Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia are un Plan de Reducere a Zgomotului

Ce-i trebuie chelului?

Slobozia are un Plan de Reducere a Zgomotului

Orașul Slobozia va fi inclus într-un proiect investițional gestionat de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR SA). Conform informațiilor publice fur­nizate de către instituție, administrația locală propune reabilitarea a 4 kilometri de drum afectați de polua­rea fonică. Soluția avansată constă în instalarea unui covor asfaltic fonoabsorbant pentru diminuarea zgomotului produs de traficul rutier.

Consultare publică pe site Primăria Slobozia a postat un anunț privind organizarea în perioada 23 octombrie-6 noiembrie 2019 a unei consultări publice în vederea finalizării Planului de Acțiune pentru zgomotul generat de traficul rutier în localitățile traversate de drumurile naționale care au înregistrat anual «un trafic mai mare de 3 milioane de treceri de autovehicule, în conformitate cu prevederile Legii 121/2019 privind evaluarea și gestionarea zgomotului ambient». La nivelul județului Ialomița aceste valori de trafic sunt înregistrate la Slobozia, pe o lungime de 4 kilometri, de la intrarea la ieșirea din oraș. Deși consultarea publică nu a fost realizată, documentația oficială oferă o primă imagine a expunerii populației la un nivel de zgomot situat între 60 și 80 de decibeli. Astfel, Planul de Acțiune pentru Reducerea Zgomotului publicat pe site-ul instituției confirmă faptul că la nivelul Sloboziei peste 5000 de persoane sunt expuse zilnic unui nivel de zgomot peste limita admisă, fapt care poate fi remediat prin realizarea de investiții.

Investițiile de la Sfântu’ Așteaptă CNAIR SA concluzionează că pentru minimizarea efectelor adverse ale zgomotului generat de traficul rutier asupra populației e nevoie de investiții. Aceste investiții trebuie asigurate de admi­nistrațiile locale, în speță de Primăria Slobozia. La nivelul autorităților locale însă nu există nici măcar intenția de a aloca fonduri pentru acest deziderat. Cu bugetul de investiții diminuat și cu investiții multianuale bugetofage, admi­nistrația Mocioniu abia reușește să cârpească gropile de pe străzi... Potrivit recomandărilor CNAIR SA, soluțiile sunt: construcția de variante ocolitoare, transport inter-modal sau combinat sau realizarea de covoare asfaltice fonoabsorbante care să reducă valorile de zgomot înregistrate. Aceste soluții tehnice au fost avansate deja de primarul Adrian Mocioniu, însă niciuna dintre ele nu s-a concretizat în investiții reale. Potrivit declarațiilor sale, orizontul de așteptare pentru implementarea acestor «soluții europene» este anul 2023.

18 Noiembrie 2019, 10:40 (837 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


#pasajladrajna:
(18 Noiembrie 2019, 22:32)
Smecherii ale CNAIR-ului sa mai sifoneze niste bani. Proiecte si iar proiecte, nimic realizat. Cu pasajul, podul, sensul giratoriu ce se mai aude. Ca sa nu mai facem zgomot, trebuie sa mai mergem si pe jos.
Gica:
(18 Noiembrie 2019, 17:34)
Adevărat,pentru aia de fac zarva prin oras sau dispera vecinii nu se iau măsuri,altfel se sifoneaza banii din covorul asfaltic fono-absorbant.Si sa mai vede-tocul balega vacile dupa ianache covorul ala asfaltic,o minunăție.Nu ne mai facem bine.
Sorin:
(18 Noiembrie 2019, 14:46)
Sa fim seriosi....sau au solicitat asta cei care locuiesc în cartier pepiniera pt.varianta ocolitoare???
Ion:
(18 Noiembrie 2019, 13:21)
Dar un program de reducere a zgomotului produs de cocalarii și "pierde-vară" ce deranjeaza liniștea în miez de noapte cum se pricep ei mai bine?