Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Campusurile școlare din Slobozia nu pot fi autorizate

Campusurile școlare din Slobozia nu pot fi autorizate

Elevii și profesorii din Slobozia așteaptă de 11 ani construcția celor două campusuri școlare promise de Ministerul Educației. Investițiile rămân în conservare pe termen nelimitat, din cauza unor erori de proiectare care fac imposibilă obținerea autorizațiilor emise de mai multe instituții publice. Respectivele do­cumente sunt necesare pentru redeschiderea șantierelor. Estimativ, Guvernul României a cheltuit pentru stadiul actual al campusurilor școlare din Slobozia 2,7 milioane de lei.

Planuri încurcate În 2005, Ministerul Educației a inițiat o strategie prin care a încercat să alinieze învățământul românesc la standarde europene. Primul pas făcut în această direcție a vizat asigurarea unei infrastructuri în Educație, similară celei din Occident. Așa a apărut ideea construcției unor campusuri școlare, care să le ofere elevilor și profesorilor spații decente pentru desfășurarea orelor de curs, cazare, dar și locuri unde aceștia să poată lua masa. Cu o valoare de 27 milioane de lei, proiectul Ministerului Educației prevedea construcția, la nivel național, a 63 de campusuri școlare. 4 din aceste investiții s-au derulat în Ialomița, la Liceul de Arte «Ionel Perlea» și Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu», ambele din Slobozia, precum și la Liceul Teoretic «Carol I» din Fetești și Liceul Tehnologic din Fierbinți Târg. După ce a deschis oficial șantierele, în anul 2008, Ministerul Educației a abandonat definitiv proiectul, iar obiectivele au fost trecute în administrarea pri­măriilor pe raza cărora s-au construit.

O moștenire grea De 11 ani, campusurile școlare din Slobozia așteaptă să fie terminate. În 2014, fosta administrație Stoica și-a asumat public faptul că va finaliza cele două obiective. Pentru a nu cheltui fondurile bugetului local, Primăria Slobozia a realizat un proiect cu finanțare europeană pe care l-a depus la Agenția de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia, reușind să convingă Uniunea Europeană să-i ofere 12 mi­lioane de euro. Cu toate acestea, la scurt timp de la începerea lucrărilor, firma care a câștigat licitația publică și-a declarat insolvența. Rămasă fără constructor pentru campusuri, adminis­trația locală din Slobozia a decis conservarea celor două șantiere. În prezent, ambele obiective se află în același stadiu. O serie de calcule arată că cel ridicat la Liceul de Arte «Ionel Perlea» ar mai avea nevoie de aproximativ 1 milion de lei pentru a fi reali­zat... Din păcate însă, orice inițiativă în acest sens este blocată din cauza ero­rilor apărute în proiectul tehnic. Așa se face că holurile campusului sunt prea mici, iar ferestrele au fost concepute astfel încât să nu asigure suficientă lumină naturală. La toate acestea se adaugă și faptul că lângă campusul școlar există o croitorie, despre care nimeni din Primăria Slobozia nu-și amintește cum a fost autorizată. Pro­blemele de natură tehnică apărute în proiectul campusului fac imposibilă obținerea autorizațiilor din partea Inspectoratului pentru Situații de Urgență sau Direcției de Sănătate Publică. Iar fără aceste documente, continuarea proiectului este imposibilă. «Am purtat o întreagă corespondență cu Primăria Slobozia pe tema campu­sului... Sunt multe probleme din cauza cărora obiectivul nu poate fi construit. Noi sperăm că se vor găsi totuși cele mai bune soluții pentru deschiderea șantierului!» a explicat situația George Petre, directorul Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia. În schimb, în privința campusului școlar de la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu», oficialii administrației locale au luat decizia de a-i schimba destinația și de a-l transforma în spațiu pentru Primăria Slobozia. Aici ar putea fi mutate câteva dintre Direcțiile care funcționează în cadrul instituției.

Risipă de fonduri guvernamentale
Chiar dacă mai este nevoie de numeroase resurse pentru finalizarea campusurilor școlare din Slobozia, Guvernul României a investit sume consistente pentru cele două obiective. Calculele aproximative arată că din bugetul statului, în 11 ani, au fost dirijate pentru aceste investiții 2,7 milioane de lei. De asemenea, campusurile au adus Primăria Slobozia în fața instanței de judecată. Administrația locală a fost dată în judecată de constructorul care a câștigat licitația pentru realizarea campusurilor întrucât Primăria Slobozia a refuzat să plă­tească o factură în va­loare de 67 mii de lei.

Campus nou la Fetești
Singurul model de bună practică în privința realizării campusurilor școlare rămâne cel al Primăriei Fetești. În 2016, autoritățile locale au reușit să obțină 28 milioane de lei, bani europeni, pentru a finaliza construcția obiectivului. «Mă bucur de faptul că am reușit să finalizăm acest obiectiv. Este unul dintre lucrurile pe care le-a realizat administrația locală... Mă bucur de faptul că am reușit să le oferim un spațiu nou elevilor din Fetești!» a precizat Sorin Gafițoi, primarul municipiului Fetești.

18 Noiembrie 2019, 07:50 (1423 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gogu Zugravul:
(20 Noiembrie 2019, 03:58)
Strategia de atunci a fost o reusita ! Pentru Inspectorul General de atunci caruia i_au crescut 2 vile in curte ! Numai pentru groapa closetului de la Scoala Patru Frati s_au tocat , furat, 27 miliarde lei vechi !
vax:
(18 Noiembrie 2019, 21:45)
De-alde DOREL peste tot.
Un simplu cetatean:
(18 Noiembrie 2019, 09:13)
Bai nene mai terminati dracu cu erorile de proiectare,da-ti drumul la proiectele astea. Din cauza unor ingineri zelosi si zeflemisti blocam sute de astfel de lucrari. Tara unde daca te caci mai la stanga si nu in centru cum scrie pe proiect nu ti se da parafa. Trebuie gasita o solutii ca astfel de institutii care da acordul de functionare sa nu mai blocheze lucrarii pe termen nelimitat. Nu e normal asa ceva in orice alta tara,pana acum se gaseau solutii. Doar in Romania institutile care iti dau acordul de functionare te ingroapa cu tot cu proiect.