Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Taxele și impozitele locale neachitate «valorează» peste 185,5 milioane de lei

La nivelul Ialomiței

Taxele și impozitele locale neachitate «valorează» peste 185,5 milioane de lei

Colectarea taxelor și impozitelor locale reprezintă marea provocare pentru cei mai mulți primari ialomițeni. O situație privind sumele pe care aceștia au reușit să le încaseze în perioada ianuarie-septembrie 2019 evidențiază faptul că toate bugetele locale se confruntă cu o scădere a sumelor colectate. Potrivit Direcției de Trezorerie și Datorie Publică Ialomița, cele 66 de primării din județ mai au de încasat peste 185,5 mili­oane de lei. În timp ce unii edili caută soluții pentru a crește gradul încasărilor, alții ridică din umeri resemnați și așteaptă ca cetățenii să devină mult mai responsabili în ceea ce privește plata taxelor și impozitelor locale. Și unii și ceilalți susțin însă că din această cauză demararea investițiilor cu fonduri proprii a devenit o iluzie la care nici nu se gândesc să spere.

Banul public, greu de colectat Direcția de Trezorerie și Datorie Publică Ialomița, care funcționează în cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, a prezentat pe larg o situație a sumelor pe care cele 66 de primării din județ trebuie să le în­caseze la bugetele locale. Conform documentului oficial dat publicității, toate cele 66 de administrații locale din județul Ialomița au restanțe în ceea ce privește colectarea taxe­lor și impozitelor locale. Valoarea totală a su­melor pe care pri­măriile din Ialomița trebuie să le încaseze de la cetățeni se ridică la peste 185,5 milioane de lei. Valoarea sumelor localităților din mediul rural este de 92,8 milioane de lei, în timp ce orașele și municipiile trebuie să încaseze taxe și impozite locale în va­loare de 89,7 mili­oane de lei. În mediul rural, comuna Dridu se află pe primul loc în ceea ce privește valoarea sumei pe care trebuie să o colecteze. Datele Direcției de Trezorerie și Datorie Publică Ialomița arată că localitatea Dridu are de încasat 9,4 milioane de lei. În mediul urban, prima poziție în acest top o ocupă municipiul Slobozia. Administrația locală din reședința județului mai are de colectat impozite și taxe locale în valoare de 28,4 milioane de lei. Multe dintre aceste sume sunt însă vechi și pot depăși 10 ani... «Multe dintre aceste sume provin de la societățile aflate în insolvență. Suntem înscriși la masa credală, însă banii care ne revin nouă sunt puțini, pentru că prio­ritatea o au alți creditori... De asemenea și amenzile neachitate determină această creștere a sumelor pe care trebuie să le colectăm!» susțin reprezentanții Primăriei Slobozia.

Primarii caută soluții În unele administrații locale din Ialomița, colectarea eficientă a taxelor și impozitelor locale a devenit o prioritate pentru edili. Așa se face că aceștia în­cearcă să găsească soluții pentru a crește gradul încasărilor. Pentru perioada ianua­rie-septembrie 2019, Primăria Căzănești are de încasat 2,4 milioane de lei. Repre­zentanții administrației locale susțin că gradul de încasare înregistrat anul acesta este mai ridicat prin comparație cu cel din anii trecuți, mai ales că mulți dintre cetățeni aveau datorii vechi de 7 ani. Soluția descoperită a fost aceea de a angaja un inspector specializat în executări silite. «Le-am adus la cunoștință tuturor faptul că trebuie să înțeleagă necesitatea achitării taxelor și impozitelor locale. Acolo unde nu s-a putut am intervenit cu ajutorul inspectorului pe care l-am angajat! Văzând că situația nu este una convenabilă pentru ei, oamenii s-au mobilizat și au venit să plătească... Eu mă declar mulțumit de ceea ce am reușit să facem din acest punct de vedere!» susține Alexandru Măchiță, primarul orașului Căzănești. Și în comuna Perieți edilul Adrian Merlea a încercat să găsească o soluție pentru a-i face pe cetățeni să plătească taxele locale. În fiecare dintre satele aparținătoare localității a deschis un birou în incinta unităților de învățământ unde localnicii să poată veni pentru a-și achita dările către bugetul local. Cu toate acestea, măsura nu s-a dovenit a fi eficientă, comuna Perieți având de încasat de la cetățeni 2,2 mi­lioane de lei. «Am trimis angajatul de la Taxe și Impozite la școlile și grădinițele din satele aparținătoare cu calculatorul și imprimanta după el... Am făcut tot posibilul ca oamenii să nu mai spună că nu pot ajunge la Perieți pentru că nu au transport! Cu toate acestea, oamenii nu au venit să plătească... Stăm cam slăbuț cu încasările, dar sperăm ca cetățenii să de­vină responsabili din punctul acesta de vedere!» explică situația Adrian Merlea, primarul comunei Perieți. În cealaltă parte a județului, în comuna Mihail Kogălniceanu, administrația locală susține că se confruntă cu un fenomen mai puțin obișnuit, dar care are impact direct asupra gradului de încasare a taxe­lor locale. La nivelul localității 10% dintre locuințe au rămas fără proprietari, administrația locală fiind nevoită ca anual să calculeze valoa­rea impozitelor acelor imobile și să le introducă în contabilitate. Autoritățile locale din Mihail Kogălniceanu trebuie să încaseze 6,6 milioane de lei. «Avem multe case vechi și părăsite și nu mai dăm de urma proprietarilor... Tocmai de aceea ne încărcăm anual cu impozitele provenite de pe urma acestor proprietăți. La toate acestea se adaugă și amenzile pe care le-au primit cetățenii de pe raza localității și pe care aceștia nu le-au plătit. Este foarte dificil să colectezi taxele locale!» susține Alexandru Dinu, primarul comunei Mihail Kogălniceanu.

Fără investiții din fonduri proprii
Gradul scăzut de încasare a impozitelor locale afectează dezvoltarea localităților. Niciuna dintre primăriile din județul Ialomița nu poate susține proiecte de investiții din banii colectați la bugetul local. De cele mai multe ori, disponibilitatea bănească a bugetelor locale abia poate acoperi cheltuielile cu salariile angajaților sau cele de funcționare ale sediilor primăriilor sau a altor instituții pe care le adminis­trează, precum unitățile de învățământ, bibliotecile publice sau căminele culturale. Pentru investiții primăriile apelează la împrumuturi sau așteaptă să primească fonduri prin programele guvernamentale la care aplică. Banii oferiți prin aceste alternative sunt însă greu de accesat, tocmai de aceea finalizarea unor obiective de investiții poate dura, în unele cazuri, chiar zeci de ani.

19 Noiembrie 2019, 08:05 (1342 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Primăriile din Ialomița colectează deficitar taxele și impozitele locale
Ialomița nu impozitează vilele țigănești
Primăriile din Ialomița, încă o dată restanțiere la colectarea taxelor și impozitelor

Comentariile cititorilor:


Vali:
(19 Noiembrie 2019, 15:56)
Pai una din soluții pentru a motiva lumea sa plătească ar fi buna gestionare a banilor publici,a trecut vremea chermezelor pe banul contribuabilului,avem nevoie de infrastructura,locuri de parcare,curatenie nu de achiziții nefolositoare la preturi exagerate si nepăsare din partea edililor.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 12 Dec 2019
169 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

IPJ Ialomița: «Hoții îți invadează intimitatea»

În perioada decembrie 2019-februarie 2020, Poliția Română derulează, la nivel național, Campania de prevenire a furturilor din locuințe «Hoții îți invadează intimitatea». În județul Ialomița, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2019, 17:45
(56 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Legume și fructe, confiscate de polițiști

Peste o tonă de legume și fructe au confiscat polițiștii ialomițeni de la un tânăr, de 22 de ani, din județul Prahova, care transporta bunurile în vederea comercializării, fără a îndeplini condițiile legale ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2019, 17:40
(111 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire în școlile din Fetești

Polițiștii feteșteni au desfășurat marți, 10 decembrie 2019, activități de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor la 4 unități de învățământ de pe raza municipiului Fetești. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2019, 17:35
(50 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice

Polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica, în colaborare cu reprezentanți ai Gărzii Forestiere București și ai Ocolului Silvic Fetești au organizat marți, 10 decembrie 2019, o acțiune pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2019, 17:30
(96 vizualizări - 0 comentarii)


4

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

10 Decembrie 2019, 17:40


Manasia: Tânăr de 17 ani, reținut de polițiști după ce a furat o mașină și a condus beat la volan

Un tânăr de 17 ani, din județul Buzău, a fost reținut de polițiștii ialomițeni după ce a furat un autoturism staționat în localitatea Manasia, pe care ulterior l-a condus sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2019, 16:50
(111 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Evenimente dedicate memoriei muzicianului Ionel Perlea

Anul acesta, pe data de 13 decembrie, se împlinesc 119 ani de la naștererea dirijorului ialomițean Ionel Perlea. Pentru a marca acest eveniment, reprezentanții Centrului Cultural din Slobozia, al cărui ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2019, 16:35
(95 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Și-au pierdut viața sub roțile mașinilor

Luni, 9 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere produse pe raza județului, soldate cu decesul a două persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 12, ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2019, 16:20
(196 vizualizări - 0 comentarii)


8

ANOFM a împlinit 21 de ani de activitate

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă a împlinit marți, 10 decembrie 2019, 21 de ani de activitate. ANOFM funcționează sub autoritatea Ministerului Muncii și Protecției Sociale și are rolul ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2019, 16:05
(80 vizualizări - 0 comentarii)


9
Polițiști noi la IPJ Ialomița

Polițiști noi la IPJ Ialomița

44 de absolvenți ai unităților de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne își încep cariera de polițist la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. Cei 44 de absolvenți ai unităților de învățământ ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 16:55
(236 vizualizări - 1 comentariu)


10
Ialomița: Pește confiscat de polițiști

Ialomița: Pește confiscat de polițiști

Peste 500 de kilograme de pește din speciile crap și fitofag precum și setci și unelte de pescuit au fost confiscate de polițiștii ialomițeni. Sâmbătă, 7 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 16:35
(193 vizualizări - 1 comentariu)


Șofer din Amara, urmărit din polițiști

Vineri, 6 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Amara, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au procedat la efectuarea semnalelor de oprire unui conducător auto ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 16:20
(133 vizualizări - 1 comentariu)


12

Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 6 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție nr. 4 Coșereni au depistat un bărbat, de 45 de ani, din comuna Roșiori, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, aflându ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 16:15
(117 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Păltinișu

Sâmbătă, 7 decembrie 2019, în jurul orei 2,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească din localitatea Perieți-sat Păltinișu. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 11:35
(104 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-4,30%

La sfârșitul lunii octombrie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4023 șomeri (din care 1840 femei), rata șomajului fiind de 4,30%, cu 0,97% sub ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 09:40
(105 vizualizări - 0 comentarii)


Moș Nicolae a sosit la Centrul de Copii din Urziceni

Moș Nicolae a sosit la Centrul de Copii din Urziceni

Vineri, 6 decembrie 2019, copiii aflați în Complexul de Servicii Sociale Urziceni au avut o frumoasă surpriză. Momentul a fost plănuit de parintele Bogdan Ionuț Stancu, parohul Catedralei din Urziceni, ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2019, 08:10
(119 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

6 Decembrie 2019, 19:05


Traian: Polițiștii ialomițeni, în rolul lui Moș Nicolae

Moș Nicolae a venit cu autospeciala de poliție la un copil de numai 10 luni, din localitatea Traian, abandonat de mamă la naștere. Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost joi, 5 decembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2019, 13:40
(292 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae»

Protopopiatul Slobozia: «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae»

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot» din Slobozia, a desfășurat joi, 5 decembrie 2019, activitatea «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae». Micii creștini ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 13:20
(202 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Pește confiscat

Movilița: Pește confiscat

65 de kilograme de pește din specia fitofag au fost confiscate de polițiștii ialomițeni după ce au depistat în trafic un bărbat, de 41 de ani, care transporta pe raza comunei Movilița pește fără documente ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 09:50
(257 vizualizări - 1 comentariu)


Polițiștii ialomițeni au donat sânge

Polițiștii ialomițeni au donat sânge

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a inițiat o campanie internă de donare voluntară de sânge, ca un demers de salvare de vieți omenești, prin sprijinirea eforturilor de refacere a rezervei de ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 09:35
(214 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița atenționează: Sunt active 17 focare de pestă porcină africană!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, în scopul prevenirii unor episoade de îmbolnăvire a populației cu Trichinella spiralis (Trichineloză), aduce la cunoștința consumatorilor ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 09:10
(320 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la Gârbovi

Un accident rutier s-a produs în localitatea Gârbovi, pe DJ 203B. Evenimentul a fost înregistrat marți, 3  decembrie a.c., în jurul orelor 19,20, un autoturism părăsind partea carosabilă și acroșând ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 08:35
(252 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi accident


Fetești: Bărbat găsit mort în propriul apartament

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul zilei de marți, 3 decembrie 2019, în jurul orelor 15,10, pentru asigurarea accesului în apartamentul unui bărbat, de 48 de ani. Pompierii de la Stația de ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 08:15
(301 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă de pe strada Veșniciei, din orașul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile, miercuri, 4 decembrie ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 08:05
(250 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Liceul Tehnologic Special «Ion Teodorescu» a serbat Ziua Internațională a persoanelor cu dizabilități

Marți, 3 decembrie 2019, cei 140 de elevi ai Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» din Slobozia au marcat printr-o serbare Ziua Internațională a Persoanelor cu Dizabilități. În cadrul ceremoniei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2019, 16:25
(321 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Copil posibil înecat în Borcea

Încă de duminică, 1 decembrie 2019, salvatorii de la Stația de pompieri Fetești, la solicitarea forțelor de Poliție, au intervenit pentru căutarea unui minor dispărut în zona pontonului din comuna Bordușani ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2019, 08:20
(264 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Minor dispărut fără urmă

Bordușani: Minor dispărut fără urmă

Polițiștii ialomițeni desfășoară activități de căutare a unui minor de 13 ani, Costel Cătălin Ioniță. Joi, 28 noiembrie 2019, băiatul a plecat de la domiciliul unchiului său din comuna ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 17:45
(441 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestări dedicate «Zilei Naționale a României»

Spectacole de muzică folclorică și tradiționala paradă militară sunt principalele evenimente care se vor desfășura la Slobozia cu ocazia «Zilei Naționale a României». Manifestările debutează la ora 11, ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 17:40
(475 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Urziceni, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Un bărbat de 59 de ani, din Urziceni, care se sustrăgea executării unei pedepse de 7 luni închisoare a fost indentificat de polițiști și încarcerat. Acesta a fost condamnat definitiv, printr-o sentință ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 17:35