Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița investește 2,1 milioane de lei în viitorii șomeri cu diplomă

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița investește 2,1 milioane de lei în viitorii șomeri cu diplomă

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița cheltuie 2,1 milioane de lei, din bugetul Uniunii Europene, cu scopul de a le facilita elevilor din liceele tehnologice accesul către piața muncii. În realitate, prin acest proiect sunt plătiți experți care să le asigure elevilor mai multe ore de practică, fără a fi învățați ce trebuie să facă pentru a obține un loc de muncă.

Fonduri pentru plata experților
Proiectul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița se nu­mește «TehniCOOL-Îmbunătă­țirea accesului la activități de învățare în mediul de muncă real pentru elevii învățământului profesional și tehnic din județul Ialomița» și a fost creat cu sco­pul de a le facilita elevilor care studiază în liceele tehnolo­gice accesul către piața muncii. Valoarea proiectului se ridică la 2,1 milioane de lei, banii sunt cheltuiți pentru plata activităților practice la care elevii participă în timpul stagiilor desfășurate în cadrul agenților economici cu care școlile se află în parteneriat. Incluse în acest proiect sunt Liceele Tehnologice «Alexandru Ioan Cuza», «Înălțarea Domnului» și «Mihai Eminescu», din Slobozia, Liceul Tehnologic Urziceni și Școala Profesională Reviga. Scopul proiectului vizează plata unor experți care să le ofere elevilor mai multe stagii de practică, fără ca aceștia să fie instruiți cu adevărat în privința obținerii unui loc de muncă. În aceste condiții nu mai surprinde pe nimeni faptul că un sfert dintre absolvenții care primesc ajutor de șomaj din partea Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița și-au finalizat studiile în cadrul liceelor tehnologice din Ialomița. La toate acestea se adaugă și reticența cu care angajatorii îi privesc pe viitorii meseriași, chiar dacă aceștia susțin stagii de practică în cadrul unităților pe care le dețin. Așa se face că proiectul care ar fi trebuit să asigure locuri de muncă tinerilor absolvenți, se dovedește a fi, în realitate, o «șansă» către șomaj pentru tinerii care au o calificare într-o meserie.

21 Noiembrie 2019, 10:15 (1356 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Nicu:
(22 Noiembrie 2019, 20:24)
Tot învățământul românesc e la pământ. Cadrele didactice sunt figurante jalnice. Cu vreo două generații in urmă românilor le lipsește educația. Dacă părinții sunt neinstruiți, ce așteptări aveți de la odraslele lor?!
alcibiade:
(22 Noiembrie 2019, 17:06)
Si cu abuzurile copiilor asupra profesorilor, ce facem!!!!!!!!!!!!
Paradox:
(21 Noiembrie 2019, 14:17)
Toti profesorii viseaza la elevi care sa le "soarba"cunostintele pe care le predau acestora. Toti parintii viseaza ca odraslele lor sa termine scoala toba de carte si cu un IQ de Einstein. Viata, realitatea ne arata, insa,  ca(si pt unii si pt altii), de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere...
cameleon:
(21 Noiembrie 2019, 14:05)
Punct ochit -punct lovit, Maria !  " Se impauneaza" ca fac mult, bine si benevol in folosul comunitatii dar in realitate e super bine doar pentru buzunarul propriu. Rusine celor ce nu stiu ce inseamna sa (mai)  ai coloana vertebrala si se cred "super eroi".  Sa nu aud chestia cu "" vulpea daca nu ajunge la struguri ....." daca  pentru un ban in plus renunti la "printipuri", halal dascal mai esti .
Maria:
(21 Noiembrie 2019, 11:25)
In loc sa stopeze abuzurile profesorilor asupra copiilor, in loc sa investeasca in copiii care merita cu adevarat, umflam cu salarii din proiecte toti pilosii...De curiozitate, cereti lista profesorilor implicati in proiecte, s-ar putea sa fiti surprinsi ca sunt tot aceiasi :). Sunt atatea lucruri de facut in scoala si noi ne facem ca facem, doar pentru a mai lua niste bani.