Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Moraru-omul și opera (IV)

Moraru-omul și opera (IV)

Așa cum vă promiteam acum două săptămâni, rememorăm astăzi traseul administrativ al președintelui Moraru din perspectiva administratorului public Larisa Mihai, o femeie care, prin sacrificiul ei pu­blic, a adus liniște sufletească președintelui și prosperitate potențială fiecăruia dintre ialomițeni. Îndrăznim chiar să apreciem că fără aportul admi­nistrativ, viața publică și privată a județului ar fi fost mai săracă, iar președintele Victor Moraru nu s-ar fi putut concentra deplin asupra problemelor europene ale județului. Prin urmare, să nu mai pierdem timpul și să dăm Cezarei ce e al ei...

Unul este președintele, una este Larisa
Președintele Victor Moraru a fost primar al orașului Amara timp de 16 ani. Acolo, spun surse administrative mai bine informate decât noi, în lungile ore de muncă peste program, a descoperit-o pe Larisa Mihai, o tânără funcționară publică, ambițioasă și dornică de afirmare, gata să-și sacrifice nu doar timpul liber, ci și viața personală pentru binele public general la care președintele visa încă dinainte să viseze la ziua când umerii săi vor fi împovărați de toate grijile județului. Nu insistăm, că unele povești e mai bine să rămână nespuse... Cert e că, la plecarea lui din instituție în 2016, Larisa Mihai era deja administrator public la Amara și cariera ei se legase indisolubil de a lui. Iar el a urmărit-o de la distanță, apreciindu-i munca și dăruirea în puținele pauze pe care i le oferea regimul draconic de muncă pe care și l-a impus imediat după instalarea în funcție. Așa se face că, în decembrie 2016, când ea a fost desemnată vicepreședinte al Asociației Administratorilor Publici din România, el și-a găsit timp să o felicite pe pagina sa de Facebook: «Felicitări, Larisa, pentru toate calitățile tale. Sunt mândru și onorat în același timp că am lucrat cu un astfel (de) OM» comenta el în 30 decembrie 2016. La nici 5 luni distanță, dovada publică de apreciere a președintelui Moraru s-a concretizat și Larisa Mihai a devenit consilierul său personal. Nu pentru multă vreme însă, căci destinul ei administrativ era mai înalt, iar vocația sacrificiului întru binele public infinită...

County-managerul județului e mut ca o lebădă
Larisa Mihai a devenit administrator public la Consiliul Județean Ialomița în primăvara anului 2017, în urma unui concurs la care a participat de una singură. La momentul respectiv, întrebat public care sunt recomandările ei, pre­ședintele a liniștit audiența explicând că este mai mult decât mulțumit de prestația ei administrativă. Larisa Mihai nu l-a dezamăgit și a obținut 98,75 puncte la proba scrisă și 100 de puncte la proba orală! A fost, fără îndoială, ultima dată când a vorbit oficial în public, căci de atunci domnia sa s-a exprimat exclusiv prin munca prestată în spatele biroului care i-a fost alocat. Discretă, dedicată și perfect adaptată exigențelor președintelui, doamna Larisa Mihai are de 3 ani «atribuții de coordonare a aparatului de specialitate sau a serviciilor publice de interes județean și, prin delegare de atribuții, poate exercita calitatea de ordonator principal de credite». Altfel spus, este mâna dreaptă a președintelui și s-a dovedit a fi absolut indispensabilă, în pofida faptului că acesta a fost distras de multe ori de prezența altor funcționare publice de rang înalt ori din afara apara­tului administrativ, atunci când proble­mele ialomițenilor l-au ținut departe de instituție și chiar de județul căruia îi dedică toată energia sa intelectuală și fi­zică. Revenind la Larisa Mihai, se mai cuvine să pomenim că activitatea ei administrativă are coeficienți clari de performanță, neținând cont de aprecierile președintelui. Astfel, coeficientul pentru «asigurarea unei mai bune funcționări a aparatului de specialitate al Consiliului Județean» este de 20%, cel pentru «realizarea unei colaborări eficiente între toate compartimentele/serviciile/direcțiile» este de 15%, cel pentru «implementarea unui proces de cooperare cu alte admi­nistrații publice din județ, țară sau străinătate» este de 15%, iar cel pentru «îmbunătățirea managementului la nivelul Consiliului Județean» coeficientul de importanță este de 25%. În plus, Larisa Elena Mihai trebuie să respecte o serie de 24 de indicatori de performanță dintre care atrag atenția «conduita în timpul serviciului», «capacitatea de comunicare», «abilități de utilizare a echipamentelor informatice» sau «capacitatea de autoperfecționare și valorificarea experienței dobândite»...

Eforturile profesionale aduc recompense financiare
Și cum nu există efort fizic sau inte­lec­tual, administrativ sau personal, care să nu fie recunoscut și apreciat financiar, am păstrat pentru final și acest capitol din viața Larisei Mihai. Când a venit în instituție, este evident că domnia sa nu s-a gândit la salariu. A fost încadrată modest, fiind plătită mult sub valoarea sa, cu nici 2400 de lei... Și a muncit neprecupețit, convinsă fiind că recunoștința publică și aprecierile președintelui vor fi însoțite, într-o bună zi, și de o majorare salarială. Și cum femeile răbdătoare și cele singure sunt răsplătite înzecit, așa s-a întâmplat și cu administratorul public al județului, că doar vorba nu a fost inventată degeaba. Asa se face că a ajuns la performanțe financiare la care nici măcar nu visa, beneficiind în 6 luni de 3 majorări salariale succesive, după cum urmează: octombrie 2017 are un salariu brut de 11100 de lei, în februarie 2018 venitul i s-a majorat la 13320 de lei, iar în martie 2018 la 14700 de lei! De-aici, limita devine cerul, iar veniturile Larisei Mihai cresc în funcție de numărul de proiecte cu fonduri europene pe care le gestionează. Și, Slavă Domnului!, Consiliul Județean Ialomița are multe, pentru că președintele e conștient că de accesarea lor depind investițiile viitoare ale județului. Iar la fiecare dintre aceste proiecte Larisa Mihai primește un spor calculat la salariu de 25%. Ele se adaugă acum, până la implementarea lor, actualului salariu de bază, care în luna septembrie 2019 era de 19690 de lei! Iar termenul final de implementare, a spus-o de nenumărate ori președintele Victor Moraru ca să priceapă până și ignoranții ca noi, este 2023-2024, că proiectele astea europene nu se implementează cât ai bate din palme. Și ar mai fi multe de spus, dar spațiul editorial nu ne mai permite. Ne iertați dumneavoastră, cititorii, și domnule președinte! Rămâne pe altă dată. La bună vedere!

20 Noiembrie 2019, 14:40 (3423 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Moraru-omul și opera (VII)
Politica demografică a președintelui Moraru
Moraru-omul și opera (VI)
Daniel-Ionuț Mihai, viceprimar la Amara
Salarii de aproape 1 milion de lei anual pentru managerii administrației Moraru

Comentariile cititorilor:


Bravo Alina:
(25 Noiembrie 2019, 13:10)
Mi-a placut comentariul tau si pe cat de scurt, pe atat de adevarat. Asa este. Comenteaza impotriva psd tocmai cei care au votat psd si dupa ce ii prosteste de la mandat la mandat isi dau cu parerea, ii vezi pe strada tot cu psd, ti-e si scarba de ei. Oameni fara coloana vertebrala. Punct.
BRISCU:
(24 Noiembrie 2019, 09:25)
Greu de  cuantificat....!
@BRISCU:
(22 Noiembrie 2019, 13:39)
Ce trist pt judet sa avem inalti functionari a caror valoare n-o depaseste pe cea a hainelor pe care le imbraca..
BRISCU:
(22 Noiembrie 2019, 09:06)
CRED CA SUNT IMBRACATI  DECENT! CRED CA ESTE IMBRACATA CU GUST, IN  COMPARATIE  CU......!
frumosi:
(21 Noiembrie 2019, 18:45)
meeey, dar ce aveti cu ei??nu e asa ca-s o pereche frumoasa? invidiosilor!!
@Alina:
(21 Noiembrie 2019, 14:25)
Alina, esti in eroare grava: situatia e 'vitza-versa', vorba lui nenea Iancu. 90% din cei care comenteaza pe aici n-au votat psd, psd au votat cei care nu comenteaza pe net ci la carciuma din sat sau la bomba cartierului de prin orase; acolo unde barmanul ii intreaba: -ce bei? Iar ei raspund: -alocatia copilului sau ajutorul de asistat(dupa caz)..
Alina:
(21 Noiembrie 2019, 10:44)
Singurul mod prin care putem sa " comentam" pe subiect este la anul, la vot... Pana atunci eu zic sa nu ne mai plangem soarta pentru ca 90% din cei care comentati pe aici si pe retelele de socializare ati votat PSD..si probabil obisnuinta moare greu ...
Ursulescu:
(21 Noiembrie 2019, 08:04)
Unde mai pui ca poate fi si prezentator de spectacole!Si tu zici ca e muta?
Educația=fecundatia:
(21 Noiembrie 2019, 07:05)
Cu rochita aia parca e din desenele cu strumfi!Cine naiba aproba veniturile si posturile infiintate in administratie cu asa resurse?Curtea de Conturi ce contorizeaza?Sau si acolo e cam la fel?Adica platind 14.ooo-17.ooo lei net unui om lunar,trebuie sa fie ceas elvetian,nu gheișă...Dracu mai intelege?
Vali:
(20 Noiembrie 2019, 19:24)
La asa remunerație,sigur prestează pe rupte,trebuie sa muncesti pentru toti banii la nivelul asta.astora nu are cum sa le fie rusine,considera ca li se cuvin toate aceste lucruri.
cetatean:
(20 Noiembrie 2019, 17:21)
Singura la concurs,nota cea mai mare,desteapta pe zi ce trece,frumoasa nu mai zic, cred ca nu e maritata .
Doamne ce bine o sa le mearga ialomitenilor cu ea!!progres maxim!
Pe naiba,hahalere si cotoharle in aparatul bugetar care iau bani degeaba! 
Victor&Larisa:
(20 Noiembrie 2019, 16:06)
Exemple clare de (indispensabili) functionari ai CJ care au "capacitatea de autoperfectionare si valorificare a experientei dobandite" in a papa  banii platitorului de taxe ialomitean..
Satul de ciuma rosie :
(20 Noiembrie 2019, 15:22)
Oameni buni!! iesiti la vot! Sa terminam o data cu astia. Care in afara de nepotisme si sa fure n-au facut nimic bun. Primaria si consiliul judetean sun ticsite de pipite si "doamne" d-astea care isi ocupa timpul doar prin cafenele si second-handuri la prima ora a diminetii, pe niste salarii de o iei razna. E timpul pentru o schimbare!