Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Infrastructură Drumuri și Poduri SA e în moarte clinică

De-ale Consiliului Județean Ialomița

Infrastructură Drumuri și Poduri SA e în moarte clinică

Consiliul Județean Ialomița continuă să întrețină artificial activitatea economică a Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Nivelul cheltuielilor susținute de la buget a atins «pragul maxim de finanțare». Veniturile firmei după primele 9 luni ale anului în curs au atins un nivel de 28,59% din valoarea estimată pentru anul 2019.

O piatră de moară SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA supra­viețuiește exclusiv din finanțările asigurate de către Consiliul Județean Ialomița. În pofida declarațiilor oficialilor județeni, situația economică a firmei este dezastruoasă. Un raport public privitor la activita­tea economică a firmei confirmă faptul că nivelul veniturilor pentru primele luni ale anului în curs este de 537000 de lei. Procentual, suma reprezintă 28,59% din valoarea estimată pentru anul 2019. Unul dintre motivele principale pentru care nivelul veniturilor este atât de scăzut, susțin oficialii firmei, este pierderea «licitației pentru execu­tarea lucrărilor de întreținere a drumurilor județene». Lui li se alătură demisia directorului general, lipsa personalului și lipsa dotărilor tehnologice.

Din rău în mai rău În pofida evidenței, președintele Victor Moraru le-a cerut consilierilor județeni să aprobe o majorare de capital pentru acoperirea nevoilor financiare ale firmei. Fondurile vor fi utilizate pentru achi­ziționarea de utilaje, angajarea de personal și re­crutarea unui nou director pentru această firmă. Reamintim că procedura de selecție a noului director este în derulare, iar până la sfârșitul anului în curs firma va avea 15 angajați. Pentru a asigura fi­nanțarea cheltuielilor necesare funcționării firmei, Consiliul Județean Ialomița a oferit Infrastructură Drumuri și Poduri SA un contract de deszăpezire în valoare de 424000 de lei. Valoarea totală a cheltuielilor bugetare generate de funcționarea firmei în cei 2 ani care au trecut de la înființarea ei a depășit 5 milioane de lei.

20 Noiembrie 2019, 07:55 (1523 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Moraru-omul și opera (VII)
Politica demografică a președintelui Moraru
Moraru-omul și opera (VI)
Președintele Moraru finanțează «firme-fantomă»

Comentariile cititorilor:


Remus:
(21 Noiembrie 2019, 19:05)
Acum il plangeti pe Remus, de cand a plecat s-a ales prafu
Cetatean :
(21 Noiembrie 2019, 13:44)
Daca nu se grabesc sa il bage la tubulatura pe anton 1/2 creier , preful se alege !
Brancovean:
(20 Noiembrie 2019, 10:02)
Ce așteptări sa ai de la o firma condusa de anton? O sa ramana firma si fara angajați și fara masini