Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Taxele și impozitele locale neachitate «valorează» peste 185,5 milioane de lei

La nivelul Ialomiței

Taxele și impozitele locale neachitate «valorează» peste 185,5 milioane de lei

Colectarea taxelor și impozitelor locale reprezintă marea provocare pentru cei mai mulți primari ialomițeni. O situație privind sumele pe care aceștia au reușit să le încaseze în perioada ianuarie-septembrie 2019 evidențiază faptul că toate bugetele locale se confruntă cu o scădere a sumelor colectate. Potrivit Direcției de Trezorerie și Datorie Publică Ialomița, cele 66 de primării din județ mai au de încasat peste 185,5 mili­oane de lei. În timp ce unii edili caută soluții pentru a crește gradul încasărilor, alții ridică din umeri resemnați și așteaptă ca cetățenii să devină mult mai responsabili în ceea ce privește plata taxelor și impozitelor locale. Și unii și ceilalți susțin însă că din această cauză demararea investițiilor cu fonduri proprii a devenit o iluzie la care nici nu se gândesc să spere.

Banul public, greu de colectat Direcția de Trezorerie și Datorie Publică Ialomița, care funcționează în cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, a prezentat pe larg o situație a sumelor pe care cele 66 de primării din județ trebuie să le în­caseze la bugetele locale. Conform documentului oficial dat publicității, toate cele 66 de administrații locale din județul Ialomița au restanțe în ceea ce privește colectarea taxe­lor și impozitelor locale. Valoarea totală a su­melor pe care pri­măriile din Ialomița trebuie să le încaseze de la cetățeni se ridică la peste 185,5 milioane de lei. Valoarea sumelor localităților din mediul rural este de 92,8 milioane de lei, în timp ce orașele și municipiile trebuie să încaseze taxe și impozite locale în va­loare de 89,7 mili­oane de lei. În mediul rural, comuna Dridu se află pe primul loc în ceea ce privește valoarea sumei pe care trebuie să o colecteze. Datele Direcției de Trezorerie și Datorie Publică Ialomița arată că localitatea Dridu are de încasat 9,4 milioane de lei. În mediul urban, prima poziție în acest top o ocupă municipiul Slobozia. Administrația locală din reședința județului mai are de colectat impozite și taxe locale în valoare de 28,4 milioane de lei. Multe dintre aceste sume sunt însă vechi și pot depăși 10 ani... «Multe dintre aceste sume provin de la societățile aflate în insolvență. Suntem înscriși la masa credală, însă banii care ne revin nouă sunt puțini, pentru că prio­ritatea o au alți creditori... De asemenea și amenzile neachitate determină această creștere a sumelor pe care trebuie să le colectăm!» susțin reprezentanții Primăriei Slobozia.

Primarii caută soluții În unele administrații locale din Ialomița, colectarea eficientă a taxelor și impozitelor locale a devenit o prioritate pentru edili. Așa se face că aceștia în­cearcă să găsească soluții pentru a crește gradul încasărilor. Pentru perioada ianua­rie-septembrie 2019, Primăria Căzănești are de încasat 2,4 milioane de lei. Repre­zentanții administrației locale susțin că gradul de încasare înregistrat anul acesta este mai ridicat prin comparație cu cel din anii trecuți, mai ales că mulți dintre cetățeni aveau datorii vechi de 7 ani. Soluția descoperită a fost aceea de a angaja un inspector specializat în executări silite. «Le-am adus la cunoștință tuturor faptul că trebuie să înțeleagă necesitatea achitării taxelor și impozitelor locale. Acolo unde nu s-a putut am intervenit cu ajutorul inspectorului pe care l-am angajat! Văzând că situația nu este una convenabilă pentru ei, oamenii s-au mobilizat și au venit să plătească... Eu mă declar mulțumit de ceea ce am reușit să facem din acest punct de vedere!» susține Alexandru Măchiță, primarul orașului Căzănești. Și în comuna Perieți edilul Adrian Merlea a încercat să găsească o soluție pentru a-i face pe cetățeni să plătească taxele locale. În fiecare dintre satele aparținătoare localității a deschis un birou în incinta unităților de învățământ unde localnicii să poată veni pentru a-și achita dările către bugetul local. Cu toate acestea, măsura nu s-a dovenit a fi eficientă, comuna Perieți având de încasat de la cetățeni 2,2 mi­lioane de lei. «Am trimis angajatul de la Taxe și Impozite la școlile și grădinițele din satele aparținătoare cu calculatorul și imprimanta după el... Am făcut tot posibilul ca oamenii să nu mai spună că nu pot ajunge la Perieți pentru că nu au transport! Cu toate acestea, oamenii nu au venit să plătească... Stăm cam slăbuț cu încasările, dar sperăm ca cetățenii să de­vină responsabili din punctul acesta de vedere!» explică situația Adrian Merlea, primarul comunei Perieți. În cealaltă parte a județului, în comuna Mihail Kogălniceanu, administrația locală susține că se confruntă cu un fenomen mai puțin obișnuit, dar care are impact direct asupra gradului de încasare a taxe­lor locale. La nivelul localității 10% dintre locuințe au rămas fără proprietari, administrația locală fiind nevoită ca anual să calculeze valoa­rea impozitelor acelor imobile și să le introducă în contabilitate. Autoritățile locale din Mihail Kogălniceanu trebuie să încaseze 6,6 milioane de lei. «Avem multe case vechi și părăsite și nu mai dăm de urma proprietarilor... Tocmai de aceea ne încărcăm anual cu impozitele provenite de pe urma acestor proprietăți. La toate acestea se adaugă și amenzile pe care le-au primit cetățenii de pe raza localității și pe care aceștia nu le-au plătit. Este foarte dificil să colectezi taxele locale!» susține Alexandru Dinu, primarul comunei Mihail Kogălniceanu.

Fără investiții din fonduri proprii
Gradul scăzut de încasare a impozitelor locale afectează dezvoltarea localităților. Niciuna dintre primăriile din județul Ialomița nu poate susține proiecte de investiții din banii colectați la bugetul local. De cele mai multe ori, disponibilitatea bănească a bugetelor locale abia poate acoperi cheltuielile cu salariile angajaților sau cele de funcționare ale sediilor primăriilor sau a altor instituții pe care le adminis­trează, precum unitățile de învățământ, bibliotecile publice sau căminele culturale. Pentru investiții primăriile apelează la împrumuturi sau așteaptă să primească fonduri prin programele guvernamentale la care aplică. Banii oferiți prin aceste alternative sunt însă greu de accesat, tocmai de aceea finalizarea unor obiective de investiții poate dura, în unele cazuri, chiar zeci de ani.

19 Noiembrie 2019, 08:05 (1602 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Primăriile din Ialomița colectează deficitar taxele și impozitele locale
Ialomița nu impozitează vilele țigănești
Primăriile din Ialomița, încă o dată restanțiere la colectarea taxelor și impozitelor

Comentariile cititorilor:


Vali:
(19 Noiembrie 2019, 15:56)
Pai una din soluții pentru a motiva lumea sa plătească ar fi buna gestionare a banilor publici,a trecut vremea chermezelor pe banul contribuabilului,avem nevoie de infrastructura,locuri de parcare,curatenie nu de achiziții nefolositoare la preturi exagerate si nepăsare din partea edililor.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 09 Apr 2020
223 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Cocora: Conducea în stare de ebrietate și fără permis

Polițiștii Secției Rurale Grivița au depistat în data de 8 aprilie a.c. un bărbat de 56 de ani care conducea pe raza localității Cocora, în stare de ebrietate. Acesta avea o concentrație de 0,90 mg/l alcool ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2020, 14:00
(88 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Numărul infecțiilor COVID-19 în Ialomița a ajuns la 81

În ultimele 24 de ore, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost depistate 7 noi cazuri de infecție COVID-19. Astfel, numărul persoanelor bolnave a ajuns la 81. Totodată ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2020, 13:50
(96 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,54%-rata șomajului

La sfârșitul lunii februarie 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4243 șomeri (din care 1851 femei), rata șomajului fiind de 4,54%, cu 1,02% sub ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2020, 10:05
(79 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

RISO SCOTTI DANUBIO SRL angajează
-ambalator manual-3 persoane
-electromecanic -1 persoana

Cerință specială: să locuiască în Slobozia
Persoana de contact: Mihai Nedelcu,
tel. 0729/167.293

8 Aprilie 2020, 13:50


4

Grupul de Comunicare Strategică: Numărul infecțiilor COVID-19 în Ialomița a ajuns la 79

În ultimele 24 de ore, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost depistate 7 noi cazuri de infecție COVID-19. Astfel, numărul persoanelor bolnave a ajuns la 79. Totodată ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2020, 13:25
(239 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Percheziții la locuințele unor hoți

Polițiștii din Urziceni au efectuat marți, 7 aprilie 2020, două percheziții domiciliare pe raza orașului. Oamenii legii au descins la locuințele a doi bărbați, suspecți de spargerea sediului unei firme ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2020, 13:20
(136 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: S-a urcat beat la volan și a provocat un accident rutier

Un bărbat de 52 de ani din București este cercetat penal pentru «conducere în stare de ebrietate» și «vătămare corporală din culpă». În seara zilei de 7 aprilie 2020, în timp ce venea de la București către ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2020, 13:15
(83 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de 57 mii de lei aplicate de polițiști

Polițiștii din Slobozia au organizat marți, 7 aprilie 2020, o acțiune de verificare a modului în care se respectă măsurile legale impuse pe perioada stării de urgență. Cu această ocazie au fost aplicate ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2020, 13:10
(113 vizualizări - 0 comentarii)


8

AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Foreței de Muncă Ialomița oferă 147 de noi locuri de muncă persoanelor aflate în căutarea unui serviciu. Cele mai multe dintre oferte sunt destinate șomerilor calificați ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2020, 13:05
(120 vizualizări - 0 comentarii)


9

Prefectura Ialomița, Coronavirus: 73 persoane, confirmate cu COVID-19

Potrivit Instituției Prefectului Ialomița, la data de 7 aprilie 2020, conform raportului operativ al Direcției de Sănătate Publică Ialomița, 428  persoane se află în carantină. De asemenea, alte 1 ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2020, 16:40
(261 vizualizări - 1 comentariu)


10

Axintele: Reținut pentru că și-a amenințat soția

Un bărbat de 50 de ani din localitatea Axintele a fost reținut luni, 6 aprilie 2020, după ce a mers la locuința concubinei sale și a amenințat-o. Femeia în vârstă de 49 de ani a sunat la 112 și a cerut ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2020, 15:45
(83 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Numărul cazurilor de COVID-19, în creștere în județul Ialomița

Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița se constată o creștere semnificativă a cazurilor de COVID-19. Astfel, dacă luni, 6 aplie 2020, erau înregistrate 63 de cazuri, marți ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2020, 13:05
(219 vizualizări - 0 comentarii)


12

RAJA SA Constanța răspunde provocărilor COVID-19

A trecut aproape o lună de când societatea noastră a impus primele măsuri de prevenire și de limitare a diseminării virusului SARS-CoV-2, atât pentru angajații RAJA SA Constanța cât și pentru comunitate ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2020, 12:55
(112 vizualizări - 0 comentarii)


13

Grupul de Comunicare Strategică: În Ialomița există 63 de cazuri de infecție COVID-19

Numărul cazurilor de infecție COVID-19 este în creștere la nivelul județului Ialomița. Potrivit estimărilor oficiale ale Grupului de Comunicare Strategică, în Ialomița există 63 de cazuri confirmate pozitiv ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 13:15
(291 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil neexplodat, descoperit la Armășești

Lucrările agricole de primăvară scot la iveală elemente de muniție neexplodată. Astfel, un cetățean din comuna Armășești ce executa în cursul dimineții de luni, 6 aprilie a.c., săpături pe un teren de pe ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 13:10
(123 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Bătrân de 88 de ani, carbonizat în propria casă

În cursul nopții de duminică spre luni, 5/6 aprilie a.c., un incendiu a curmat viața unui bărbat de 88 de ani, din Roșiori. Alarma s-a dat în jurul orelor 21,30, când casa bătrânului a fost cuprinsă de ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 13:05
(110 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Roșiori incendiu


Firmă din Fetești, controlată de polițiști după ce ar fi vândut măști neconforme

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au sancționat cu amendă în valoare de 5000 de lei un operator economic din Fetești care comercializa măști de protecție și mănuși ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 12:35
(187 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție provizorii emise de polițiști la Slobozia și Axintele

Sâmbătă, 4 aprilie a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că o femeie, de 45 de ani, din Slobozia, ar fi fost agresată de concubinul său, un bărbat de 46 de ani. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 12:30
(119 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 3 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat, pe raza comunei Bărbulești, un tânăr de 22 de ani, în timp ce conducea un autoturism fără a poseda permis ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 12:25
(122 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: În Ialomița există 56 de cazuri de infecție COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității situația pe județe a cazurilor de infecție COVID-19. Potrivit estimărilor oficiale, la nivelul județului Ialomița există, în momentul de față, 56 de persoane ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2020, 13:10
(296 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii au confiscat arme la Țăndărei

Polițiștii au confiscat arme la Țăndărei

În cadrul unor acțiuni de amploare desfășurate sâmbătă, 4 aprilie a.c., între orele 14,00-22,00, pe raza orașului Țăndărei și a municipiului Slobozia, au fost constituite 20 de dispozitive de ordine și ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2020, 11:15
(1138 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Incendiu la o fermă de animale. Un bărbat a ars de viu!

Un incendiu puternic a curpins în seara zilei de sâmbătă, 4 aprilie 2020, o fermă de animale din localitatea Amara. Pompierii Detașamentului Slobozia s-au luptat mai bine de 3 ore să stingă flăcările. ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2020, 23:15
(471 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: În Ialomița există 45 de cazuri de infecție COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității situația pe județe a cazurilor de infecție COVID-19. Potrivit estimărilor oficiale, la nivelul județului Ialomița există, în momentul de față, 45 de persoane ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2020, 13:10
(447 vizualizări - 3 comentarii)


Intervenții ale pompierilor ialomițeni

Intervenții ale pompierilor ialomițeni

La nivelul județului, pompierii militari ialomițeni au acționat pentru gestionarea a 13 intervenții destinate protecției comunității, din care 8 misiuni de acordare a asistenței medicale de urgență. Astfel ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2020, 11:05
(178 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Detalii despre șomajul tehnic

Pentru a facilita accesul în ceea ce privește depunerea documentelor de către agenții economici care vor beneficia de prevederile art. XI din OUG nr. 30/2020, pentru modificarea și completarea unor acte ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2020, 10:40
(232 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: În Ialomița există 37 de cazuri de infecție COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității situația pe județe a cazurilor de infecție COVID-19. Potrivit estimărilor oficiale, la nivelul județului Ialomița există, în momentul de față, 37 de persoane ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2020, 13:10
(411 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Ordin de protecție emis pe numele unui bărbat care și-ar fi lovit concubina

Polițiștii ialomițeni au emis miercuri, 1 aprilie .a.c., un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat, de 34 de ani, din comuna Ograda, care și-ar fi lovit concubina. Poliția Municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2020, 13:05
(193 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan fără permis și amendați pentru nerespectarea Ordonanțelor Militare

Joi, 2 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au oprit în trafic, pentru control, un autoturism condus de bărbat de 48 de ani din orașul Amara. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2020, 12:40
(339 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Drăgoești și Răsimnicea

Incendii la Drăgoești și Răsimnicea

Miercuri, 1 aprilie, a.c., în jurul orelor 13,10, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu produs la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Drăgoești. ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2020, 10:20
(153 vizualizări - 0 comentarii)


Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu: «Vârful tensiunilor generate de criza COVID-19 în domeniul monetar, bancar și financiar a fost depășit!»

Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu: «Vârful tensiunilor generate de criza COVID-19 în domeniul monetar, bancar și financiar a fost depășit!»

Vârful tensiunilor generate de criza COVID-19 în domeniul monetar, bancar și financiar a fost depășit. Dacă în perioada 11-20 martie 2020 retragerile de numerar, de la BNR, ale instituțiilor de credit, ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2020, 13:40