Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Taxele și impozitele locale neachitate «valorează» peste 185,5 milioane de lei

La nivelul Ialomiței

Taxele și impozitele locale neachitate «valorează» peste 185,5 milioane de lei

Colectarea taxelor și impozitelor locale reprezintă marea provocare pentru cei mai mulți primari ialomițeni. O situație privind sumele pe care aceștia au reușit să le încaseze în perioada ianuarie-septembrie 2019 evidențiază faptul că toate bugetele locale se confruntă cu o scădere a sumelor colectate. Potrivit Direcției de Trezorerie și Datorie Publică Ialomița, cele 66 de primării din județ mai au de încasat peste 185,5 mili­oane de lei. În timp ce unii edili caută soluții pentru a crește gradul încasărilor, alții ridică din umeri resemnați și așteaptă ca cetățenii să devină mult mai responsabili în ceea ce privește plata taxelor și impozitelor locale. Și unii și ceilalți susțin însă că din această cauză demararea investițiilor cu fonduri proprii a devenit o iluzie la care nici nu se gândesc să spere.

Banul public, greu de colectat Direcția de Trezorerie și Datorie Publică Ialomița, care funcționează în cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, a prezentat pe larg o situație a sumelor pe care cele 66 de primării din județ trebuie să le în­caseze la bugetele locale. Conform documentului oficial dat publicității, toate cele 66 de administrații locale din județul Ialomița au restanțe în ceea ce privește colectarea taxe­lor și impozitelor locale. Valoarea totală a su­melor pe care pri­măriile din Ialomița trebuie să le încaseze de la cetățeni se ridică la peste 185,5 milioane de lei. Valoarea sumelor localităților din mediul rural este de 92,8 milioane de lei, în timp ce orașele și municipiile trebuie să încaseze taxe și impozite locale în va­loare de 89,7 mili­oane de lei. În mediul rural, comuna Dridu se află pe primul loc în ceea ce privește valoarea sumei pe care trebuie să o colecteze. Datele Direcției de Trezorerie și Datorie Publică Ialomița arată că localitatea Dridu are de încasat 9,4 milioane de lei. În mediul urban, prima poziție în acest top o ocupă municipiul Slobozia. Administrația locală din reședința județului mai are de colectat impozite și taxe locale în valoare de 28,4 milioane de lei. Multe dintre aceste sume sunt însă vechi și pot depăși 10 ani... «Multe dintre aceste sume provin de la societățile aflate în insolvență. Suntem înscriși la masa credală, însă banii care ne revin nouă sunt puțini, pentru că prio­ritatea o au alți creditori... De asemenea și amenzile neachitate determină această creștere a sumelor pe care trebuie să le colectăm!» susțin reprezentanții Primăriei Slobozia.

Primarii caută soluții În unele administrații locale din Ialomița, colectarea eficientă a taxelor și impozitelor locale a devenit o prioritate pentru edili. Așa se face că aceștia în­cearcă să găsească soluții pentru a crește gradul încasărilor. Pentru perioada ianua­rie-septembrie 2019, Primăria Căzănești are de încasat 2,4 milioane de lei. Repre­zentanții administrației locale susțin că gradul de încasare înregistrat anul acesta este mai ridicat prin comparație cu cel din anii trecuți, mai ales că mulți dintre cetățeni aveau datorii vechi de 7 ani. Soluția descoperită a fost aceea de a angaja un inspector specializat în executări silite. «Le-am adus la cunoștință tuturor faptul că trebuie să înțeleagă necesitatea achitării taxelor și impozitelor locale. Acolo unde nu s-a putut am intervenit cu ajutorul inspectorului pe care l-am angajat! Văzând că situația nu este una convenabilă pentru ei, oamenii s-au mobilizat și au venit să plătească... Eu mă declar mulțumit de ceea ce am reușit să facem din acest punct de vedere!» susține Alexandru Măchiță, primarul orașului Căzănești. Și în comuna Perieți edilul Adrian Merlea a încercat să găsească o soluție pentru a-i face pe cetățeni să plătească taxele locale. În fiecare dintre satele aparținătoare localității a deschis un birou în incinta unităților de învățământ unde localnicii să poată veni pentru a-și achita dările către bugetul local. Cu toate acestea, măsura nu s-a dovenit a fi eficientă, comuna Perieți având de încasat de la cetățeni 2,2 mi­lioane de lei. «Am trimis angajatul de la Taxe și Impozite la școlile și grădinițele din satele aparținătoare cu calculatorul și imprimanta după el... Am făcut tot posibilul ca oamenii să nu mai spună că nu pot ajunge la Perieți pentru că nu au transport! Cu toate acestea, oamenii nu au venit să plătească... Stăm cam slăbuț cu încasările, dar sperăm ca cetățenii să de­vină responsabili din punctul acesta de vedere!» explică situația Adrian Merlea, primarul comunei Perieți. În cealaltă parte a județului, în comuna Mihail Kogălniceanu, administrația locală susține că se confruntă cu un fenomen mai puțin obișnuit, dar care are impact direct asupra gradului de încasare a taxe­lor locale. La nivelul localității 10% dintre locuințe au rămas fără proprietari, administrația locală fiind nevoită ca anual să calculeze valoa­rea impozitelor acelor imobile și să le introducă în contabilitate. Autoritățile locale din Mihail Kogălniceanu trebuie să încaseze 6,6 milioane de lei. «Avem multe case vechi și părăsite și nu mai dăm de urma proprietarilor... Tocmai de aceea ne încărcăm anual cu impozitele provenite de pe urma acestor proprietăți. La toate acestea se adaugă și amenzile pe care le-au primit cetățenii de pe raza localității și pe care aceștia nu le-au plătit. Este foarte dificil să colectezi taxele locale!» susține Alexandru Dinu, primarul comunei Mihail Kogălniceanu.

Fără investiții din fonduri proprii
Gradul scăzut de încasare a impozitelor locale afectează dezvoltarea localităților. Niciuna dintre primăriile din județul Ialomița nu poate susține proiecte de investiții din banii colectați la bugetul local. De cele mai multe ori, disponibilitatea bănească a bugetelor locale abia poate acoperi cheltuielile cu salariile angajaților sau cele de funcționare ale sediilor primăriilor sau a altor instituții pe care le adminis­trează, precum unitățile de învățământ, bibliotecile publice sau căminele culturale. Pentru investiții primăriile apelează la împrumuturi sau așteaptă să primească fonduri prin programele guvernamentale la care aplică. Banii oferiți prin aceste alternative sunt însă greu de accesat, tocmai de aceea finalizarea unor obiective de investiții poate dura, în unele cazuri, chiar zeci de ani.

19 Noiembrie 2019, 08:05 (1501 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Primăriile din Ialomița colectează deficitar taxele și impozitele locale
Ialomița nu impozitează vilele țigănești
Primăriile din Ialomița, încă o dată restanțiere la colectarea taxelor și impozitelor

Comentariile cititorilor:


Vali:
(19 Noiembrie 2019, 15:56)
Pai una din soluții pentru a motiva lumea sa plătească ar fi buna gestionare a banilor publici,a trecut vremea chermezelor pe banul contribuabilului,avem nevoie de infrastructura,locuri de parcare,curatenie nu de achiziții nefolositoare la preturi exagerate si nepăsare din partea edililor.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
26 Ian 2020
204 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Slobozia: A fost jefuit magazinul Altex

Polițiștii din Slobozia caută mai mulți suspecți care, în noaptea de miercuri spre joi, 22/23 ianuarie 2020, au pătruns prin efracție în incinta Magazinului Alex, din zona Value Centre Slobozia. Hoții au ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2020, 20:05
(107 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

24 Ianuarie 2020, 14:50


Fetești: Pieton în scaun cu rotile, lovit de o mașină

Un bătrân de 72 de ani, aflat în scaunul cu rotile, din localitatea Făcăeni, a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină. Accidentul s-a petrecut miercuri, 22 ianuarie 2020, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 16:25
(174 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ialomița: A intrat cu mopedul într-o mașină

Un bărbat de 40 de ani, din localitatea Valea Ciorii, s-a ales marți, 22 ianuarie 2020, cu un dosar penal fiind identificat în trafic fără permis de conducere. Polițiștii s-au sesizat după ce acesta a provocat ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 16:20
(173 vizualizări - 0 comentarii)


4

Slobozia: «Hora Unirii» la Grădinița «Piticiot»

Preșcolarii Grădiniței «Piticot» din Slobozia au participat la un eveniment organizat de Protopopiatul Slobozia, cu scopul de a marca Ziua Micii Unirii. La finalul manifestărilor, copiii s-au prins de mâini ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 16:15
(131 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: La volan sub influența alcoolului

Un tânăr de 26 de ani, din localitatea Făcăeni, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Acesta a refuzat de asemenea să se prezinte la spital pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 16:10
(108 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc vândute ilegal

Miercuri, 22 ianuarie 2020, polițiștii din Ialomița au desfășurat o amplă acțiune de combatere a infracțiunilor la regimul silvic. Astfel, oamenii legii au aplicat 23 de sancțiuni contravenționale în valoare ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 16:05
(160 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietonii, victime ale șoferilor grăbiți

În cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, trei pietoni au ajuns la spital, fiind victime ale accidentelor de circulație. În primul caz este vorba despre un bărbat, de 47 de ani, domiciliat în Amara, care ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 18:10
(236 vizualizări - 2 comentarii)


8

IPJ Ialomița: Simulare VR pentru prevenirea furturilor din locuințe

Acțiune inedită a polițiștilor ialomițeni în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din locuințe «Hoții îți invadează intimitatea». Miercuri, 22 ianuarie 2020, oamenii legii le-au prezentat clienților ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2020, 18:05
(183 vizualizări - 1 comentariu)


9

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

21 Ianuarie 2020, 17:15


10
Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Aproape 300 de kilograme de pește din speciile crap și somn precum și o barcă pneumatică și plase de pescuit au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în localitatea Valea Ciorii. Astfel, luni, 20 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 14:15
(272 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 20 ianuarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii din Stelnica, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza comunei Vlădeni, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 14:10
(246 vizualizări - 0 comentarii)


12

Fetești: 16 persoane evacuate dintr-un bloc cu 4 etaje

16 persoane au fost evacuate în cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, dintr-un bloc cu 4 etaje din Fetești, din cauza unei butelii care a luat foc. La locul intervenției au participat pompierii Gărzii ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 12:35
(164 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează: Sunt active 17 focare de pestă porcină africană!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că luni, 20 ianuarie 2020, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 17 focare de pestă porcină africană. Astfel, în localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 15:10
(233 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: 190 kg de pește, confiscate

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii au oprit pentru control, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din județul Ilfov. În urma verificării autovehiculului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 14:45
(217 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Săli de jocuri de noroc, verificate de polițiști

Duminică, 19 ianuarie a.c., polițiștii de Ordine Publică și Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat o acțiune preventivă pentru creșterea gradului de siguranță al ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 14:40
(221 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au oprit pentru control, pe raza comunei Săveni, un autoturism condus de un bărbat de 60 ani. În urma testării cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 14:35
(162 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, cinci victime

În ultimele 48 ore, la nivelul județului Ialomița, pompierii au acționat pentru gestionarea a 62 intervenții destinate protecției comunității, din care 57 misiuni de acordare a asistenței medicale de urgență ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 10:40
(148 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

În cursul zilei de 15 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni au identificat și reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 22 de ani cercetat pentru săvârșirea unei infracțiuni de «tâlhărie calificată», săvârșită ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 12:10
(359 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune de prevenire

Joi, 16 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile și victimizării minorilor în zona unităților de învățământ, precum și ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 11:50
(209 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Cartierul Fetești Oraș

Pentru remedierea unei avarii survenită la nivelul unui branșament de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile vineri, 17 ianuarie 2020, în ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 11:40
(188 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Au fost identificate zonele de risc privind gripa aviară

În contextul răspândirii virusului gripei aviare, reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au identificat zonele din județ cu risc epidemiologic ridicat. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 18:20
(373 vizualizări - 0 comentarii)


Polei în Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere produse pe raza județului, soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 18:05
(355 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân de 70 de ani din Făcăeni, beat la volan

Miercuri, 15 ianuarie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 70 de ani, din comuna Făcăeni, care conducea un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 17:55
(602 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Gheorghe Doja, arestat după ce a condus fără permis

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 17:50
(301 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la intrare în Movila

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orei 7,30, polițiștii au intervenit la un eveniment rutier produs pe raza localității Movila, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 16:40
(333 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


Bucu: La volan cu permisul suspendat

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de către un bărbat, de 47 de ani, din București, care a ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 16:35
(365 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

Marți, 14 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul silviculturii și pisciculturii. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 16:30
(324 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania pentru studenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita anunță ȋnceperea perioadei de ȋnregistrare a aplicațiilor ȋn programul destinat studenților care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 15:15
(277 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Miercuri, 15 ianuarie 2020, cu prilejul «Zilei Culturii Naționale» și aniversării a 170 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia, elevii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 15:10