Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia gestionează o afacere de 260 mii de lei

Slobozenii reclamă Comisia de atribuire a locurilor de parcare

Primăria Slobozia gestionează o afacere de 260 mii de lei

În urmă cu 8 ani, Slobozia s-a aliniat trendului național oferind slobozenilor locuri de parcare cu plată. De-a lungul anilor, licitațiile pentru obținerea acestor locuri de parcare au fost reclamate în repetate rânduri, slobozenii acuzând comisiile de atribuire că blochează liberul acces la aceste licitații. În Slobozia sunt amenajate 3000 de locuri de parcare cu plată, iar numărul autoturismelor a depășit 20000.

O afacere «moșită» de ex-primarul Stoica
Decizia privind înființarea locurilor de parcare cu plată la Slobozia a apărut în 2011, iar «nașul» acestei afaceri administrative a fost ex-primarul Alexandru Stoica, cel care s-a lăudat la sfârșitul mandatului său că a realizat peste 1500 locuri de parcare noi. Încă de la debutul acestui proces, slobozenii au fost nemulțumiți de modul în care sunt organizate licitațiile, felul în care sunt atribuite locurile de parcare sau va­loarea de la care pleacă licitația (120 de lei) con­siderată prea mare pentru puterea de cum­părare a locuitorilor orașului. Prin anul 2016, după preluarea mandatului de către Adrian Mocioniu, interesul administrației pentru locurile de parcare a scăzut, iar slobozenii au ajuns să liciteze sume considerabile pentru a obține un loc de parcare plătit în zona blocului în care locuiesc. Conform datelor oficiale, cea mai mare valoare licitată pentru un loc de parcare a fost de 900 de lei, iar cel mai mare preț plătit este de 450 de lei.

Comisiile, acuzate că își bat joc de cetățeni
În aceste condiții, licitațiile pentru locurile de parcare generează conflicte între cetățeni și comisiile care atribuie locurile de parcare. Pe 6 noiembrie 2019, Vladimir Ghenov, în vârstă de 69 de ani, a fost «uitat» de Comisie în favoarea unui vecin, neputând licita pentru locul de parcare dorit, deși se afla în sală. «Este o licitație frauduloasă... Și-au bătut joc de părul alb al tatălui meu! Au atribuit locul de parcare fără să mai organizeze licitația, deși el se afla în sală. Apoi l-au făcut surd și l-au trimis acasă... E inadmisibil!» reclamă public fiul lui Vladimir Ghenov, Mihai, a doua zi după primirea rezultatelor. În replică, Eduard Plăieșu, șef birou Evidență Patrimoniu în cadrul Primăriei, susține că procedura a fost corectă: «Organizăm licitațiile de ani de zile, mereu la fel... Nu avem nimic să ne reproșăm. Domnul a fost întrebat, dar a spus că nu vrea să liciteze. Voia doar locul la 120 de lei pe an!». Explicațiile oficialilor Primăriei nu rezolvă proble­mele cetățenilor. Asemeni lui Vladimir Ghenov, la fiecare dintre licitațiile organizate de către Primăria Slobozia există cetățeni nemulțumiți. În pofida recla­mațiilor, procedurile rămân neschimbate...

Anul viitor, încă 500 de locuri
Problema suprapopulării parcărilor orașului pare una fără soluții. Conform datelor oficiale, în următorul an, DADP Slobozia intenționează să amenajeze alte 500 de locuri de parcare. Numărul avansat de oficiali este însă insuficient comparativ cu solicitările locuitorilor. Potrivit estimărilor, numărul autoturismelor din oraș depășește la acest moment 20000, iar tendința este de creștere. Cele mai aglomerate zone sunt cele de la MB-uri și cele din imediata vecinătate a Pieței Cuza Vodă (unde s-a înregistrat, de altfel, și cel mai mare preț plătit pentru un loc de parcare). Paradoxal, există însă și zone unde locurile de parcare nu au fost atribuite, iar proprietarii de autoturisme parchează fără a plăti. Autoritățile speră să reglementeze această situație anul următor, incluzând noi prevederi în Regulamentul de atribuire a locurilor de parcare. Intențiile administrației rămân însă doar declarative. Surse interne din cadrul Primăriei susțin că pentru reglementarea situației existente e nevoie de personal și investiții suplimentare. La acest moment, veniturile obținute anual din gestionarea locurilor de parcare depășesc 260 mii de lei, însă aceste fonduri sunt redistribuite către alte cheltuieli bugetare.

19 Noiembrie 2019, 11:40 (2269 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Licitații «aranjate» pentru locurile de parcare din Slobozia

Comentariile cititorilor:


Gigel:
(21 Noiembrie 2019, 11:20)
Pentru ???????? - in weekend si sarbatori legale, locul e al tau. E platit de tine. Trebuie insa si sa citesti amarata aia de hotarare de consiliu local. Altfel mori cu legea in mana. In cazul tau, fara sa o citesti.
Zero educatie:
(21 Noiembrie 2019, 06:57)
Ati vrea sa adaugam pe langa idioti ca plaiesu,cretinii de locatari cu care nu ajungi la un consens?Daca este cel carunt,cu Cielo ce are magazie in portbagaj si face legea in parcare,esti pierdut.Fiindca sunt zone in care nu s au licitat parcari si trebuie sa convietuiesti,ca asa e normal.Nu zau...Incearca sa discuti cu cate un pensionar din asta ajuns la 70 ani.Si cum dracu mai urca la volan astia de 85 ani?Abia se misca pedestru iar urcati la volan sunt anchilozati de nu pot intoarce doar capul.Aia sta ca proasta cu coasa pe scara si ei brambura prin intersectii.
Locuitor Slobozia:
(20 Noiembrie 2019, 19:54)
Mafie mare pe la atribuirea locurilor de parcare,dak nu ai o cunostinta slabe sanse sa prinzi un loc .
??????:
(20 Noiembrie 2019, 09:33)
Eu nu inteleg un lucru ,am privilegiu de parcare intre orele x-y, dar nu se face nicio precizare in weekend si sarbatorile legale.Daca pleci undeva cu masina in perioada mentionata si te intorici constati ca desi ai platit loc de parcare tebuie sa-ti cauti alt loc pana la ora 17 cand ar trebui sa se elibereze. Am apelat la politia comunitara si mi-au spus ca nu pot lua nicio decizie.
TUMOAREA - PSD:
(20 Noiembrie 2019, 08:08)
Cât plătește dl.prefect parcarea pentru că mașina dumnealui stationează (MOCA) în fața CJ 
Ciuma rosie =ruina:
(20 Noiembrie 2019, 06:59)
O golanie.Platesc impozit si nu inteleg de ce,ca apoi sa platesc intre 120 - 450lei parcarea.Ce se face cu acesri bani?Ca parcarea daca ploua este plina de apa 5 zile,si nu am voie sa fac un sant sa drenez apa,copaci pentru umbra-nu...Masina este prafuita de maturatori zici ca am domiciliul in Egipt,pentru ce platim?Pentru o placuta de plastic scrisa de primarie?Buna afacere!Vom plati si parcarea subterana-alta golanie a idiotilor pesedisti,care au stricat 60 locuri parcare pentru doar 25-30 locuri in plus,ca acum sa se piarda si cele initiale?Sau vin cu bani de acasa stoica si mocioniu? (+consilierii da daisti).
curiosul:
(20 Noiembrie 2019, 02:29)
dar cu impozitul pe masina mea ce face primaria? ,impozit de 180 ron pe an,sa-mi justifice banii  sa imi asigure loc de parcare mama lor de hoti,apropo gigi ma lasi si pe mine sa parchez pe espalnada ca  tot autoturism de teren am si eu si tot alb

cetatean :
(19 Noiembrie 2019, 17:24)
Cand montati plăcuțele cu numerele de înmatriculare pentru locurile de parcare pentru care plătim această taxă anuala? Am licitat un loc de parcare pe bulevardul stefan cel mare de 2 ani si nici pana in prezent nu s-au montat aceste plăcute având permanent discuții cu alte persoane care parchează pe aceste locuri.
Trotinete pentru fete:
(19 Noiembrie 2019, 16:06)
Ca încasează parcagii primariei banii de mai sus poate nu e rau. Dar ce se face cu ei ca eficientizare a zonelor de parcare? De ce nu se respecta indicatia indicatoarelor rutiere cu accesul interzis,exceptie riveranii?De ce poliția locala nu amenajeaza accesul turismelor la spectacolele salii municipale catre parcarea bazarului,care este libera?Unde sa parcheze locatarii blocurilor din zona?Si cate ar mai fi de scris... Mă plăiesule,că esti depasit,știm dar de ce sa te suportam?Si pe toti incapabilii din primărie,platiti pentru bunul mers al lucrurilor iar voi abia stiti adunarea si scaderea pana la 7... Ppate fiindca sunteti supusii pesedeului si chiar daca sunteti prosti,sunteti ai nostri, vorba cuiva..???
Worker:
(19 Noiembrie 2019, 12:48)
Si ce facem cu cei care detin locuri de parcare, dar totusi parcheaza (nu ca este interzis) pe domeniul public? Iarna ca nu sunt curatate de zapada si vara ca e umbra? Rusinica!