Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Creatorul de teste educaționale

Creatorul de teste educaționale

Are 39 de ani si crede în educația individuală. În 2011 a realizat primul său site, invatasingur.ro De-atunci au mai apărut alte 3! Toate destinate elevilor și tine­rilor. Îl cheamă Nicolae Popa și susține că nu se va opri aici: «Viitorul este al celor care învață singuri... Eu pentru ei construiesc aceste site-uri. Și pentru copiii mei, sper!».

invatasingur.ro Nicolae Popa este IT-ist de meserie. O meserie pe care a învățat-o băbește, pe vremea când calculatoarele arătau precum râșnițele de cafea. Adică în anul 1997: «Eu învățam la Pedagogic, dar eram pasionat de Informatică. La vremea aia nu prea știam ce să învăț... Așa că în­vățam de oriunde, orice! Îmi aduc aminte că am fost la un curs, la CNMV-ul de azi și stăteam lângă elevii de acolo doar pentru că ei aveau calculatoare...». De-atunci au trecut mai bine de 20 de ani, iar Nicolae Popa a reușit. A devenit IT-ist, câștigă bani gestionând baze de date pentru firmele care au nevoie de astfel de servicii, construiește site-uri, oferă soluții de administrare on-line... Și a fost chiar și un an profesor de Informatică la Liceul Pedagogic, unde a învățat primele noțiuni de Informatică: «N-am rezistat, pentru că se plătea prost... Iar eu aveam nevoie de bani! Salariile erau mici. Dar a fost punctul de plecare al primului site. Așa am înțeles că e nevoie de el!». De la debutul on-line al site-ului au trecut mai bine de 8 ani... Dar farmecul lui e același. Cei care l-au descoperit, fie și din curio­zitate, au sfârșit prin a se întoarce acolo. Pe site au găsit lecții de scriere «în orb», cu toate degetele mâinilor, jocuri, probleme de Logică, lecții și teste interactive care vizează educația în mediul școlar, chiar și teste de Limba Engleză. «Am avut deseori șansa să interacționez cu cei care mi-au accesat site-ul... Și am păstrat toate mesajele primite de-a lungul timpului. Oamenii sunt foarte entuziasmați, de fiecare dată când intră! Greul începe atunci când descoperă că trebuie să învețe. Îmi aduc mereu aminte de o doamnă doctor din Piatra Neamț, care îmi scria după fiecare lecție, fericită că reușește să scrie cu toate degetele mâinilor, fără să se uite la tastatură...».

Un an pentru lansarea bac-romana.ro Nicolae Popa crede că Educația ar trebui să coste bani și că benzina ar trebui să fie gratis. De aceea bac-romana.ro a fost gândit ca un site cu abonament. A lucrat la el împreună cu fratele lui, profesor de Limba Română, timp de mai bine de un an. Acum site-ul e funcțional, iar Nicolae Popa susține că elevii nu își mai pot fura singuri căciula atunci când rezolvă teste, singuri sau sub suprave­gherea părinților: «Inițial, totul a început ca un experiment social... Am făcut lucruri care îmi erau mie utile, care am crezut că ar putea fi utile copiilor pentru care redam, iar apoi copiilor mei... Iar acum a devenit pasiune! În domeniul ăsta, dacă nu faci lucruri care să-ți placă, clachezi. E greu să lucrezi la softuri care nu-ți plac sau al căror sens nu îl înțelegi. La un moment dat ajungi să renunți...». Nicolae Popa a fost de multe ori la un pas de a renunța. În urmă cu 10 ani, când a prezentat școlilor din oraș prima variantă de catalog electronic... Adică cu mult înainte ca această idee să se transforme într-o afacere pentru firmele clientelare ale administrațiilor locale. Când au apărut copiii, și timpul dedicat programării a scăzut dramatic... «Știu că acum elevii nu mai învață! Am și eu copii la școală... Dar cred că viitorul este al celor care învață singuri. Eu pentru ei construiesc aceste site-uri. Și pentru copiii mei, sper!» Pe lângă bac-romana.ro, Nicolae Popa a lansat și mate.ro, un site destinat elevilor de ciclu primar și celor de clasa a V-a.

Viitorul Educației trece prin Slobozia Al patrulea site va fi cu teste de Limba Română pentru gimnaziu. Se numește evaluare-româna.ro și este la un pas de lansare. Când vine vorba despre acest ultim proiect, Nicolae Popa devine prudent. «La acest moment lucrez la varianta pentru telefonul mobil... Nu știu când va fi gata. Curând!». Știe că nu se va opri aici. «Programul din spatele site-urilor este Ruby. L-a inventat un japonez acum 20 de ani care a crezut că programarea trebuie să fie prietenoasă cu oamenii care o fac, nu cu mașinile care execută comenzile. Așa cred și eu! Și pentru că mi se pare ușor să programez site-uri și teste educaționale, nu mă voi opri aici. Singurele mele constrângeri sunt legate de timp!». Mărturisește că, pentru a intra în dispoziția necesară lu­crului la un site, are nevoie de ore. Întâi ca să-și reamin­tească ce are de făcut, apoi ca să identifice soluții, să înțeleagă de ce nu funcționează lucrurile... «Aparent e greu. Dar eu scriu linii de cod pentru că îmi place. Practic, orice gând, orice idee poate fi materializată într-o linie de cod! Restul sunt probleme tehnice pe care încerc să le rezolv...». Când nu construiește site-uri educaționale, Nicolae Popa este interesat de probleme de Go sau de abacul japonez, pe care l-a propus deja Inspectoratului Școlar ca materie opțio­nală. Evident, fără succes... Dar nu-și pierde entuziasmul. Știe că site-urile lui sunt utile și oferă elevilor o alternativă educațională. Și, deocamdată, această mulțumire e suficientă.

15 Noiembrie 2019, 17:05 (1570 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Loredana:
(18 Noiembrie 2019, 11:19)
Felicitări domnului Popa și dumneavoastră, pentru promovarea valorilor!
Asa da:
(16 Noiembrie 2019, 17:53)
Respect!
meditații:
(15 Noiembrie 2019, 20:36)
poate ar trebui să creeze un program de "educare" a profesorilor prin care să îi conștietizeze că respectarea codului etic care le INTERZICE să facă PREGĂTIRE cu elevii din clasele la care predau este o OBLIGAȚIE.Dar e prea mult pentru vremurile noastre și "prestanța" lor
Simona:
(15 Noiembrie 2019, 19:55)
Domnul Popa mi a fost profesor și a pus bazele informaticii la orele noastre!! Felicitări,îmi aduc aminte cu drag de orele dumnealui.