Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Senatorul lui Dumnezeu și-a adjudecat funcția de subprefect!

Se schimbă mobila administrativă la Prefectura Ialomița

Senatorul lui Dumnezeu și-a adjudecat funcția de subprefect!

Protocolul dintre PNL și PMP generează primele schimbări administrative. Potrivit acestuia, PMP și-a adjudecat 2 funcții de prefect și 20 de funcții de subprefect la nivelul țării. În Ialomița, senatorul PMP Gabi Ionașcu a propus pentru funcția repartizată, cea de subprefect, pe juristul Sorin Drima. Acesta este proaspăt avocat, jurist cu normă întreagă la primăria Urziceni.

Senatorul lui Dumnezeu a propus Senatorul PMP Gabi Ionașcu a reușit performanța de a o schimba din funcție pe Silica Vali Tudor, subprefectul care trăiește pe post de mobilier de fundal de aproape 2 ani la Prefectura Ialomița. Propunerea lui Gabi Ionașcu este Sorin Drima, unul dintre cei doi funcționari publici pe care îi are PMP Ialomița în dotare și singurul care a acceptat funcția de subprefect al județului. «Domnul Drima este unul dintre cei doi funcționari publici pe care filiala îi are... Noi nu facem ca alții, să-i trimitem pe la primării cu o zi înainte să îi numim în funcție. Conform discuției dintre președintele Tomac și prim-ministrul Orban s-a convenit ca în județ să ne revină funcția de subprefect. Singurul disponibil a fost domnul Drima... Este jurist, a intrat recent în Baroul Avocaților, credem că este o propunere solidă și responsabilă. Opțiunea mea e ca tineretul să promoveze și de aceea am propus această candidatură!» a declarat acesta pentru ziarul nostru.

De la mobilă la nepotism Așa cum precizează senatorul Gabi Ionașcu, Sorin Drima este jurist la Primăria Urziceni, iar recent a intrat în Baroul Avocaților... Ce nu spune Gabi Ionașcu e că el este fiul lui Vladimir Drima, candidatul PMP la Primăria Țăndărei în 2016, când a obținut de la concetățeni fix 111 voturi. Altfel spus, PNL a schimbat mobilierul administrativ al PSD, reprezentat de Vali Silica Tudor, cu un tânăr al cărui singur merit e că este «băiatul tatei». Contactat telefonic, acesta a susținut că nu poate da declarații, întrucât urmează să intre în sala de judecată. Potrivit unor surse administrative, noul subprefect va fi instalat cel mai probabil săptămâna viitoare. Pentru înlocuirea prefectului Gigi Petre, la acest moment PNL nu a găsit încă o soluție. Zilele acestuia în funcție sunt însă numărate, căci deputatul PNL Gheorghe Tinel a declarat în repetare rânduri că urmărește înlocuirea lui din funcție iar rezerva de funcționari publici a PNL este, indiscutabil, mai mare.

14 Noiembrie 2019, 17:10 (7787 vizualizări - 45 comentarii)

Citiți și:
Un nou aspirant pentru funcția de subprefect în Ialomița: Va fi Emil Barbu?

Comentariile cititorilor:


anti pisedeu, peneleu pmpeu:
(20 Noiembrie 2019, 07:05)
De ce numiri politice bai noul guvern? Pe buna dreptate toata societatea a acuzat pesedeu ca a politizat tot pana la portar, iar pnl+pmp procedeaza la fel! S-au terminat oamenii buni si competenti, neinregimentati politic? Dimpotriva! Cred ca in fiecare institutie exista un 20-30% oameni competenti, care muncesc efectiv, dar fiindca nu au carnet de partid nu sunt promovati in functii de conducere. La vremuri noi, tot...ei, politrucii! Sa ne amintim de competentii trecuti prin aceste functii: costica de la Albesti, o silica,o nevasta a unui manea...si tot asa. Infiltrati politruci ca sa aveti control politic, nu legalitate, din pacate!
Arnold:
(18 Noiembrie 2019, 10:25)
Nu va mai luati de subtprefectu’ 12cm! Ii adoarme pe toti din prefectura... cu pumnul sau...cu ce are de zis!!!
Capacitate:
(18 Noiembrie 2019, 08:12)
Unde a terminat facultatea beizadeaua? Se tineau cursuri la Total Fitness Gym din Constanta? Misto facultate. Terminata la stat... degeaba.
Marius :
(18 Noiembrie 2019, 06:55)
Da mă George,e capabil băiatu',e capacitate cum l-ar descrie fosta lui educatoare,reuseste sa faca Lego si din 10 piese,chiar.In liceu era atat de pregatit ca gasea toaleta singur,fara ajutor,iar in facultate,primind cartea identitate de la parinti,s-a putut plimba cu tramvaiul si metroul.(daca nu avea ta-su bani,asta cu asa fizic si intelect nici la REBU nu era primit jurist).Asta e Romania 2019,beizadelele au varsta sa munceasca undeva.
George:
(17 Noiembrie 2019, 13:00)
C ai
George:
(17 Noiembrie 2019, 12:59)
Pentru George 2 . D voastra nu veti reusi sa ajungeti subprefect pentru ca va roade invidia , rautatea. Baiatul a luat postul pentru ca i capabil , nu ca i baiatul aluia care sufla greu! Imi dau seama ce fel de caracter ai! Lasa oamenii sa ti recunoasca meritele! Degeaba te bati cu caramida n piept ca i luat si tu rezidentiatul daca oamenii nu te plac datorita caracterului urat pe care l ai! 
Baroul Fitness:
(17 Noiembrie 2019, 10:54)
Cand examenul de barou era pe bune, cum a fost in anii trecuti, Drima nu a luat. Acum, fix cand s-a intrat la liber, Drima se plimba relaxat, nu avea nici cea mai mica grija! Parca stia ca va lua! Dar suntem convinsi ca stia toata materia! Doar a fost un student eminent... la sala de muschi.
Vlaicu :
(17 Noiembrie 2019, 10:15)
Feriti gravidele din calea lui,ca e nenorocire mare cu urechile astuia!Vorba unuia:daca le avea pe umeri putea sa planeze!Acum ne mai trebuie primar vietnamez,pressedinte la consiliu din Botswana si episcop turc!Niste violatori de pa langa Vaslui,nu aduci ionascule? Nepotii,verii...pe unde-ti sunt?Te ai dezis de ei?
Anca:
(17 Noiembrie 2019, 07:57)
Iti dai seama ca baiatul o sa-l invete pilotaj pe Gigi Petre! Bravo ialomita sa traiti bine ! Stati cumintei ca va meritati sorocul !
@george2:
(17 Noiembrie 2019, 06:54)
Și eu am luat examenul de rezidențiat anul ăsta, înseamnă că aș fi bun de subprefect? Ce are sula cu prefectura! Ăsta, in afară că e băiatul lu' ăla de respiră greu, altceva ce-l recomandă, vocea și talentu?
george2:
(16 Noiembrie 2019, 22:23)
@halal tineret- iti spun eu cum s-a intrat anul asta in avocatura- examenul a fost usor si a intrat mai toata lumea. Daca in anii trecuti d-abia intra un candidat, anul asta au intrat cinci,- sase-sapte, cred ca toti Nu-i rau, daca se intra pe standardul inalt din anii trecuti, dar poti sa mai evaluezi  dupa  examenul de la Barou?
Aha:
(16 Noiembrie 2019, 21:02)
Pentru numire sa răspundă cine l-a propus! PMP prin Ionașcu l au propus, ei sa răspundă de el! Subprefectul reflecta calitatea și eficienta partidului (astea spuse la termeni subtili) în teritoriu (el teoretic reprezinta guvernul), drept urmare, de ce sa judecam candidatul, trebuie judecat partidul, ei l au propus!!
Traseismul:
(16 Noiembrie 2019, 20:39)
Sorine, mai votezi ALDE la parlamentare au... era doar planul B? Aveai traseul pregatit dinainte...
Halal tineret:
(16 Noiembrie 2019, 20:32)
Drima nu e un tanar promitator. S-a tarat prin facultate pana a terminat. An de an a avut medii foarte mici, dar a ramas la buget fiindca era pe loc de... minoritar. Discriminare pozitiva, ok. Nu am o problema cu tenul lui, ci cu competentele cu care se lauda. Care competente? Care calitati? Nu imi explic cum a intrat in barou, dar taticu e... (surpriza!) avocat! Pana una alta, aflam din gura PMP Ialomita ca au primit un post de subprefect si... nu au avut pe cine sa propuna. Se pare ca au doar doi oameni incadrati ca functionari publici in judet, din care Sorinel, baiatul unui membru PMP, fost candidat la primaria Tandarei. E un accident nefericit al istoriei, speram doar sa faca echipa cu un prefect care stie cu ce se mananca treaba asta. Altfel... crede-ma, nu e tanarul promitator care sa conduca o multinationala bla bla. Ii pasa doar sa se admire in oglinda si sa se laude cu ce reusite l-a cadorisit influenta tatalui. Prietenii stiu de ce! ;)
Pt. @psdist:
(16 Noiembrie 2019, 20:27)
Ai idee cu se intra in barou ? Ai idee cu se intra la INM ? Cabsa nu mai vorbim de Notariate .... Ia mai sondeaza spaga sa vezi cum sunt cifrele cu 4,5,6 si patru zerouri langa ele....Asa si pe dincolo ai sanse 0% la INM daca mata nu este judecator sau tactu procuror, treci de scris, cu nota 10 dar de interviu, ioc cum zice turcul. Sau daca sasele ala cu 4 zerouri langa el il lasi in plic la loc cu soare. In barou ceva mai de vara cu verzisorii, merge cu tata, cu politichie, cu unchiul, dar si pe bune mai rar. Facem o cautare cati copii tineret din Ialomita au terminat dreptul si cati au fost angajati ca juristi pe la primaria Slobozia ??? Ba chiar nu imi amintesc de un post scos la concurs? Pai esti neam cu frizerul ai cari batrinii la vot, o pune pe cumnatata direct secretat de uat. Mai aveti neamuri