi nu facem ca alții, să-i trimitem pe la primării cu o zi înainte să îi numim în funcție. Conform discuției dintre președintele Tomac și prim-ministrul Orban s-a convenit ca în județ să ne revină funcția de subprefect. Singurul disponibil a fost domnul Drima... Este jurist, a intrat recent în Baroul Avocaților, credem că este o propunere solidă și responsabilă. Opțiunea mea e ca tineretul să promoveze și de aceea am propus această candidatură!» a declarat acesta pentru ziarul nostru.

De la mobilă la nepotism Așa cum precizează senatorul Gabi Ionașcu, Sorin Drima este jurist la Primăria Urziceni, iar recent a intrat în Baroul Avocaților... Ce nu spune Gabi Ionașcu e că el este fiul lui Vladimir Drima, candidatul PMP la Primăria Țăndărei în 2016, când a obținut de la concetățeni fix 111 voturi. Altfel spus, PNL a schimbat mobilierul administrativ al PSD, reprezentat de Vali Silica Tudor, cu un tânăr al cărui singur merit e că este «băiatul tatei». Contactat telefonic, acesta a susținut că nu poate da declarații, întrucât urmează să intre în sala de judecată. Potrivit unor surse administrative, noul subprefect va fi instalat cel mai probabil săptămâna viitoare. Pentru înlocuirea prefectului Gigi Petre, la acest moment PNL nu a găsit încă o soluție. Zilele acestuia în funcție sunt însă numărate, căci deputatul PNL Gheorghe Tinel a declarat în repetare rânduri că urmărește înlocuirea lui din funcție iar rezerva de funcționari publici a PNL este, indiscutabil, mai mare.

14 Noiembrie 2019, 17:10 (8305 vizualizări - 45 comentarii)

Citiți și:
Un nou aspirant pentru funcția de subprefect în Ialomița: Va fi Emil Barbu?

Comentariile cititorilor:


Bullyngbașa:
(15 Noiembrie 2019, 11:12)
Haoleo are fata de entelectuhal #rezist cu cursuri private făcute în fundul la curtea de hargeș. Nu aveam suficienți emigranți?!? Sa vezi acu'! Pnl=pmp= the same fucking shit!
Moldoveanu:
(15 Noiembrie 2019, 10:30)
Eu cred ca o data dat un guvern jos prin motiune trebuie sa plece din proprie initiativa toti secretarii de stat, prefectii, subprefectii, etc nu este nimic rau in ce se propune
PSD ist:
(15 Noiembrie 2019, 07:52)
Bravo. O optiune sănătoasă. E necesar sa fie promovați oameni tineri. Promovarea are la baza calități personale ale acestui tânăr. Felicitări. Este necesar sa avem Oameni instruiți. Căci vu papagalii de la PSD SI alde ALDE ne am cam saturat. Tinere succes!
Cucu Bau!:
(15 Noiembrie 2019, 06:53)
Reusea Caragiale sa redea niste personaje!! Ăsta a intrecut si imaginatia marelui scriitor la cum arata!Avem voie si cu extraterestrii?Bre ionascule,ne ai terminat nervii cu accentul de care nu ai scapat nici 8n 30 ani,dar cu asta ai dat lovitura.
Cetatean:
(15 Noiembrie 2019, 06:12)
Jiji trebuie schimbat chiar daca este seful neoficial al alde ! Si in prefectura trebuie facuta curatenie ! Stefanica Peste cu oase multe este pupincuristul lui jiji !
Dfh:
(15 Noiembrie 2019, 01:00)
Haoleooo mo hăsta este viitorul bulibașu hal nostru, haoleoo da la baba sa- dhea cu gheocul de havere de sumnacai de puterinta! Maine il pune pe Mercedesa sefa la pompieri si pan Vandam sef la alimentara
dottore:
(14 Noiembrie 2019, 22:11)
Prin Prefectura Ialomita s-au perindat personaje mai sinistre decat ăsta mic. Să ne amintim de domul cu chip de bovină Constantin Atanasiu :D
Urziceni:
(14 Noiembrie 2019, 22:04)
Băiat tânăr, consiliat bine și indrumat, dacă pune și burta pe treaba, poate realiza multe. El poate, ideea e sa și vrea.
george2:
(14 Noiembrie 2019, 21:49)
Baroul Avocatilor este pleonasm, intrebati-i pe avocati, sa vedeti ca asa e. Cat despre increngatura, ea este mai mare, iar astfel de intrari, pe usa din spate,  arata caracterul acceptantilor, nu intelegi ca palaria este prea mare pentru capul tau, lasa- l sa mai creasca. Despre meritele tanarului, sa ne spuna dl user George, sa se minunam si noi.Sa nu spui ca a fost  admitere in "Baroul Avocatilor" intr-un an in care riscau sa intre toti.  Tara asta sufera pentru ca accederea in functii publice nu se face pe baza de meritrocratie, fiind treaba generalizata. 
Unde s bani e și cerneala:
(14 Noiembrie 2019, 21:33)
Domnul jurist are maxim 1 an în administrație iar meritele lui, precum a zis și Ionașcu ERA SINGURUL! Cat despre meritele tatălui, la vârsta lui sa fii numit subprefect (funcție politica), nici eu nu cred, totul e meritul destinului, romanii au și o vorba.... Noroc ca esti
Traian:
(14 Noiembrie 2019, 20:53)
N-am nimic cu tânărul dar întreb dacă el se pricepe la administratie? Totuși e soarta si interesele unui judet la mijloc, nu poți să lași un copil să decidă asa ceva. Chiar nu găsea partidul ăsta un om cu experiență? Chestia asta cu tinerii ce trebuie promovați, merge in functiile de început de carieră, nu pui pui copilu să ia decizii în familie...ceva n-are sens.
Gigel:
(14 Noiembrie 2019, 20:43)
Nu-mi place cum sună "senatorul Gabi Ionașcu", eu prefer "supt-inginerul Bidon". Faptul că un asemenea individ a fost votat de ialomițeni in Parlament, fără îndoială ca răsplată pentru că a umplut orașul de pet-uri, e o dovadă că prostia nu are margini.
Popa:
(14 Noiembrie 2019, 20:35)
Pentru ca guvernul a fost demis s-a facut cu ajutorul Alde s-a facut un protocol, o intelegere si sutinere reciproca intre pnl si alde. Tinel a luat iar țeapă ! Gigi prefectul actual ramane in functie pana moare sau il aresteaza, dna ori diicot, altfel cameleonul este de neinlocuit ! Retineti, Gigi nu iese din perfectura decat mort sau arestat
Mama drqu:
(14 Noiembrie 2019, 20:27)
Domnul Ionascu cand isi va recunoaste casa primita "cadou" de la un afacerist local? Si cum sta treaba cu teava prin teava?
George:
(14 Noiembrie 2019, 19:31)
Domnul Drima are merite nu pe spatele tatalui ci prin prisma lui! Un jurist f bine pregatit! Succes in noua provocare!