Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

BÎRFE

pempe

Demult, tare de demult, nu am mai scris pe aici de senatorul pempe al lui Dumnezeu, pe numele mic nea Gabi. Brusc, domnia sa ne-a revenit în atenție după ce vocea sa tunătoare (doar e unsul lui Dumnezeu în Ialomița!) încerca să ne convingă că Paleontologu’ este unica șansă a politicilor prezidențiale românești pe următorii 5 ani. Acuma, nea Gabi aka senatorul pempe al lui Dumnezeu a încercat. Că a ieșit doar 5% nu e vina sa, ci poate doar a unghiuței de la degețelul său cel mic că a crescut prea mult pentru a mai fi luată în seamă. Revenind la personajul nostru, urechile cele roșii ale pesedeilor trebuie să audă și, culmea!, să și înțeleagă că senatorul lui Dumnezeu, în toate sondajele, are cea mai mare cotă de încredere în Slobozia. Și, mai mult, este asimilat aceluiași pesedeu care l-a mazilit răstignindu-l pe crucea Sloboziei. În concluzie, ori suntem tâmpiți, ori suntem proști de-a binelea, în condițiile în care zilnic cărăm bidoane cu apă plată și senatorul pempe al lui Dumnezeu zice că ne merităm soarta.

Același senator pempe al lui Dumnezeu, propulsat pe orbita locală de Luceafărul politicii, respectiv Marean de Ialomița sau purtătorul profesionist de mape, nu exclude o revenire pe tronul de primar al Sloboziei. Căci, după ce a inhalat aerosolii rarefiați ai Senatului, conștientizează că șansele de a fi reales parlamentar sunt aproape de zero și, drept urmare, ar jindui la o nouă candidatură pentru Primăria Sloboziei. Mai rămâne de stabilit din partea cui căci, din câte a aflat până și domnia sa, pempe va fi absorbit. Și liberalii nu acceptă absorbante. Cel puțin la nivel declarativ.

Tot senatorul lui Dumnezeu a fost extaziat când, de la Centru și peste capul Tinelului, s-a repartizat pempeului ialomițean una dintre cele douăzeci de funcții de subprefect. Nea Gabi a ieșit rapid la declarații și Tinelul a căpiat înroșind telefonul Orbanului premier. Jubilând, senatorul lui Dumnezeu și-a clamat victoria. Una de etapă, căci candidatul de subprefect cică s-a răzgândit și posteriorul senatorului s-a umplut brusc de frunze.

Și dacă tot n-am mai scris de nea Gabi de ceva timp, merită să-i consacrăm senatorului lui Dumnezeu întreaga rubrică. Este cazul să ne amintim, spre exemplu, că «apa lui Ionașcu», cea care se scurge prin țeava-n țeavă spre robinete, s-ar fi iritat și, pe alocuri, a fisurat sistemul gândit de nea Gabi pe vremea când firma desemnată executa lucrarea și senatorul lui Dumnezeu își construia casa pe strada Filaturii. În subteran se produc acumulări de apă contorizate de Urban drept pierderi de rețea care, pentru moment, nu îndrănesc să se reverse la suprafață. De rușinea lui nea Gabi, desigur!

Impresionantele realizări ale senatorului pempe al lui Dumnezeu la nivelul Sloboziei vor fi, potrivit acelorași guri rele, reinventariate și indexate corespunzător. Din ceea ce am înțeles noi, «apa lui Ionașcu», «groapa» și «parcul industrial», plus ceva mărunțiș alocat stațiilor de tratare/epurare și alte împrumuturi, proiecte atât de dragi pe-atunci primarelui nea Gabi, vor fi readuse în centrul atenției. Suntem malițioși și vom sprijini, la rându-ne, această campanie. Completând, spre exemplu, că Stoica haisictir a continuat ceea ce nea Gabi nici nu mai îndrăznea să viseze la un moment dat.

22 Noiembrie 2019, 17:05 (2324 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Pățitu:
(10 Ianuarie 2020, 12:26)
Domnul Gabi nu poate a fi acuzat de nimic. Prosti sunt cei care beneficiază de realizările lui! și votează în continuare. Poate au pus ceva în apa!
Basista:
(25 Noiembrie 2019, 06:48)
Ce pot zice decit ca totul e posibil ! Daca un comunist psd a fost dat de ciuperca la rebuturi si popularii pempe l_au luat de bun, orice e posibil !