Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pâine scoasă la vânzare în condiții improprii

Control al DSVSA Ialomița

Pâine scoasă la vânzare în condiții improprii

Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au încheiat recent un amplu control ce a vizat unitățile comerciale unde se produce și se vinde pâine sau alte produse de panificație. Valoarea sancțiunilor aplicate depășește 10 mii de lei. Cele mai multe nereguli au vizat depozitarea și comercializarea pâinii, în condiții precare de igienă.

Verificările vor continua Controalele au vizat aspecte privind calitatea spațiilor în care produsele alimentare de panificație sunt manipulate sau prelucrate. De asemenea, au fost supuse controalelor și spațiile de depozitare a materiilor prime și produselor finite, controlul dăunătorilor, evidența documentelor și a informațiilor privind condițiile de igienă și de funcționare a respectivelor unități. În județul Ialomița, inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efec­tuat 30 de controale, în urma cărora au aplicat sancțiuni contravenționale în cuantum de aproximativ 10 mii de lei. Cele mai multe dintre neregulile descoperite au vizat nerespectarea condițiilor de igienă și a normelor pentru siguranța alimentelor la manipularea produselor alimentare. De asemenea, au fost identificate probleme și în ceea ce privește comercializarea către populație a produselor alimentare în spații necorespunzătoare, care nu dispuneau de autorizațiile de funcționare necesare, emise de Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor sau Direcția de Sănătate Publică. De asemenea, în cadrul controalelor în unitățile din industria agroalimentară s-au prelevat probe conform procedurilor și Programului de supraveghere și control, urmărindu-se prezența și încadrarea în valorile maxime admise a pesticidelor, conta­minanților, aditivilor și substanțelor interzise precum și teste de sanitație necesare analizei gradului de igienă, probe transmise spre analiză laboratoarelor arondate. Controale similare se vor desfășura și în perioada următoare, informează oficialii DSVSA Ialomița.

17 Noiembrie 2019, 10:10 (2258 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
DSVSA Ialomița: Brânză confiscată
DSVSA Ialomița: Controale în piețe la tarabe
DSVSA Ialomița: Controale înainte de Paște
Ialomița: Operațiunile cu produse cerealiere și de panificație, verificate de polițiștii ialomițeni

Comentariile cititorilor:


"USTURA":
(19 Noiembrie 2019, 17:00)
# FAINA MARIA, ai grija sa nu te usture limba, stii tu de ce !
fiul (adoptat) al orasului:
(18 Noiembrie 2019, 13:02)
dsv-ul este specializat pe animale. pe cele  din grajd sau din abator. ori cele de aiurea de pe camp ori din padure.
restul cu faina, cu pelteaua, cu alcoolul  sau cu orice altceva ce nu tine de zootehnie, este la capitolul  "siguranta alimentelor" , adus fortat in curtea dsv.
de aici si problemele in domeniu. multe, nevazute, neintelese, nerezolvate.
@# Faina Maria:
(18 Noiembrie 2019, 08:49)
Lasa-ne cu povestile vanatoresti si vrajeli diversioniste! Scurt si la obiect, faina e de calitate?
Veterinar:
(18 Noiembrie 2019, 06:15)
Dsvsa este singura institutie care se ocupa de Siguranta Alimentelor , dar laboratoarele nu sunt acreditate si probele sunt recoltate de patroni si duse la Dsvsa ! Toate ies f f bune ! Puia nu lasa pe nimeni sa controleze brutariile decit inspectorii lui ! Asta e Mafia Veterinara si de asta mincam toate mizeriile !
#Faina Maria:
(18 Noiembrie 2019, 06:06)
Dragostea ta cu primarul din Cocora s_abtransformat in ura si ai facut reclamatii la toate organele de control posibile punind o armata de oameni pe drumuri ! Poate intr_o zi te da in judecata si platesti de o sa te usture !
Gigi:
(17 Noiembrie 2019, 18:05)
Dsp,dsvsa si tot ce inseamna instituții ce ar trebui sa faca munca in interesul cetateanului doar mimeaza munca,mediul nu exista,nu ies din birou decat inainte de a anunta marii agenți economici ce ne otrăvesc,e jale in oras,nu cred ca a fost vreodată atat de infect,rosca doar taie copaci si atat,nu il intereseaza mizeria,câinii,domeniul public păscut si balegat de animale,suntem la sat aici nu in Reședința de județ.Despre Abaza si ceata lui nu are rost sa mai vorbesc,sunt căpușe,iau banii de pomana,muzica bubuie in oras,masini parcate aiurea,mizerie,debandada,cam asta e Orășelul nostru.
dinamita:
(17 Noiembrie 2019, 12:44)
controalele sunt anuntate cu citeva zile inante.Ce amenda este aia cit un cartus de tigari pentru o fabrica de piine ?
Faina Maria:
(17 Noiembrie 2019, 12:13)
DSP, DSVSA , ce control faceti cand mergeti la moara Maria din Cocora? Este bun protocolul pe care vi-l da ? Este consistent? Ati verificat pregatirea asa ziselor laborante? Fete cu 8 clase sau 10, sunt angajate ca "tehnician chimist, laborant .....", din curiozitate intreb, oare nu ar trebui sa aibe si pregatire profesionala, calificare?
Au carnete de sanatate toti muncitorii? Si primarul care este nelipsit din peisaj? 
Faina este remacinata, cernuta ca are sfaiogi, viermi si soareci. O fi bine, ce ziceti?
Despre aditivii pe care-i foloseste in exces  moara Maria, ce ne puteti spune? Si tacerea este un raspuns.
Apa, este de la reteaua comunala ?
Daca aveti un pic de constiinta, ati merge sa faceti controale adevarate, nu sa anuntati mai intai sa se pregateasca si apoi mimati contolul. Nu uitati ca aveti o responsabilitate extrem de mare! FACETI-VA DATORIA PENTRU CARE SUNTETI PLATITI!