Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Somelier de Slobozia

Somelier de Slobozia

La începutul lunii noiembrie 2019, o sticlă de grasă de Cotnari din 1960 a fost vedeta Salonului de degustare a vinului «Le Grande Degustation de Montreal 2019» din Canada. Sticla face parte dintr-un lot deținut de o firmă din Slobozia, patronată de Ion Radu. La Montreal, sticla de vin a fost promovată de celebrul boxeur Lucian Bute. «Acum sunt și eu în Champions League pentru vinuri. E drept, la juniori, dar toate au un început...» spune Ion Radu.

Un vin medaliat, de la Slobozia Ion Radu are 54 de ani și recunoaște că nu l-a îmbătrânit calea bisericii. Dar acum toate sunt în urmă, iar înainte doar colecția sa Vinia Iași de 300000 de sticle de vin din 60 de soiuri pe care o vinde aici, la Slobozia. Face asta de vreo 3 ani de-acuma și n-ar fi apărut la ziar în veci dacă vinul dintr-unul dintre loturile sale n-ar fi fost selecționat drept vedeta Salonului «Le Grande Degustation de Montreal 2019». S-a întors de acolo încântat și fericit: «Au fost 7 firme românești, printre care și noi, cu Grasa asta de Cotnari care a fost declarată vedeta Salonului... Iar după evenimentul ăsta, am participat și la Salonul Vinurilor Românești, unde a fost pusă pe afiș. Au pozat-o și au pus-o pe afiș!». Imaginea vinului prezentat de Ion Radu a fost celebrul boxeur Lucian Bute. O vedetă care, apreciază privind în urmă Radu Ion, ține la tăvăleală, dar și la băutură: «Lumea era uimită de vin, dar și de cine e în spatele standului... Lucian Bute a stat în fiecare zi lângă noi! Iar luni, când s-a terminat eve­nimentul și ne-am întâlnit la un pahar de vin, ne-a băgat sub masă. E tare! Dar mai tare a fost vinul, vă jur. N-aș fi crezut că un vin românesc poate fi atât de apreciat, în condițiile în care toți cei care au venit acolo au adus fruntea vinurilor lor. I-am eclipsat! Ne batem cu ei de la egal la egal. Directoarea Societății de Alcool din Quebec a venit la noi de 4 ori! „Amazing! Amazing!“ Numai asta o auzeam spunând... Și s-a întors cu maestrul de vinuri de la ei, cu prietenii, cu colaboratorii... Făcea ce făcea și iar venea la noi! Iar la intrare, degustătorii au cumpărat bonuri de 200 de dolari canadieni. De bonurile astea degustau vin. Într-un final, noi le-am avut pe cele mai multe... Asta înseamnă că vinurile românești le-au plăcut cel mai mult! Am văzut asta cu ochii mei, nu mă mai poate contrazice nimeni. Iar o vietnameză, despre care am aflat că era influencer Instagram, nu se mai des­prindea de noi. Și la un moment dat mi-a arătat ca postările ei erau urmărite în momentul ăla de 80000 de oameni. Chiar am fost impresionat!».

O poveste de colecție Întors acasă, Ion Radu continuă să facă ce a început acum 3 ani, când a cumpărat la licitație rezerva de vinuri a Vinia Iași. «A fost o întâmplare... Îmi plăcea să beau când și când un pahar de vin bun. În rest, tărie! Într-o zi, am citit la ziar că Vinia Iași scoate la licitație depo­zitul. Am plecat acolo cu gând să cumpăr și eu 3 sticle din fiecare soi... Și tot drumul m-am în­trebat dacă mă primesc. 3 luni mai târziu, împrumutasem bani de bancă și cumpă­rasem 90% din tot lotul scos la licitație! M-a costat 50000 de euro și muncă permanentă de-atunci încoace, dar a meritat...». Munca lui Ion Radu începe dimineață și se termină când vrea clientul. La început, clienții erau reticenți, iar prețul la vin era mic. Încet-încet, clienții au înțeles că vinul din sticlele lui Ion Radu e vin de colecție și merită prețul cerut. Acum există o clientelă stabilă și renumele fir­mei a crescut. Ion Radu are un site vinuri-vechi.ro, o rețea de supermarket în care vinde, magazine care cumpără loturi și le revând. Și, la rândul lui, cumpără vin. «Nu de puține ori mă prinde dimineața pe câte un site de licitații încercând să cumpăr o sticlă de vin sau un lot pe care mi-l doresc... Nu credeam să se întâmple asta, dar uite că am ajuns să o fac! Iar de când am fost la Montreal, am înțeles că acum sunt și eu în Champions League pentru vinuri. E drept, la juniori, dar toate au un început...». Ne spune toate astea tre­când în revistă loturile de vin din depozit. Grasa de Cotnari e doar una dintre co­morile pe care le deține. Are vinuri albe, vechi de zeci de ani, care pot concura oricând cu vinurile italienești, vinuri tari care se bat de la egal la egal cu cele portugheze, vinuri desert din care, dacă ai gustat o dată, nu mai ai liniște, vinuri roșii pe care încă le degustă, ca să le înțeleagă...

Rădăcinile din fundul curții
Degustăm și noi, din curiozitate, un vin roșu. Vin de domni, cu arome fructate, maturat în butoaie de stejar și păstrate cu anii... Îl întrebăm cum le-a învățat gustul și soiul. Ion Radu râde: «În timp... Și încă învăț! Eu, să vă spun drept, prefer Feteasca noastră... E un vin robust, care mi-aduce aminte de tinerețe. Când eram copil, tata cultiva vie și făcea vin. Ca la noi la țară, că eu sunt din Căzănești... Și în fiecare an smolea niște sticle și le îngropa la capul viei. Le desfăcea la un an, la doi sau când avea chef sa bea... Ultima dată, a îngropat niște sticle cu vin prin 1991! Și au rămas acolo. Acum locul e al băiatului, dar el n-are niciun gând... Când și când îmi aduc aminte de vinul ăla și mă rog de el să îl scoatem. Nu știu de ce, că am vin destul acum. Dar îmi e dor de gustul ăla de vin pe care l-am pomenit acasă. Ce încerc să spun... Eu cred că vinul cel mai bun e ăla care îți place ție. Dar nu strică să ai în casă și o sticlă de vin de colecție...».

18 Noiembrie 2019, 14:25 (2115 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Nasu:
(22 Noiembrie 2019, 09:42)
Ia zii mai Nelule.cum ii ajuti pe Marius I si pe Gabiita sa isi achite datoria pe care ai facut-o tu cu Taifas cind i-ati pus sa semneze actele pt Germania.sau acum nu mai sti nimic .cred ca de la vin .i -ati nenorocit pe viata
Nasu:
(21 Noiembrie 2019, 13:45)
Salut.vad ca ii merge bine lui Domnu Nelu.sa ne spuna si noua cum a facut banii pt aceste alese vinuri.vad ca nu zice nimic de oamenii aia tineri pe care i-a nenorocit pe viata el impreunaxu alt Domn de vita nobila zis Taifas .alti platesc datoriile lor si ei beau vin nobil si se plimba cu Bentley prin marele nostru oras.golanii nu se lasa.dupa toate nenorocirile astea mai si claxoneaza sa-i vada lumea.dar voi ziaristii stiti toate astea dar nu mentionati nimic.fraierii platesc si voi promovati javrele.de-aia sunteti unde sunteti.
Vino vino:
(20 Noiembrie 2019, 07:05)
Platesti si obti prin noroc un lot bun de vin si devi somelier?Daca ridica unul o biserica,e popa?E bine ca norocosul e din judet dar usor cu somelierul ca asocierea vinului si descrierea acestuia este altceva.Acest om poate fi numit corect "comisionar",ca asa e in Franta.Domnu Panait,interesati va domnu ziarist...
Un necunoscător :
(19 Noiembrie 2019, 08:07)
Pe de-o parte, apreciez inițiativa domnului Radu de a împărtăși aceasta comoara cu restul lumii, dar, pe cealaltă parte, este trist ca acest tezaur al României va dispărea. Am avut plăcerea de a gusta din aceste licori și pot spune doar un lucru :"wow!". Felicitări!
Costica de langa barique :
(19 Noiembrie 2019, 06:53)
Hai ca nu e rau!Viata e atat de scurta ca e pacat sa bei un vin prost!Romanii inca vor sa bea vin bun cu 8 lei sticla.Serios?Un racoritor bun costa 6 lei 1L.