Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

între fals absolut și prostie întruchipată

Teoria răului cel mai mic e depășită. Poate a fost valabilă atunci când poporul a avut de ales între un comunist cu mâinile pătate de sângele nostru și un nebun care voia să ne mitralieze pe stadioane. Și apoi iar, între un comunist care deplângea blestemul căzut asupra poporului și alt co­mu­nist care avea să se împuște în prime-time. Acum însă nu mai putem vorbi de răul cel mic pentru că el nu există. Vom alege între un fals absolut care a clamat timp de 5 ani normalitatea fără să miște un deget și prostia întruchipată care ne înspăimântă visceral. Sigur, e vina noastră că am ajuns aici. Am fi putut alege schimbarea, am fi putut alege progresul, un om, un intelectual, un impostor. Acum e însă târziu, iar calculele inutile. Suntem aici și suntem toți! Nu ne putem sustrage, nu putem întoarce timpul, nu ne mai putem răzgândi. Și, ce e mai trist, nu mai putem schimba nimic! Vreme de 5 ani, indiferent ce vom decide, vom purta una dintre aceste poveri. Fals sau prostie? Din această dilemă nu putem ieși. Dar atâta timp cât această dilemă există, nu e totul pierdut. Poate vom mai pierde 5 ani, poate vom mai greși, poate vom uita și ne vom reaminti prea târziu pentru a mai putea schimba ceva! Dar ne rămâne speranța că într-o bună zi aceste dileme ale noastre vor deveni productive. Pentru că, așa cum a spus-o deja Andrei Pleșu, «omul fără dileme e creatorul tuturor dictaturilor, de dreapta sau de stânga». Așa că ne vedem la vot!

16 Noiembrie 2019, 08:50 (1087 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
reprezentativitate
procente înșelătoare
putreziciune

Comentariile cititorilor:


vax:
(18 Noiembrie 2019, 21:55)
Unui popor majoritar  needucat,  grobian, ignorant ce-i trebuie ?
Si totusi:
(16 Noiembrie 2019, 10:06)
Acest"fals absolut"(cred ca formula e exagerata),alaturi de societatea civila resuscitata in ultimii doi ani, a reusit sa mentina  cursul euroatlantic al Romaniei in ciuda ofensivei disperate a psd-ului.
anomalii politice:
(16 Noiembrie 2019, 09:24)
interesant e ca miza nu e presedintele, atributiile sale vizeaza altceva decat se reproseaza acum.miza adevarata e guvernul, administratia locala.traiul oamenilor e asigurat de guvern, ministere, prin deciziile luate.romanilor li se arunca praf in ochi,dar se evita gravitatea guvernarii.ne intoxica permanent cu scandalurile, pt a evita esentialul-DATORIA EXTERNA-prin care s-au marit pensii, salarii, cheltuieli pe care le platim tot noi cateva generatii, neinvestirea banilor in crearea de locuri de munca, infrastructura, coruptia, prostia la cel mai inalt nivel.pe mine ma intereseaza prea putin presedintele, desi reprezinta imaginea tarii-de aceea o gospodina proasta tb sa stea acasa.informati corect oamenii sa iasa la vot, sa afle problemele reale, dezvaluiti incercarile de manipulare