Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Toma contra Toma

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Recolta Gheorghe Doja 4-1

Toma contra Toma

O confruntare între două echipe ialomițene desfășurată într-o Ligă Națională nu a mai avut loc din 2013. Tocmai de aceea duelul dintre Unirea Slobozia și Recolta Gheorghe Doja disputat sâmbătă, 16 noiembrie a.c., pe Stadionul «1 Mai», a avut conotații speciale. Oaspeții au venit cu un lot format în proporții considerabile din jucători crescuți sau consacrați la Unirea. Atracția principală a reprezentat-o confrun­tarea dintre frații Toma, căpitani ai Unirii în epoci diferite. Cel care părea că a pus ghetele în cui, mai ales că în ultimii ani s-a dedicat pregătirii copiilor, a continuat în paralel să activeze ca jucător la Gheorghe Doja. Și iată-l, la 38 ani, revenit în Liga a III-a, alături de Recolta... În meciul cu Unirea a activat în linia mediană, iar randamentul său ar face invidioși mulți tineri. De partea cealaltă, inima galben-albaș­trilor rămâne Constantin Toma, care continuă să se afle la baza fazelor fixe și a centrărilor. Mezinul familiei Toma speră la rându-i să revină după 6 ani în Liga Secundă și are deja 3 pași în fața adver­sarilor.

Ce surpriză în prima repriză!
Enache Costea a început jocul cu Recolta în formula: Negrușa-Ibrian, Lazăr, Dumbrăvean, Comșa-Lemnaru, Chebac, Danciu-Moldovan, Răduca, Toma. De partea cealaltă, Recolta intră în următoarea alcătuire: Iamandi-Petre, Neagu, Bucurică, Radu-Popescu, Toma, Alexe, Topală-Herea, Anton. Startul jocului este condimentat cu lovitura de cap a lui Dumbrăvean și șutul lui Danciu, rămase fără rezultat. Este clar că liderul vrea să-și arate supremația în fața codașei. Însă oastea lui Costea s-a cam culcat pe o ureche, iar dovada a venit după ce golgheterul Moldovan a irosit o ocazie cu un șut pe lângă poartă. În minutul 32, la o fază care nu anunța nimic, Recolta s-a ales cu o lovitură de colț. În învălmășeala creată în careu, însuși Vali Toma s-a inserat și l-a învins pe Tudor Negrușa. Lovitura de teatru a creat descumpănire în tabăra slobozeană, la pauză tabela arătând surprinzător. Din fericire, meciul are două reprize.

Situația revine la normal
Unirea caută egalarea încă din startul reprizei secunde, dar Comșa trage pe lângă, iar Moldovan îl remarcă pe Iamandi. Și dacă atacul nu găsește soluții, îi vine în sprijin apărarea. Ibrian își pune capul la contribuție de două ori în 3 minute și schimbă soarta jocului. În minutul 58 finalizează centrarea lui Danciu, iar în minutul 61, cornerul bine executat de Toma... Scorul putea lua proporții 6 minute mai târziu, dar centrarea lui Moise este reluată peste de Hertu. Lazăr lovește la rân­du-i bara după cornerul executat de Toma cel mic. Același Toma se află ulterior la finalizare, dar șutul său este reținut de Iamandi. Recolta Gheorghe Doja iese apoi la rampă cu un șut în bară. Un minut mai târziu, Nicolae Hertu centrează de pe dreapta și alt nou intrat, Mihai Milotin, marchează din careu pentru 3-1. Hertu semnează și epilogul partidei, cu un șut chitit să rupă plasa, expediat din 8 metri. Se termină 4-1, rezultat care duce Unirea la 3 puncte de Mostiștea Ulmu, care s-a împiedicat la Făurei. Mai sunt două etape din turul campionatului, iar șansele ca Unirea să termine în fotoliul de lider sunt foarte mari, mai ales că meciul contra celor de la Mostiștea Ulmu se va juca în ultima rundă la Slobozia. Recolta Ghorghe Doja rămâne pe ultimul loc, cu 2 puncte, dar atitudinea arătată de nou promovată ne face să credem că în retur situația se poate schimba.

19 Noiembrie 2019, 14:40 (1616 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Cu hotărâre spre Liga a II-a
E oficial: Unirea joacă baraj pentru promovarea în Liga a II-a
Început de bun augur

Comentariile cititorilor:


@darius g:
(21 Noiembrie 2019, 21:24)
Ce va place s o aruncați imediat la handbal, chiar nu va e rușine? Aveți buget mai mare decât la handbal și va chinuiți sa bateți echipe sătești.... la handbal e cu liga campionilor... e greu pt voi. FHH
Darius G:
(21 Noiembrie 2019, 12:27)
Știți ce este curios? Articolul de mai jos cu privire la echipa de handbal , are ZERO comentarii. Acolo e lapte și miere!...Fetele vor primii premiul Nobel pt. Pace , deoarece nu bat pe nimeni.:)))
xyx:
(21 Noiembrie 2019, 10:25)
Cand nu se luau bani cu lunile nu contesta nimeni nici staful tehnic-"anonimii", nici managerul,nici jucatorii era LINISTE ...la bani toti s ar baga, asta e NORMALITATEA in Romania unde e miros de Cascaval hop si noi....
Ion:
(21 Noiembrie 2019, 09:59)
Unirea daca tot le stii pe toate, in ce liga au fost pe locurile respective Mihalcea si Duna??? Din ce imi aduc eu aminte liga a 2 a, si liga a 2 a cu echipe bune tata, nu locul 1 liga 3 a cu echipe de sate. Sa promoveze la liga a 2 a si dupa vedem, cu gramada asta de bani cred ca si paznicul de la stadion tinea echipa pe primul loc la liga a 3 a.
Unirea:
(20 Noiembrie 2019, 20:20)
Niște cârcotași .......Eusebiu Tudor -locul 5,Marin Duna -locul 7,Mihalcea -locul 3,Enache -locul 1.......așa ca hai sa lăsam omul in pace ca va faceti de ras criticându-l in momentul asta.....dar ce pretenții și ce vina avem unii ca ne am născut la Slobozia un oraș pe interese personale!!!!!
Viorel:
(20 Noiembrie 2019, 17:28)
Sa ma enervez???ha ha ha!!!,chiar m ai facut sa rad!!!vreau doar sa zic următorul lucru:Cu bani adevărați se pot face lucruri adevărate!17 miliarde lei vechi , nu i putin pt o echipă din L3.la banii ăștia nu au ce cauta anonimii.
SUPORTER:
(20 Noiembrie 2019, 14:11)
CAM MULT  PATOS PENTRU UN SIMPLU SUPORTER CARE VENEA SI PE LA ANTRENAMENTE BAG SEAMA:)).. ..AM UN SFAT PENTRU TINE NU TE MAI ENERVA PENTRU TOATE PROSTIILE,CA SUNT LUCRURI MAI IMPORTANTE IN TARA ASTA....IA O MAI USOR VIOREL FILE DE POVESTE :))
Viorel:
(20 Noiembrie 2019, 12:24)
Poate unii au amnezii.eusebiu tudor,marin duna,adrian mihalcea,sunt nume importante de antrenori care au fost pe la Unirea post decembristă 1989.aceștia prin numele si influenta lor,au reușit să atragă la slobozia jucători care aveau experienta si au pus umărul la promovare si au dus echipa pe primele locuri ale ligii secunde.in tot acest timp anonimul enache era un tip cu un fluier în gură pe la antrenamente, păcat ca nu a inteles nimic.n am nimic cu el,nu l cunosc si nu ma cunoaste.sunt un simplu cetatean care la sfarsit de saptamana,atunci când echipa are meci acasa imi iau copilul de mâna si venim la stadion.ps.cum ar putea veni la slobozia un jucător ca liviu mihai(ex unirea,momentan chindia),Cand la comanda echipei se află anonimul E.C.????raspunde suporter(a)!!!
spectator:
(20 Noiembrie 2019, 11:31)
Când ai doar 4 jucatori care se ridică la nivelul ligii a III, Bucurică, Toma, Topală și Popescu, nu poți emite pretenții să bați Unirea, per ansamblu un meci frumos, felicitări ambelor echipe. Cu privire la Lemnaru, lasați copilul în pace si nu mai creați presiune aiurea pe el de parcă pe banca de rezerve ar fi vreun Mesi.
sustinator:
(20 Noiembrie 2019, 09:14)
VIOREL FILE DE POVESTE ai revenit,ai prins glas din nou, dar mai schimb o pe asta cu miros de branza,INVIDIA ASTA BAT O VINA......SI HAI CU NUME DE FOSTI JUCATORI CARE SUNT DISPUSI SA AJUTE ECHIPA ,SUNT CHIAR CURIOSA...UNDE AU FOST "ASTIA" CA TOT E LA MODA AZI  IN ULTIMI 15 ANI CA NU PREA I AM VAZUT IN PEISAJ????....HAI UNIREA!!!!!
Viorel:
(20 Noiembrie 2019, 08:04)
Nu a fost o diferenta vizibilă decat in repriză a doua cand s a văzut că cei de la doja nu au condiție fizică.s a văzut una o dată ca nu avem banca tehnică nicio viziune,o echipă de la tara,fără pretenții s au jucat cu "liderul "cum a vrut.lemnaru (masha),n are nicio treaba cu fotbalul,e inchizatorul perfect(se închide singur),dar în continuare folosit titular.incercati dlor responsabili sa căutați un antrenor!!!gluma cu enache i a amploare!!!voi nu vedeti ca nu vine lumea la stadion?erau mai mulți în tribună de la doja!!!sunt multi foști jucători de fotbal care sunt disponibili sa se angajeze la un proiect.(Dacă tot se pompeaza bani),dar, se simte miros de brânză de la mare distanță.
Suporter :
(19 Noiembrie 2019, 21:38)
Comparați o echipă cu un buget de tur de 17 miliarde cu o echipa de buget 150 de milioane. Nu prea am văzut vreo mare diferență și eram curios dacă la bara din minutul 80 a lui Doja se mai intampla ceva. Nu am văzut nimic în articol de sprijinul arbitrului acordat gazdelor la penaltiul lui Lazar din prima repriza de cartonașul roșu dat lui doja dar nu a sancționat intrările dure ale jucătorilor de la Unirea. Succes în continuare și apreciați și lucrurile bune făcute cu bani putini. Clubul Unirea ar trebui să se gândească și la momentul în care robinetul cu bani publici se va închide. Folosiți jucătorii locali și cheltuiți mai puțin cu stranierii care vor pleca primii la greu.